Terzilerde bayram yoğunluğu başladı - Son Dakika

Terzilerde bayram yoğunluğu başladı

14.04.2022 10:22

Terzilerde bayram yoğunluğu başladı Terziler çırak desteği ile yeni ustalar yetiştiriyor Ramazan Bayramının yaklaşması ile birlikte terzilerde yoğunluk başladı.

Terzilerde bayram yoğunluğu başladı

Terziler çırak desteği ile yeni ustalar yetiştiriyor

ADANA - Ramazan Bayramının yaklaşması ile birlikte terzilerde yoğunluk başladı.

Adana'nın Kozan ilçesinde terzi Osman Demir, Ramazan bayramının yaklaşması ile birlikte işlerinin açıldığını söylerdi. Devletin sağladığı çırak desteği ile yeni ustaların yetişmesinin kendilerini memnun ettiğini kaydeden Demir, mesleğe başladığında böyle imkanlar olmadığını anlattı.

Terzi kendi söküğünü dikemez sözünün iş yoğunluğundan geldiğini aktaran 30 yıllık terzi Osman Demir, "Bu benim nasılsa, bugün yarın yaparım diyerek kendi söküğünü dikemez. Erteler. Geçmişe nazaran bayram öncesi olduğu için işler yoğun ama geçmişte bayram öncesi takım elbise, gömlek diktiren çok fazla olurdu. Şuan genellikle tamirat daha yoğun oluyor. 12 saat çalışıyoruz. Bu iş sabır işidir" dedi.

Yeni gençlerin çırak eğitim ve maaş desteği ile avantajlı olduğunu söyleyen Demir, "Ben çıraklıktan başladım. İlkokuldan sonra yaz tatillerinde çalışmaya başladım. Ortaokuldan sonra liseye gitmedim çalışmaya devam ettim. Liseyi dışardan bitirdim. Şimdi gençler çok avantajlı. Şimdi hem mesleği öğreniyor, hem çıraklık yapıyor hem de para kazanıyorlar. Ben okurken çırak desteği yoktu. Ben yıllar sonra ustalık belgesi aldım" diye konuştu.

Üniversitenin sağlık bölümünden mezun olan ve devletin sağladığı çırak yetiştirme desteğinden faydalanan Mert Kaya, "Üniversite mezunuyum atama olmadığı için işimi severek yapıyorum. Çıraklık kalfalık okuluna yazıldım. Teşvikten yararlanıyorum. Bunun olması çok güzel. Benim gibi atanamayan üniversite mezunu işsiz arkadaşlarım da var. Mesleklere yönelseler sanayi de el işlerinde terzilikte çırak olarak yetişmeleri hem mesleklerin ustalar yetişmesini gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak. Anestezi teknikerliği mezunuyum aslında. Bende boştaydım çalışmaya başladım. Severek yapıyorum. Patronumda iyi işimi severek burada yapıyorum" diye konuştu.

YORUMLAR
500
Trafik sigortası primlerine yüzde 20'ye kadar zam yapıldı! İşte yeni tarifeler... Trafik sigortası primlerine yüzde 20'ye kadar zam yapıldı! İşte yeni tarifeler... Pençe-Kilit bölgesinden acı haber! Siirt'e şehit ateşi düştü Pençe-Kilit bölgesinden acı haber! Siirt'e şehit ateşi düştü Araç sahiplerine kötü haber! Gelen zamla birlikte benzinin fiyatı 21 lirayı aştı Araç sahiplerine kötü haber! Gelen zamla birlikte benzinin fiyatı 21 lirayı aştı
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Terzilerde bayram yoğunluğu başladı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement