Son dakika Faruk Durukan haberleri, Faruk Durukan son dakika, son dakika Faruk Durukan

Son Dakika Faruk Durukan Haberleri

 • Balıkesir'de Zeytinyağı Üretimi ve Atık Kullanımı
  18 Ara Balıkesir'de Zeytinyağı Üretimi ve Atık Kullanımı

  Balıkesir'in Edremit ilçesinde AR-GE firması sahibi Faruk Durukan, geliştirdiği makineler ve tekniklerle zeytinyağını sıfır atık ile üretmeyi başardı. Ayrıca, zeytin çekirdeğini ilaç üretiminde kullanmaya başladı. Yerli ve milli imkanlarla üretilen makineler sayesinde evlerde zeytinyağı üretimi de mümkün hale geldi. Bu yeni yöntemle hem sıfır atık zeytinyağı üretiliyor hem de en kaliteli zeytinyağları elde ediliyor. Ayrıca, zeytinyağı üretiminde ortaya çıkan atıkların da değerlendirilerek doğa kirliliği önleniyor ve ilaç ham maddesi olarak kullanılıyor.

 • Uçaklar Artık 30 Kat Daha Dayanıklı Olacak
  13 May Uçaklar Artık 30 Kat Daha Dayanıklı Olacak

  Ar-Ge firması sahibi Faruk Durukan, yaptıkları çalışma ile havacılıkta kullanılan hafif malzemelerin dayanıklılığının 30 kat arttığını açıkladı. Bu çalışma sayesinde uçak ve helikopterler daha güçlü hale gelecek ve daha güvenilir uçaklar yapılabilme imkanı sağlanacak. Yerli ve milli teknolojiler için çalışmalarına devam edeceklerini belirten Durukan, Türkiye'nin teknoloji satacak duruma geldiğini ispat eden bir çalışma yaptıklarını söyledi.

 • Ar-Ge Firması Havacılıkta Kullanılan Hafif Malzemelerin Dayanıklılığını 30 Kat Arttırdı
  13 May Ar-Ge Firması Havacılıkta Kullanılan Hafif Malzemelerin Dayanıklılığını 30 Kat Arttırdı

  Ar-Ge firması sahibi Faruk Durukan, yaptıkları çalışma ile havacılıkta kullanılan hafif malzemelerin dayanıklılığının 30 kat arttığını açıkladı. Bu çalışma ile uçak ve helikopterlerin daha güçlü hale geleceği belirtilirken, Türkiye'nin yerli ve milli teknolojileri için çalışmaların devam edeceği vurgulandı.

 • AR-GE firması sahibi Faruk Durukan, ilkokul mezunu ama 41 bilimsel çalışmada ismi var
  02 Şub AR-GE firması sahibi Faruk Durukan, ilkokul mezunu ama 41 bilimsel çalışmada ismi var

  GE firması sahibi Faruk Durukan, ilkokul mezunu ama 41 bilimsel çalışmada ismi varGE Firması sahibi Faruk Durukan; eğitim hayatına ortaokulda veda etti ama içindeki bilim aşkını hiçbir zaman kaybetmedi.

 • İlkokul mezunu ama 41 bilimsel çalışmada ismi var
  02 Şub İlkokul mezunu ama 41 bilimsel çalışmada ismi var

  Balıkesir'de AR-GE Firması sahibi Faruk Durukan; eğitim hayatına ortaokulda veda etti ama içindeki bilim aşkını hiçbir zaman kaybetmedi.

 • Marmara'dan toplanan müsilajdan gübre üretmek adına kolları sıvadılar
  19 Haz Marmara'dan toplanan müsilajdan gübre üretmek adına kolları sıvadılar

  Marmara Denizi'ndeki deniz salyası turizmi ve balıkçıları olumsuz etkilerken, yapılan bir araştırma ile müsilajın gübreye dönüştürülerek ekonomiye kazandırılabileceği öğrenildi.

 • Doğal şifa kaynağı Hidroksitirozol etken maddesini Türkiye'de üretti
  16 Nis Doğal şifa kaynağı Hidroksitirozol etken maddesini Türkiye'de üretti

  Doğal şifa kaynağı Hidroksitirozol etken maddesini Türkiye'de üretti -Bir etken madde daha Türkiye'de üretiliyor Özellikle virüsler ve kanser ile savaşta kullanılan etkin maddeler dünya genelinde dikkatleri çekerken AR-GE Firması sahibi Faruk Durukan önemli bir etken madde olan...

 • Zeytin yaprağının koronavirüsü parçaladığı bilimsel olarak ortaya kondu
  20 Oca Zeytin yaprağının koronavirüsü parçaladığı bilimsel olarak ortaya kondu

  Koronavirüsle mücadelede dünyanın bilinen en güçlü antioksidanı olan zeytin yaprağının virüsü parçaladığı bilimsel olarak ortaya kondu. 20 yılı aşkın süredir zeytin yaprağı üzerine çalışan Faruk Durukan, yapraktaki etken madde Oleorupin'in koronavirüsü ayrıştırdığını söyledi. Öte yandan zeytin yaprağı çayı TBMM'nin çay ocaklarında da yerini aldı.

 • (Özel) Dünya Trump ile dalga geçti, Türk Ar-Ge firması yenilebilir şifalı sabunu üretti
  27 May (Özel) Dünya Trump ile dalga geçti, Türk Ar-Ge firması yenilebilir şifalı sabunu üretti

  Binlerce yıldır doğal sabun olarak bilinen ve kullanılan Çöven otunun (Sabunotu) etkin maddesi saponini saflaştırarak üreten Ar-Ge Firması Sahibi Faruk Durukan, ABD Başkanı Trump'ın bilim dünyası tarafından dalga konusu olan yenilebilir dezenfektanı yapmayı başardı.

 • Koronavirüs ile mücadele için yerli ve milli reaktör devreye girdi
  05 May Koronavirüs ile mücadele için yerli ve milli reaktör devreye girdi

  - Koronavirüs ile mücadele için yerli ve milli reaktör devreye girdi Oleuropein üretimini artırmak için yeni milli ve yerli reaktör hizmete girdi Koronavirüs ile mücadelede bilimsel araştırmalarda kullanılan ve ön plana çıkan oleuropein etken maddesi yerli ve milli imkanlar ile üretilen...

 • Koronavirüse karşı etken madde Balıkesir'de elde edildi
  12 Mar Koronavirüse karşı etken madde Balıkesir'de elde edildi

  Koronavirüse karşı etken madde Balıkesir'de elde edildi Prof. Dr. Gülendam Tümen: "Oleuropeinin korona virüsü dahil sars, HIV gibi bir çok hastalığa karşı etkili olduğu bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuş durumda" Faruk Durukan: "Biz de farklı bir yöntemle oleuropein etken maddesini elde...

 • (Özel) İran'a korona virüsüne karşı taş suyu ile destek Türkiye'den
  25 Şub (Özel) İran'a korona virüsüne karşı taş suyu ile destek Türkiye'den

  Balıkesir'in Edremit ilçesinde yaptığı bilimsel çalışmalar ile dikkatleri çeken Faruk Durukan tarafından yıllar önce üretilen anti fungal ve anti viral özellikteki taş suyu, İran'da yaşanan korona salgınına destek için bu ülkeye gönderildi.

 • Kansere karşı 'taş suyu' çalışması
  16 Eyl Kansere karşı 'taş suyu' çalışması

  BALIKESİR'in Edremit ilçesinde Faruk Durukan tarafından 20 milyon dolar harcanarak geliştirilen özel bir teknik sayesinde bazı taşların suyu çıkarılıyor.

 • Balıkesir kansere karşı 'taş suyu' çalışması
  16 Eyl Balıkesir kansere karşı 'taş suyu' çalışması

  Kansere karşı 'taş suyu' çalışmasıBalıkesir'in Edremit ilçesinde Faruk Durukan tarafından 20 milyon dolar harcanarak geliştirilen özel bir teknik sayesinde bazı taşların suyu çıkarılıyor.

 • Kansere karşı 'taş suyu' çalışması
  16 Eyl Kansere karşı 'taş suyu' çalışması

  BALIKESİR'in Edremit ilçesinde Faruk Durukan tarafından 20 milyon dolar harcanarak geliştirilen özel bir teknik sayesinde bazı taşların suyu çıkarılıyor.

 • Zeytin sineğine organik çözüm 'kaolin'
  20 Ağu Zeytin sineğine organik çözüm "kaolin"

  Zeytin sineğine organik çözüm "kaolin"BALIKESİR - Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve AR-GE firması sahibi Faruk Durukan'ın ortak yaptığı çalışma ile zeytin sineğine organik çözüm bulundu.

 • Geçersiz Oy Tartışmalarını Bitirecek Program! Hata Payı Milyonda Bir
  10 Nis Geçersiz Oy Tartışmalarını Bitirecek Program! Hata Payı Milyonda Bir

  Balıkesir'in Edremit ilçesinde bir AR-GE firması tarafından yapılan oy sayım programı, geçerli ve geçersiz oyları ayırt edebiliyor. Hata payı milyonda bir olan program, dakikada 300 oy sayabiliyor.

 • Türk Mucit Geliştirdiği Cihaz ile Her Evi Zeytinyağı Fabrikasına Dönüştürecek
  06 Şub Türk Mucit Geliştirdiği Cihaz ile Her Evi Zeytinyağı Fabrikasına Dönüştürecek

  Türk Mucit geliştirdiği cihaz ile her evi zeytinyağı fabrikasına dönüştürecek Her ev bir zeytinyağı fabrikası olacak Fabrikayı eve sığdırdıBALIKESİR - Balıkesir'in Edremit ilçesinde AR-GE Firması sahibi Mucit Faruk Durukan, yaptığı son çalışma ile büyük bir fabrika binasına sığan zeytinyağı...

 • Motorin ve Benzine Yerli Alternatif Geliyor
  01 Ara Motorin ve Benzine Yerli Alternatif Geliyor

  Motorin ve benzine yerli alternatif geliyor Dizel ve benzinli araçlar için daha çevreci, daha performanslı, daha ucuz ve milli yakıt geliştirdiBALIKESİR - AR-GE firması sahibi Faruk Durukan, dizel ve benzinli araçlar için daha çevreci, daha verimli, daha ucuz ve milli bir akaryakıt geliştirdi.

 • Tam Bağımsız Ekonomi Yolunda, Yerli İlaç Sanayisini Önemsiyoruz'
  01 Kas Tam Bağımsız Ekonomi Yolunda, Yerli İlaç Sanayisini Önemsiyoruz'

  BURSA'da, 'Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Ekim Ayı Sinerji Toplantısı', Türk mucit Faruk Durukan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 • Bitki Can Sularından Alınan Etken Madde ile İlaç Sektöründe Çığır Açtılar
  08 Eki Bitki Can Sularından Alınan Etken Madde ile İlaç Sektöründe Çığır Açtılar

  Bitki etken madde üretiminde katkısız ve ısıl işlem görmeden yapılan üretim dünyada ilk kez Türk firma tarafından yapıldı. Bu yeni yöntem ile bitkiler kendi öz suları ile üretime alınarak, daha kaliteli bitki etken maddeleri üretilmeye başlandı.

 • Yunanistan'a Yangını Söndürmek İçin Taş Suyu Çağrısı
  26 Tem Yunanistan'a Yangını Söndürmek İçin Taş Suyu Çağrısı

  Yunanistan'a yangını söndürmek için taş suyu çağrısıBALIKESİR - AR-GE firması sahibi Faruk Durukan, Yunanlı yetkililere seslenerek, yangının söndürülmesinde taş suyu kullanılması için her zaman destek olmaya hazır olduklarını ifade etti.

 • Davutoğlu, Kaşif Durukan'ı Ziyaret Etti
  26 Tem Davutoğlu, Kaşif Durukan'ı Ziyaret Etti

  Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, yaptığı çalışmalar ile dünyada dikkatleri çeken Faruk Durukan’ı Balıkesir’in Edremit ilçesinde ziyaret etti.

 • Yunanistan'a Yangını Söndürmek İçin Taş Suyu Çağrısı
  26 Tem Yunanistan'a Yangını Söndürmek İçin Taş Suyu Çağrısı

  GE firması sahibi Faruk Durukan, Yunan yetkililere seslenerek, yangının söndürülmesinde taş suyu kullanılması için her zaman destek olmaya hazır olduklarını ifade etti.

 • Bor Karbür Üretilen Dünyada Birkaç Ülkeden Biri de Türkiye
  22 Haz Bor Karbür Üretilen Dünyada Birkaç Ülkeden Biri de Türkiye

  Bor karbür üretilen dünyada birkaç ülkeden biri de Türkiye Durukan: "Bor karbür fabrikası kurulması olumlu bir gelişmedir"BALIKESİR - Balıkesir'in Edremit ilçesinde bor karbür üretimini başaran AR-GE firmasının sahibi Faruk Durukan, "Biz yaklaşık 3 yıldan bu yana bor karbür üretebiliyoruz.

 • Bor Karbür Üretilen Dünyada Birkaç Ülkeden Biri de Türkiye
  22 Haz Bor Karbür Üretilen Dünyada Birkaç Ülkeden Biri de Türkiye

  Balıkesir’in Edremit ilçesinde bor karbür üretimini başaran AR-GE firmasının sahibi Faruk Durukan, “Biz yaklaşık 3 yıldan bu yana bor karbür üretebiliyoruz.

 • Türk Bilim İnsanları, Bor Kullanarak Plastiği Çeliğe Dönüştürdü
  20 May Türk Bilim İnsanları, Bor Kullanarak Plastiği Çeliğe Dönüştürdü

  Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu ile Faruk Durukan'a ait AR-GE firması ortak çalışma yaparak plastik ile bor madenini birleştirdi. Birleşme sonucunda ortaya çelik kadar güçlü materyal çıktı.

 • Milli Silah İçin Müthiş Haber... Bor Kullanarak Plastiği Çeliğe Dönüştürdü
  19 May Milli Silah İçin Müthiş Haber... Bor Kullanarak Plastiği Çeliğe Dönüştürdü

  Balıkesir’in Edremit ilçesinde Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu ile Faruk Durukan’a ait AR-GE firması ortak çalışma yaparak plastik ile bor madenini birleştirerek çelik kadar mukavemeti olan bir materyal üretmeyi başardılar.

 • Başkan Kafaoğlu'dan Köprülü Kavşak Müjdesi
  31 Oca Başkan Kafaoğlu'dan Köprülü Kavşak Müjdesi

  Başkan Kafaoğlu'dan köprülü kavşak müjdesi Kafaoğlu, bilim insanı Faruk Durukan'a ödül verdiBALIKESİR - Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Edremit ilçesindeki muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, ilk etapta Balıkesir'de 2 köprülü kavşak yapılacağını müjdeledi.

 • Türk Şirket, Tonu 4,5 Milyon Dolar Olan Yakıtı Üretmeyi Başardı
  24 Oca Türk Şirket, Tonu 4,5 Milyon Dolar Olan Yakıtı Üretmeyi Başardı

  Türk Ar-Ge firması, ABD'nin yaklaşık 50 yıldır üreterek tonunu 4,5 milyon dolara sattığı bor türevli füze ve roket yakıtını üretmeyi başardı.

 • Bor Madeniyle Dünyanın En Sert Çeliği Üretildi
  09 Ara Bor Madeniyle Dünyanın En Sert Çeliği Üretildi

  Bor madeniyle dünyanın en sert çeliği üretildi Otomotiv sektöründe devrim niteliğinde güvenlik sağlayacakBALIKESİR - Dünya rezervlerinin yüzde 72'si Türkiye'de bulunan bor madeni, son yıllarda ülkemizde ileri teknoloji ile işlenerek farklı alanlarda süper güçlü maddelere dönüştürülüyor.

 • Zeytin Ağacının Her Gün Bir Sırrı Çözülüyor
  21 Kas Zeytin Ağacının Her Gün Bir Sırrı Çözülüyor

  Zeytin ağacının her gün bir sırrı çözülüyor Bu ürünün kilosu 5 bin EuroBALIKESİR - İçerdiği hücre yenileyici etken maddelerle şifa dağıtan zeytin ağacının sırları, Türk bilim adamları tarafından çözülüyor.

 • Balıkesir'de İlk Kez Zeytin Kahvesi Üretildi
  01 Kas Balıkesir'de İlk Kez Zeytin Kahvesi Üretildi

  Balıkesir'in Edremit ilçesinde kurulu bir Ar-Ge firması, zeytin kahvesi üretti. Ürünün patent başvurusu yapıldı, fiyat ise henüz belli değil.

 • İlk Kez Türkiye'de Bordan 'Yeşil Enerji' Üretildi
  07 Eki İlk Kez Türkiye'de Bordan 'Yeşil Enerji' Üretildi

  İlk kez Türkiye'de bordan 'yeşil enerji' üretildi Petrol, doğalgaz ve elektrikten çok daha ucuzBALIKESİR - Dünya ilk kez bir Türk Ar-Ge firması, bor türevli "yeşil enerji" adıyla yeni bir enerji kaynağı ürettiğini açıkladı.

 • Türk Firma Dünyanın En Ucuz Enerjisini Üretti
  07 Eki Türk Firma Dünyanın En Ucuz Enerjisini Üretti

  Türk Ar-Ge firması, bor türevli "yeşil enerji" adıyla yeni bir enerji kaynağı ürettiğini açıkladı. Yeni enerji türü petrol, doğalgaz ve elektrikten çok daha ucuz.

 • Bor Madeninden, Çatılarda Kullanılmak Üzere Yalıtım Malzemesi Üretildi
  02 Eyl Bor Madeninden, Çatılarda Kullanılmak Üzere Yalıtım Malzemesi Üretildi

  Bor madeninin saflaştırılmasıyla elde edilen maddeden, çatı yalıtımında kullanılmak üzere radyasyon ve güneş ışınlarını geçirmeyen kauçuk membran üretildi.

 • Doğa, Huzur ve Sağlık Balıkesir'de Birleşti
  04 Ağu Doğa, Huzur ve Sağlık Balıkesir'de Birleşti

  Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, bitkilerin incelendiği ve yeni buluşların gerçekleştirildiği Kazdağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Merkezini ziyaret etti.

 • Bor Radyasyona Zırh Oluyor - Balıkesir
  21 Tem Bor Radyasyona Zırh Oluyor - Balıkesir

  Rezervinin büyük bölümü Türkiye'de bulunan bor madeninin saflaştırılmasıyla elde edilen bir madde, radyasyona karşı yalıtım malzemesi olarak uygulanıyor.

 • Bor Radyasyona Zırh Oluyor
  21 Tem Bor Radyasyona Zırh Oluyor

  Rezervinin büyük bölümü Türkiye'de bulunan bor madeninin saflaştırılmasıyla elde edilen bir madde, radyasyona karşı yalıtım malzemesi olarak uygulanıyor.

 • Başkan Altınok Öz Genç Çiftlerin Heyecanına Ortak Oldu
  06 Mar Başkan Altınok Öz Genç Çiftlerin Heyecanına Ortak Oldu

  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Onur Faruk Durukan-Handan Gürkaş ile Derya Üst-Aytaç Şimşek’in nikahlarını kıyarak mutluluklarına ortak oldu.

 • Kaz Dağlarındaki Bilim Ziyaretlerine Kar Engeli
  04 Ara Kaz Dağlarındaki Bilim Ziyaretlerine Kar Engeli

  Türkiye’nin tek, dağ merkezli bilimsel çalışma alanına sahip olan Kaz Dağları Bilim Köyü’ne gerçekleştirilmesi planlanan okulların bilim gezileri kar engeline takılıyor.

 • Tarım İlacında Dışa Bağımlılığa Son
  12 Kas Tarım İlacında Dışa Bağımlılığa Son

  Milyonlarca Euro verilerek yurt dışından temin edilen zirai ilaç artık Türkiye’de de üretilmeye başlandı.

 • Vali Yazıcı, Bilim İnsanı Durukan'ı Ziyaret Etti
  23 Eki Vali Yazıcı, Bilim İnsanı Durukan'ı Ziyaret Etti

  Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, bilimsel çalışmalarıyla Nobel’e aday gösterilen Faruk Durukan’ı ziyaret ederek, çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldı.

 • Piramitlerin Sırrını Kazdağları'nda Arıyor
  14 Eki Piramitlerin Sırrını Kazdağları'nda Arıyor

  Balıkesir’in Edremit ilçesinde Kazdağları’nda hizmet veren Kazdağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü’nde piramitlerin sırları çözülmeye çalışılıyor.

 • Kazdağları Bilim Köyü Ödevlere de Konu Oluyor
  20 Haz Kazdağları Bilim Köyü Ödevlere de Konu Oluyor

  Çanakkale ve Balıkesir illeri sınırlarında yer alan efsanevi Kazdağları’nda bir Ar-Ge firması tarafından kurulan Kazdağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü’nde üniversitelerin akademik saha çalışmaları devam ederken, merkez ödevlere de konu olmaya başladı.

 • Çam Yaprakları, Orman Köylüsüne Para Kazandıracak
  10 Mar Çam Yaprakları, Orman Köylüsüne Para Kazandıracak

  Türk bilim adamı Faruk Durukan, çam yapraklarının yağını elde edebilen ve her mekanda kullanılabilen makineyi yaparak, orman köylüleri için yeni yeni bir gelir kapısı açtı.

 • Türk Bilim İnsanına İlk Ziyaret Alman Parlamenterlerden
  17 Haz Türk Bilim İnsanına İlk Ziyaret Alman Parlamenterlerden

  Bor elementini kullanarak, nükleer santrallerindeki radyasyon sızıntısını durdurabilecek buluşa imza atan Türk bilim insanı Faruk Durukan’ı, Türk resmi makamlarından önce ilk ziyaret eden, Alman parlamenterler oldu.

 • Bilim Alanında Türkiye'den Dünya Başarısı
  26 May Bilim Alanında Türkiye'den Dünya Başarısı

  Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri, bor elementi üzerinde hazırladıkları projeyle Amerika’daki bilim yarışmasına katılarak, dünya çapında 3 önemli başarı elde etti.

 • Kazdağları'nda Herbal House ile Bilim Turizmi Başladı
  20 May Kazdağları'nda Herbal House ile Bilim Turizmi Başladı

  Balıkesir’in Edremit ilçesinde Kazdağları’nda kurulan Herbal House (Bitki Evi) büyük ilgi görüyor.

 • Plants Of Kaz Mountains İn New Museum
  27 Nis Plants Of Kaz Mountains İn New Museum

  A new public museum is to be opened in the western province of Balıkesir's Edremit district, housing 170 herbs collected over the past five years from the Kaz Mountains. The museum's creator, businessman Faruk Durukan, produces pharmaceutical essences out of herbs and exports them to Switzerland and.

 • Kazdağları'nın 'Bitki Hazinesi' Bu Müzede
  22 Nis Kazdağları'nın 'Bitki Hazinesi' Bu Müzede

  Balıkesir'in Edremit İlçesi'nde yaşayan işadamı Faruk Durukan tarafından açılan kurutulmuş bitki müzesi, beş yıllık çalışma sonucu toplanan birçok şifalı bitkiye ev sahipliği yapıyor.

 • Çernobil Doktoru Türkiye'ye Geliyor
  06 Mar Çernobil Doktoru Türkiye'ye Geliyor

  Çernobil’de meydana gelen nükleer faciaya araştırma ve kurtarma ekibi doktoru olarak katılan ve hayatta kalan tek kişi olan Anatoly Tkachuk, Türkiye’ye gelerek, nükleer enerji konusunda bilim adamlarını bilgilendirecek.

 • Farmville' Oyunu Kaz Dağları'nda Gerçek Oluyor
  23 Şub Farmville' Oyunu Kaz Dağları'nda Gerçek Oluyor

  Dünyaca ünlü çiftlik oyunu ‘farmville, bir AR-GE firmasının girişimiyle Balıkesir’e bağlı Kaz Dağları’nda gerçeğe dönüşüyor.

 • Termal Su Mineralleri İlk Kez Kapsüle Girdi
  28 Oca Termal Su Mineralleri İlk Kez Kapsüle Girdi

  Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir AR-GE firması, ilginç bir buluşa imza atarak, termal sularda bulunan mineralleri ilaç kapsüllerinin içinde taşınabilir hale getirdi.

 • Termal Su Mineralleri İlk Kez Kapsüle Girdi
  28 Oca Termal Su Mineralleri İlk Kez Kapsüle Girdi

  Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir AR-GE firması, ilginç bir buluşa imza atarak, termal sularda bulunan mineralleri ilaç kapsüllerinin içinde taşınabilir hale getirdi.

 • Türk Kaşif Faruk Durukan'ın İddası Açıklaması
  15 Oca Türk Kaşif Faruk Durukan'ın İddası Açıklaması

  Bilimsel çalışmalarıyla dünya bilimini defalarca şaşırtan Türk bilim insanı ve kaşif Faruk Durukan, İslam dünyasının bilim alanında her zaman en önde olduğunu, Siyonistlerin ise İslam karşıtlığı bahanesiyle Türk bilimini karalamaya çalıştığını iddia etti.

 • Madenlerdeki Yanmaları Önleyecek Proje
  04 Oca Madenlerdeki Yanmaları Önleyecek Proje

  Çok sayıda madencinin hayatını kaybettiği maden ocaklarındaki yangın olaylarını engelleyecek önemli bir proje geliştirildi.

 • Balıkesir'de Şeker Hastalarına Özel Höşmerim Üretildi
  08 Eyl Balıkesir'de Şeker Hastalarına Özel Höşmerim Üretildi

  Havran Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen '1. Höşmerim ve Şiir Şenliği'nde, ilk kez doğal höşmerim üretimi gerçekleştirildi.

