Samsung Crystal Blue (Ww10h9610ew/ah) - Son Dakika

Samsung Crystal Blue (Ww10h9610ew/ah)

30.03.2015 17:16

Her şeyin akıllandığı günümüzde çamaşır makinelerinin yerinde sayması beklenemezdi.

1

Her şeyin akıllandığı günümüzde çamaşır makinelerinin yerinde sayması beklenemezdi.Samsung'un akıllı çamaşır makine serisi Crystal Blue'nun WW10H9610EW/AH modeli inceleme konuğumuz oldu.
Kaynak :
2

Bir çamaşır makinesi ne kadar akıllı olabilir?Bu sorunun cevabına geçmeden önce hayatın her alanında karşımıza çıkan Nesnelerin İnterneti (IoT - Internet of Things) kavramına kısaca değinelim. Bu kavramı basit tanımla internete bağlı nesnelerin oluşturduğu bir dünya olarak tanımlayabiliriz. Akıllı araba, akıllı ev konseptleri gibi birçok alanda karşımıza çıkan nesnelerin internetinde günlük hayatımızda kullandığımız tüm cihazlar bir şekilde yer alabilir.


3

Samsung Crystal Blue çamaşır makinesinin bir MAC adresi var ve cihaz Wi-Fi üzerinden internete bağlanabiliyor. Makinenin tamamen dokunmatik 5 inçlik LCD ekranı bir akıllı telefon ekranını andırıyor. Samsung'un telefonlarından alışık olduğumuz açılış ve kapanış melodisi ve tuş sesleri tamamen aynı. Mekanik sistemin arkasında gelişmiş bir yazılım bulunuyor. Cihazın yazılımı internet üzerinden güncelleniyor.


4

Uzaktan akıllı denetimSmart Control (Akıllı Denetim) özelliği sayesinde makineye uzaktan erişmek mümkün. Samsung Smart Home uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra makineye erişilebiliyorsunuz. Uygulama üzerinden çamaşır programını seçip makineyi çalıştırmak, çamaşır yıkama durumunu takip etmek mümkün. Akıllı denetim sayesinde yıkama işleminin bitişini eve dönüş saatinize göre ayarlayabilirsiniz. Özellikle çalışan ve akşamları kısıtlı zamanı olanların Akıllı Denetim özelliğini seveceğini söyleyebiliriz.


5

Düşük enerji ve su tüketimiEnerji verimliliği kavramıyla ilk tanıştığımızda A,B,C,D,E,G harfleri kullanılıyordu. A harfi bir dönem en verimli sınıfı temsil ederken bugün A+, A++, A+++ verimlilik sınıfları mevcut. A+++ sınıfı A sınıfına göre neredeyse 3 kat daha az enerji tüketiyor. Enerji verimliliği konusunda beyaz eşyalar kısa zamanda önemli yol katettiler.Samsung Crystal Blue WW10H9610EW/AH modeli en üst enerji verimlilik seviyesi olan A+++ sınıfında yer alıyor. Yıkama öncesi çamaşır ağırlığını ve kirlilik seviyesini tespit eden makinenin su tüketimi de minimum seviyeye çekilmiş.


6

Makine üzerinde sadece iki fiziksel düğme bulunuyor. Bu düğmeler açma/kapama ve program başlatma işlemini gerçekleştirebilir. Bunun dışında makinenin tüm kontrolü 5 inçlik tam dokunmatik renkli LCD ekran üzerinden gerçekleştiriliyor.


7

Akıllı denetim sayesinde yıkama işleminin bitişini eve dönüş saatinize göre ayarlayabilirsiniz. Özellikle çalışan ve akşamları kısıtlı zamanı olanların Akıllı Denetim özelliğini seveceğini söyleyebiliriz.


8

Makinenin tamamen dokunmatik 5 inçlik LCD ekranı bir akıllı telefon ekranını andırıyor. Samsung'un telefonlarından alışık olduğumuz açılış ve kapanış melodisi ve tuş sesleri tamamen aynı. Mekanik sistemin arkasında gelişmiş bir yazılım bulunuyor. Cihazın yazılımı internet üzerinden güncelleniyor.


9

Makinede çamaşırın türüne göre değişen birçok yıkama programı mevcut. Bu programlar içinde en çok dikkat çekeni ise "En İdeal Yıkama" ismi verilen program. Bu programı seçtiğinizde Samsung'un Auto Optimal Wash™ (Otomatik Optimal Yıkama) teknolojisi sayesinde makinedeki çamaşır için en ideal yıkama programı otomatik olarak belirleniyor.


10

Konu çamaşır makinesi olunca özellikle ev hanımlarının dikkat ettiği yıkama programları oluyor. Farklı kumaş türündeki çamaşırlara özel birçok program mevcut. Doğa sporu giysilerinden bebek giysilerine kadar geniş yelpazede yıkama programları tanımlanmış. Bu programları seçtikten sonra durulama sayısı ve devir hızını elle ayarlamanız da mümkün.


11

Eco BubbleEco Bubble, basınçla köpük üretme teknolojisi sayesinde lekelere çok daha hızlı nüfuz ediyor. Minimum deterjanla maksimum köpük üreten bu teknoloji sayesinde çamaşırlar daha temiz olurken, deterjan tüketimi de minimum seviyeye iniyor. Eco Bubble, çamaşırları düşük sıcaklıklarda yıkayabildiği için büyük miktarda enerji tasarrufu yapmanızı da sağlıyor. Eco Bubble'ın çamaşırlar üzerindeki etkisini hemen fark ediyorsunuz. Daha önce renklilerle yıkandığı için beyazlığını kaybeden çamaşırların bile eski beyazlığına döndüğüne şahit oldum.


12

Makinenin deterjan gözü sıvı deterjan alacak şekilde tasarlanmış. Ancak toz deterjan kullanmak için makine ile birlikte yuvarlak iki top geliyor. Sıvı deterjan gözü ise oldukça geniş, tam bir dolum sonrası defalarca yıkama yapmanız mümkün. Deterjanın hemen yanında yumuşatıcı için de bölüm mevcut. Cihaz ihtiyacı olan deterjan ve yumuşatıcıyı bu hazneden alıyor, deterjan ve yumuşatıcı yetersiz olduğu durumlarda ise uyarı veriyor.


13

Sıvı deterjan haznesi


14

Tambur aydınlatması ve geniş açıya sahip kapağı sayesinde makineyi doldurmak ve boşaltmak son derece kolay.


15

Kapak 180 derece açılabiliyor.


16
17

Toz deterjan topları


18

Cihazın üzerinde sadece iki fiziksel düğme yer alıyor.


19

En ideal yıkama programı


20

Son SözCrystal Blue'nun WW10H9610EW/AH modeli, adeta günümüzdeki teknolojik gelişmeleri dikkate alarak "Bir çamaşır makinesi ne kadar akıllı olabilir?" sorusuna cevap olarak geliştirilmiş. Kafa karıştıran düğmeleri ve karmaşık kontrolleri ortadan kaldıran makine sadece tek bir düğmeye dokunarak çamaşırınızı yıkamanızı sağlıyor.


21

Dört algılama teknolojisiyle, yük boyutu, gereken su ve deterjan miktarı ve kirlilik düzeyini tespit edip en uygun yıkama programını seçerek zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlıyor.Çamaşırlarınıza teknolojik bir dokunuş yapan bir çamaşır makinesi arayışınız varsa Samsung Crystal Blue serisi cihazlara göz atmanız da fayda var.


22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33

Son Dakika Samsung Crystal Blue (Ww10h9610ew/ah) - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement