Sanayi Üretiminde Sevindiren Gelişme - Son Dakika

Sanayi Üretiminde Sevindiren Gelişme

09.01.2012 10:07
Sanayi Üretiminde Sevindiren Gelişme

Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi 2011 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.4 arttı.

Ekonomik büyüme rakamlarının en önemli elemanlarından biri olan sanayi üretim endeksi her geçen dönem artmaya devam ediyor. Buna göre sanayi üretimi geçtiğimiz Kasım ayında bir önceki döneme göre yüzde 8,4 arttı.

Ekonomik büyüme rakamlarında, son dönemde ilk üçte yer alan Türkiye, bu önemli gelişimin arkasındaki sanayi üretim endeksinde de başarı ile büyümeye devam ediyor. Üretim kendi içerisinde incelendiğinde en büyük artış elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe gerçekleştiği görüldü. Söz konusu sektör Kasım ayında yüzde 16,9 artış gösterdi.

Sanayi üretim sektörünün diğer elemanları incelendiğinde ise 2011 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2.9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7.6 oranında büyüme kaydetti.

Bir önceki yılın aynı döneminde artış gösteren üretim endeksi, bir önceki ayla kıyaslandığında yüzde 8.6 oranında azalarak 126.7 değerine geriledi.

Takvim etkisinden arındırılmış endekse göre 2011 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 5.2 artış gerçekleşmiş oldu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2.5 azalış gösterdi.

Ankara

Sanayi Üretiminde Sevindiren Gelişme

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Sanayi Üretiminde Sevindiren Gelişme - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Doktor adayları için kadavra bulmakta zorlanıyor! Fakülteler, 16 bin dolara yurt dışından ithal ediyor 09:49 Doktor adayları için kadavra bulmakta zorlanıyor! Fakülteler, 16 bin dolara yurt dışından ithal ediyor Hakan Çalhanoğlu, beklentiyi karşılayamadı! Devre arasında Inter'den gönderiliyor 09:47 Hakan Çalhanoğlu, beklentiyi karşılayamadı! Devre arasında Inter'den gönderiliyor Okuyan köy! 350 nüfuslu Zile'de 1 başbakan yardımcısı, orgeneral ve 20 tane profesör yetişti 09:41 Okuyan köy! 350 nüfuslu Zile'de 1 başbakan yardımcısı, orgeneral ve 20 tane profesör yetişti
Su altında çaresiz anlar! Kutup ayısı pençeleriyle kavradığı rakibini 60 saniyede öldürdü 09:35 Su altında çaresiz anlar! Kutup ayısı pençeleriyle kavradığı rakibini 60 saniyede öldürdü Çin, dünyanın ilk çift koltuklu savaş uçağını üretti! İkinci pilot elektronik ekipmanı ve silahı kontrol edecek 09:30 Çin, dünyanın ilk çift koltuklu savaş uçağını üretti! İkinci pilot elektronik ekipmanı ve silahı kontrol edecek Pervin Buldan, 09:27 Pervin Buldan, "hayır" oyu kullanılması için çağrı yaptığı tezkereye yanlışlıkla "evet" dedi! HDP'li vekillerden müdahale gecikmedi
Yapılan yanlışlık duyanları güldürdü! Uzaydan gelen gizemli sinyal, aslında Dünya'dan gönderilmiş 09:23 Yapılan yanlışlık duyanları güldürdü! Uzaydan gelen gizemli sinyal, aslında Dünya'dan gönderilmiş Bennu Gerede'nin oğlundan olay poz! Sevgilisinin çırılçıplak halini paylaştı 23:26 Bennu Gerede'nin oğlundan olay poz! Sevgilisinin çırılçıplak halini paylaştı
Advertisement