 • Kaz Dağları, İnciriyle de Şifa Dağıtıyor
  08 Ağu Kaz Dağları, İnciriyle de Şifa Dağıtıyor

  Ülkenin şifa deposu durumundaki Kaz Dağları’nda yetişen incirler, içindeki ‘ficin’ maddesi sayesinde kanserli hücrelerdeki metastazı durdururken, uzmanlar incirin kabuğuyla birlikte tüketilmesini tavsiye ediyor.

 • Bilimin Doğayla Buluştuğu Yer
  06 Nis Bilimin Doğayla Buluştuğu Yer

  Dünyada ilk kez, doğanın içinde bir bilim merkezi kuruluyor.

 • ODTÜ'den Yılın Buluşu Ödülünü Aldı
  02 Oca ODTÜ'den Yılın Buluşu Ödülünü Aldı

  Hayatını, insanlığa faydalı olabilecek buluşlara adayan dünyaca ünlü Türk Kaşif Faruk Durukan, bor elementiyle ilgili çalışmasından dolayı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) ‘Yılın En İyi Buluşu Ödülü’ne layık görüldü.

 • Türkiye'ye Örnek Olacak Organik Ürün Projesi Başlatıldı
  19 Ara Türkiye'ye Örnek Olacak Organik Ürün Projesi Başlatıldı

  Balıkesir'de devlet, köylü ve sanayici iş birliğiyle hazırlanan proje ve imzalanan protokol kapsamında, Burhaniye’nin Kırtık köyünde üretilen organik ürünler, bir firma tarafından satın alınacak ve elde edilen organik ürünlerden Türkiye’de ilk kez organik bitki özü stoğu oluşturulmaya başlanacak.

 • Zeytinyağının Kalitesi Arttırıldı
  10 Ara Zeytinyağının Kalitesi Arttırıldı

  Balıkesir Edremit'te bitki özleri üretimi ve zeytin türevleri üzerine Ar-Ge çalışmaları yapan firma, yeni zeytinyağı üretim metodu geliştirdi.

 • Türkiye'de Raf Ömrü Uzun Tuzsuz Zeytin Üretimi Başladı
  30 Kas Türkiye'de Raf Ömrü Uzun Tuzsuz Zeytin Üretimi Başladı

  Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Ar-Ge firmasının projesiyle yüksek tansiyon hastaları, artık tuzsuz zeytin ile zeytin özlemini giderebilecek.

 • Türkiye'de Raf Ömrü Uzun Tuzsuz Zeytin Üretimi Başladı
  30 Kas Türkiye'de Raf Ömrü Uzun Tuzsuz Zeytin Üretimi Başladı

  Bozulmaması için aşırı tuzlu olarak işlenip sofralara gelen zeytinle ilgili devrim niteliğinde bir buluş yaşandı.

 • (Özel Haber) Antibiyotik Problemini Doğal Yollarla Çözdüler
  24 Kas (Özel Haber) Antibiyotik Problemini Doğal Yollarla Çözdüler

  Dünyayı tehdit etmeye başlayan antibiyotik sorununa çare arayan Türk bilim adamları, çalışmalarına hayvanlar üzerinde başladı ve olumlu sonuçlar aldı.
  Türkiye'de doğal antibiyotiklerin ilk olarak hayvan yemlerinde kullanıldığı belirtildi.

 • (Özel Haber) Makyaj Malzemelerinizi Kendiniz Üretin
  27 Eki (Özel Haber) Makyaj Malzemelerinizi Kendiniz Üretin

  Televizyon kanallarında katıldığı programlarla tanınan eczacı Filiz Özler, tamamen doğal malzeme kullanarak her bayanın kendi makyaj malzemesini üretebileceğini söyledi.

 • (Özel Haber) Hayvan Yeminde Doğal Antibiyotik
  22 Eki (Özel Haber) Hayvan Yeminde Doğal Antibiyotik

  Bilim adamlarının uyarısıyla gündeme gelen antibiyotik problemiyle ilgili çalışmalar kapsamında, Türkiye'de doğal antibiyotiklerin ilk olarak hayvan yemlerinde kullanıldığı belirtildi.

