Son Dakika Haberleri: Miraç Kandili Nedir? Bu Gecede Neler Yapılabilir?

Miraç Kandili Nedir? Bu Gecede Neler Yapılabilir?

6 yıl önce

1
Bu gece, Hz. Muhammed'in bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hakkın yüksek huzurana kabulü anlamına gelen Miraç Gecesidir. İşte Miraç gecesi yapılması gerekenler...

2
Müslümanlar tarafından özellikle Miraç gecesinin kutlanması gerektiğni belirten İlahiyatçılar, bu geceyi değerlendirmek adına Kur'ân-ı Kerim okunmasını, Peygamber Efendimiz'e salât ü selâmlar getirilmesini, varsa kaza namazı yoksa nafile namazlar kılınabileceğini tavsiye ediyor.

3
Geçmişin muhasebesinin yapılması gerektiğini belirten İlahiyatçılar, bu mübarek gün ve gecede günahlardan da samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmesini tavsiye ediyor.

4
Miraç gecesi neler olmuştur? İsrâ' ve Miraç, mu'cizesi Kur'ân ve sahih olan Hadîs-i Şerîfler'de sabittir. Mi'râc'tan kasıt, Allâh'ın Rasûlü'nün ulvi âlemdeki ilginç olan şeyleri görmekle şereflendirilmesi ve derecesinin yükseltilmesidir.

5
Efendimiz, bu geceyi "Ben Miraç'tan daha güzel bir şey görmüş değilim." diye tarif ediyor. İlahiyatçılar, bu gecenin namazla taçlandırılması gerektiğini söylüyor.

6
Miraç Gecesi, Kur'an-ı Kerim'de İsra Suresi'nin ilk ayetinde şöyle anlatılıyor: "Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah noksan sıfatlardan, zamandan ve mekandan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir."

7
İşte Miraç'ın manevi hediyeler...

8
1) Beş vakit farz namaz. İhsan şuuruyla kılınan namazlar, ümmetin miracıdır.

9
2) "Âmenerrasûlü" diye bilinen âyetler. Bakara Sûresi'nin 285 ve 286. ayetleri.


10
3) İsra Suresi'nin 22-39. ayetlerinde bahsedilen 12 İslâm prensibi.


11
4) Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmadan ölen kimselerin günahlarının affedileceği ve Cennet'e girecekleri müjdesi.


12
5) İyi amele niyetlenen kişiye -onu yapamasa bile- bir sevap; eğer yaparsa on sevap yazılacağı, fakat kötü amele niyetlenen kişiye -onu yapmadığı müddetçe- hiçbir günahın yazılmayacağı; ancak işlediği zaman da sadece bir günah yazılacağı müjdesi.

13Haber Yayın Tarihi: 25.05.2014 11:19 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Instagram'ın Playboy'u Dan Bilzerian, ABD başkanlığına aday olacak! Survivor Hikmet Tuğsuz son haliyle hayal kırıklığı yarattı! Fit görüntüsünden eser yok Ateşli model Kendall Jenner'a Türk dokunuşu! Güzelliğiyle mest etti 10 yaşındayken okyanusa bırakmıştı! 9 sene sonra gelen cevapla şoke oldu Karadayı dizisinin Çitlembik Bahar'ıydı, son haliyle şaşkına çevirdi!