Sanılandan Daha Erken Yok Oldular - Son Dakika

Sanılandan Daha Erken Yok Oldular

07.02.2013 07:45

1
Neandertaller, tarihin en gizemli iki ayaklı türü. Elde edilen fosillere göre Avrupa ve Batı Asya'da 250 bin ila 28 bin yıllık bir zaman dilimi önce yaşayan Neanderthallerin soyunun 30-35 bin yıl önce tükendiği sanılıyordu. Yeni araştırmalar, Neandertallerin sanılandan daha erken bir tarihte yok olduğunu öne sürdü.
2
Son araştırmalar, insana en yakın tür olduğu ileri sürülen Neandertallerin, Homo Sapiens türü ile düşünüldüğü kadar uzun süre beraber yaşamadığına işaret ediyor.
3
Dünyanın pek çok yerinde fosilleri bulunan Homo Sapiensler, bir zamanlar Dünya'yı kendisine benzeyen birçok türle paylaşıyordu. O türlerden biri de neden ve nasıl ortadan kalktıkları sorusu bilim adamlarının kafasını karıştırmayı sürdüren Neanderthaller'di.
4
İnsana en yakın tür olarak kabul edilen Neandertallerin, Homo Sapiensler ile ne kadar uzun süre etkileşime girdiği en çok merak edilen konulardan biri.
5
Yeni araştırmalar, bu sürenin sanıldığı kadar uzun olmadığı yönünde.

6
Uluslararası araştırma ekibinin yürüttüğü çalışmada, İspanya'nın İberya bölgesindeki 11 ayrı kazı alanından çıkarılan 215 kemik incelendi.
7
Avrupa'ya Homo Sapienslerden önce ayak basan Neandertallerin, İspanya'nın güneyindeki İberya bölgesinde 35 bin yıl öncesine kadar hayatta kaldığına inanılıyor.
8
Böylece, Nenadertallerin ve Homo Sapiens'in aynı bölgede binlerce yıl yaşadığı düşünülüyor.
9
Discovery News'in haberine göre, yapılan en son araştırmalar, iki türün aynı bölgede aslında tamamen farklı zaman dilimlerinde yaşamış olabileceğine işaret etti.
10
Hatta, Avrupa'da yolları hiç kesişmedi. Bilim insanları, iki tür arasında cinsellik yaşandığına dair bir iz bulunmadığını, cinselliğin Avrupa'ya adım atmalarından önce yaşanmış olabileceğini ifade etti.
11
Araştırmada yer alan, Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden Rachel Wood, “İki tür arasında çiftleşmeye ait genetik delil, bugünkü modern insanların yüzde 1 ila 4'ünde Neandertal DNA'sının izine rastlanması. Buradan yola çıkarak, Neandertaller ile Homo Sapiens'in Avrupa'ya ayak basmadan önce, İsrail ile Suriye'nin yer aldığı Doğu Akdeniz bölgesinde cinsel yakınlaşma kurduğunu düşünüyoruz. Bu dönem, modern insanın atalarının Afrika'dan dışarı ilk kez adım attığı zamanlara denk geliyor” dedi.
12
Araştırmacılar ayrıca fosillerin ve eşyaların bulunduğu toprak ve kayaların katmanlarından da ipucu elde edebiliyor.

13
Eğer bu katmanlar geride kalan yıllarda zarar görmemişse, bulundurdukları fosillerin de aynı yaşta oldukları düşünülüyor.

14
Neandertaller üzerinde yapılan yeni araştırmada odaklanına kalıntı ise kolajen oldu.
15
Kemiğin radyakorbon tarihleme için en uygun kısmı olan kalojen, incelenen 215 kemikten sadece 8'inde yeterli derecede bulunuyor.
16
Araştırmacılar, Neandertaller ile modern insan ararasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmayı sürdürüyor.

17
18
19
20
21

Son Dakika Sanılandan Daha Erken Yok Oldular - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement