Sağlık-Sen: Hastanede Eksikliklerin Bedeli Sağlıkçıya Ödetiliyor - Son Dakika

Sağlık-Sen: Hastanede Eksikliklerin Bedeli Sağlıkçıya Ödetiliyor

15.02.2012 12:01
Sağlık-Sen: Hastanede Eksikliklerin Bedeli Sağlıkçıya Ödetiliyor

Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı'nın 2012 yılı Ocak ayı itibariyle uygulamaya giren ve hastanelere hizmet kalite standartlarına göre puan esası getiren "Sağlıkta Performans ve Kalite Yönergesi"ne, çalışanların döner sermaye gelirlerini düşürdüğü...

Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı'nın 2012 yılı Ocak ayı itibariyle uygulamaya giren ve hastanelere hizmet kalite standartlarına göre puan esası getiren "Sağlıkta Performans ve Kalite Yönergesi"ne, çalışanların döner sermaye gelirlerini düşürdüğü gerekçesiyle tepki gösterdi Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanlığı'nın hastanede eksikliklerin bedelini sağlıkçıya ödetmesine tepki gösterdi. Sağlık Bakanlığı'nın 2012 yılı Ocak ayı itibariyle uygulamaya giren ve hastanelere hizmet kalite standartlarına göre puan esası getiren "Sağlıkta Performans ve Kalite Yönergesi"ni eleştiren Memiş, çalışanlar açısından taşınılmaz bir yük haline gelen bu uygulamanın döner sermaye gelirlerini düşürdüğünü dile getirdi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın 1 Mart 2011'de yayımlanan ve Ocak 2012 itibariyle yürürlüğe giren Sağlıkta Performans ve Kalite Yönergesi'ni eleştirdi. Performansa dayalı ek ödeme sisteminin çalışanlar açısından taşınılamaz bir yük haline dönüştüğünü belirten Memiş, "Performans sisteminin iş gücü ve hizmet kalitesini artırmayı hedeflemesi gerekirken, ne yazık ki, sağlık çalışanlarının hem ekonomik gücünü, hem de motivasyonunu zayıflatmaktadır" dedi.

-"UYGULAMAYLA HASTANELERİN HİZMET KALİTESİNİN DÜŞÜKLÜĞÜNÜN BEDELİ ÇALIŞANA ÖDETİLİYOR"-

Uygulama ile hastanelerin hizmet kalitesinin düşüklüğünün bedelinin çalışana ödetilmeye çalışıldığına dikkat çeken Memiş, çalışana döner sermaye dağıtırken ekip anlayışının gözetilmediğini vurguladı. Ancak kendisine bağlı olmayan sebeplerden dolayı kurumunun aldığı düşük puan nedeniyle ekip sorumluluğunun öne sürülerek ek ödemesinin kesildiğini dile getiren Memiş, bu uygulama, performans sisteminin adalet ölçeğinde kalitesizliğinin tescili olduğun kaydetti. Sağlık-Sen'in Bakanlık yönergesinin iptali için Danıştay'a dava açtığını vurgulayan Memiş, hastanenin kalitesini çalışanın performans ölçütü sayan bu adaletsiz uygulamaya yargının dur diyeceğini umduğunu kaydetti.

-UYGULAMA HAKKINDA-

Sağlık-Sen'in tepki gösterdiği uygulama ile Sağlık Bakanlığı, hastanelere belirlediği Hizmet Kalite Standartlarına göre kurum performans ve birim performans puanları veriyor. Hastanelerin aldığı puan düşük olursa, dağıtılacak döner sermaye miktarı azalıyor ve çalışanın döner sermayeden aldığı pay da düşüyor. - Ankara

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Ekonomi Sağlık-Sen: Hastanede Eksikliklerin Bedeli Sağlıkçıya Ödetiliyor - Son Dakika


Advertisement