Ürkütücü keşif! Beyni yok ama çözüm üretebiliyor, 720 tane cinsel organı var - Son Dakika

Ürkütücü keşif! Beyni yok ama çözüm üretebiliyor, 720 tane cinsel organı var

18.10.2019 11:23

Yosunu andıran bu tek hücreli canlı mantar gibi görünüyor ama bir hayvan gibi hareket ediyor ve tam 720 cinsel organa sahip.

1
Fransa Paris'te bir hayvanat bahçesi müthiş bir keşfe imza attı. Blob (damla) isimli sarı yosuna benzeyen bu organizma, mantar gibi görünüyor ama bir hayvandan farkı yok!
2
Blob, mantar gibi görünüyor ama bir hayvan gibi hareket ediyor.
3
Üstelik tam 720 cinsel organa sahip.
4
Kulağa ilginç geliyor ama Blob, ikiye bölünse bile kendisini iki dakika gibi bir sürede iyileştirebiliyor.
5
Uzmanlara göre bu canlının ağzı yok, midesi yok, gözleri yok, yine de yiyeceği algılayabiliyor, sindirebiliyor ve hatta öğrenebiliyor.
6
Blob'un bacakları da yok fakat bu durum saatte 4 cm mesafe kat etmesine engel değil.
7
Mantar mı, hayvan mı? Henüz belli değil!
Mantar mı, hayvan mı? Henüz belli değil!
Myxomycetes familyasının bir üyesi olan Blob, cıvık mantarlar kategorisinde görülüyor. Ancak bu haliyle ne bir mantar ne de bir hayvan olarak sınıflandırılıyor. Biyologlar henüz karar vermedi.
8
Paris Doğal Tarih Müzesi Müdürü Bruno David'e göre doğanın gizemli canlılarından biri olan Blob'un, ne olduğu şimdilik tam olarak bilinmiyor.
9
Uzmanlar, Blob'un rutubetli orman arazisi altında, ışıktan uzakta yaşadığına dikkat çekiyor. "Blob bir hayvan gibi davranışlara sahip!" diyen David, Blob'un öğrenme kapasitesine dikkat çekmek için labirent deneyi yaptıklarını ve yemeğe ulaşmak en kısa yolu keşfettiğini belirtiyor.
10
Uzman David, Blob'un diğer özelliklerini şöyle sıralıyor:
Uzman David, Blobun diğer özelliklerini şöyle sıralıyor:
"Önüne bir engel koyduğumuzda -mesela Blob tuzdan nefret ediyor- tuzdan bir engel. Arkasında yiyecek de olsa o engele doğru ilerlemiyor. Bu engeli aşacak alternatif yollar buluyor. Çok hızlı öğreniyor. Eğer iki Blob'a aynı deneyi uygularsak biri öğrendiğini diğerine aktarıyor."
11
Meraklıları hayvanat bahçesine akın edecek!
Meraklıları hayvanat bahçesine akın edecek!
Vahşi hayatta benzer canlıların varlığı biliniyor ancak ilk kez bu tür bir organizma 19 Ekim'den itibaren Paris'te hayvanat bahçesinde ziyaret edilebilecek.

Son Dakika Ürkütücü keşif! Beyni yok ama çözüm üretebiliyor, 720 tane cinsel organı var - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (1)
500
Advertisement