Sanayi Üretiminde Sevindiren Gelişme - Son Dakika

Sanayi Üretiminde Sevindiren Gelişme

09.01.2012 11:07
Sanayi Üretiminde Sevindiren Gelişme

Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi 2011 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.4 arttı.

Ekonomik büyüme rakamlarının en önemli elemanlarından biri olan sanayi üretim endeksi her geçen dönem artmaya devam ediyor. Buna göre sanayi üretimi geçtiğimiz Kasım ayında bir önceki döneme göre yüzde 8,4 arttı.

Ekonomik büyüme rakamlarında, son dönemde ilk üçte yer alan Türkiye, bu önemli gelişimin arkasındaki sanayi üretim endeksinde de başarı ile büyümeye devam ediyor. Üretim kendi içerisinde incelendiğinde en büyük artış elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe gerçekleştiği görüldü. Söz konusu sektör Kasım ayında yüzde 16,9 artış gösterdi.

Sanayi üretim sektörünün diğer elemanları incelendiğinde ise 2011 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2.9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7.6 oranında büyüme kaydetti.

Bir önceki yılın aynı döneminde artış gösteren üretim endeksi, bir önceki ayla kıyaslandığında yüzde 8.6 oranında azalarak 126.7 değerine geriledi.

Takvim etkisinden arındırılmış endekse göre 2011 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 5.2 artış gerçekleşmiş oldu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2.5 azalış gösterdi.

Ankara

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Türkiye, Hırvatistan kıyaslaması yapan Dalic'ten olay yaratacak yorum: Nüfusumuz Bursa kadar Türkiye, Hırvatistan kıyaslaması yapan Dalic'ten olay yaratacak yorum: Nüfusumuz Bursa kadar Şahinbey, şehit edilişinin 103. yılında anıldı Şahinbey, şehit edilişinin 103. yılında anıldı Meteoroloji Uzmanı Tekin: 'Zirai don olayına karşı çiftçilerimizi uyarmak isteriz' Meteoroloji Uzmanı Tekin: 'Zirai don olayına karşı çiftçilerimizi uyarmak isteriz'

Son Dakika Ekonomi Sanayi Üretiminde Sevindiren Gelişme - Son Dakika


Advertisement