 • 200 Bilim Adamı Kaz Dağları'nı İnceledi
  23 Eyl 200 Bilim Adamı Kaz Dağları'nı İnceledi

  Botanik Çalıştayı", Türkiye genelindeki üniversitelerden 200 akademisyenin iştirakiyle yapılırken, Balıkesir'in efsanevi Kaz Dağları'nda bilimsel incelemeler yapıldı."

 • İlkokul Mezunu Mucit, Bor Madenini Saflaştırmayı Başardı
  12 Eyl İlkokul Mezunu Mucit, Bor Madenini Saflaştırmayı Başardı

  Durukan, dünyada yalnızca ABD'nin yaptığı bilinen bor maddesini saflaştırma çalışmasını Türkiye'de de tamamlayarak, daha da fazlasını yaptı.

 • Türkiye, Bor'u Saflaştırmayı Başardı
  10 Eyl Türkiye, Bor'u Saflaştırmayı Başardı

  ‘Bor’ maddesinin saflaştırılmasıyla elde edilen ‘Sodyum Pentaborat’ maddesi sayesinde dünyanın en dayanıklı ve radyasyon emici betonunu üretecek.

 • Dünyanın En Kalitli Betonunu Türkiye Üretecek
  10 Eyl Dünyanın En Kalitli Betonunu Türkiye Üretecek

  'Bor' maddesinin saflaştırılmasıyla elde edilen 'Sodyum Pentaborat' maddesi sayesinde dünyanın en dayanıklı ve radyasyon emici betonunu üretecek.

 • Zeytin Posası Hayvan Yemi Oldu
  17 Tem Zeytin Posası Hayvan Yemi Oldu

  Dünyanın 3 bin yıldır çare bulamadığı zeytin karasuyunu faydalı hale getiren Türk kaşif, şimdi de zeytin posasını hayvan yemi haline getirerek dünyadaki hayvancılık sektöründe önemli bir adım attı.

 • (Özel Haber) Kaz Dağları Sağlık ve Bilim Turizmine Açılıyor
  02 Haz (Özel Haber) Kaz Dağları Sağlık ve Bilim Turizmine Açılıyor

  Amerika'dan gelen bilim adamları, yüzlerce ilaca ham madde temini yapan Kaz Dağları'nda incelemelerde bulundu.

 • Zeytincilikte Dünyaya Örnek Olacak Proje
  20 Şub Zeytincilikte Dünyaya Örnek Olacak Proje

  Tüm ülkelerin ortak sorunu olan zeytin karasuyu, ünlü Türk kaşif Faruk Durukan'ın oluşturduğu sistem sayesinde sorun olmaktan çıktı.

 • Ekmekte Yeni Dönem
  27 Oca Ekmekte Yeni Dönem

  Balıkesirli kaşif, ekmeğe yeni bir boyut kazandırıp besin değeri yüksek olan zeytinli ekmeği üretmeyi başardı.

 • Türkiye'den İsviçre'ye Meyve Özü İhracatı
  13 Ara Türkiye'den İsviçre'ye Meyve Özü İhracatı

  İsviçreli ilaç firması Bolada, Türkiye'den aldığı bitkisel ilaç ham maddesine, Türkiye'de üretilmeye başlanan meyve özlerini de ekledi.

 • Kanser Tedavisinde Kullanılan 'Taraxacın' Balıkesir'de Üretilmeye Başlandı
  24 Haz Kanser Tedavisinde Kullanılan "Taraxacın" Balıkesir'de Üretilmeye Başlandı

  Kanser tedavisinde yakın zamanda ABD ve İngiltere'de üretimine başlanan 'Taraxacin' isimli etken malzeme, artık Türkiye'de de üretilebiliyor.

 • Bakan Çelik'ten, Türk Kaşif Faruk Durukan'a Sürpriz Ziyaret
  18 Mar Bakan Çelik'ten, Türk Kaşif Faruk Durukan'a Sürpriz Ziyaret

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türk kaşif Faruk Durukan'ın Edremit ilçesindeki tesislerine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

 • Kanserle Mücadelede Türkiye'den Dünyaya Işık Tutacak Çalışma
  11 Mar Kanserle Mücadelede Türkiye'den Dünyaya Işık Tutacak Çalışma

  Kanserle mücadelede en etkili madde olan oleuropein maddesinin insan vücudundaki etkileşimini test eden Kale Naturel Bitkisel Ürün Gıda Kozmetik ve Tarım Ürünleri Dış Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi'nin sahibi Faruk Durukan, yaptıkları...

Advertisement