Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Başaran Açıklaması - Son Dakika
Güncel

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Başaran Açıklaması

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Başaran Açıklaması

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Doktor İsmail Başaran, organlarını bağışlayan bireylerin aileleriyle sorunlar yaşadıklarını belirterek "organlarımız toprak olmasın " dedi.

04.11.2014 16:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Doktor İsmail Başaran, organlarını bağışlayan bireylerin aileleriyle sorunlar yaşadıklarını belirterek "organlarımız toprak olmasın " dedi.

Alanya'da, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle Alanya Devlet Hastanesi'nde stant kuruldu, hastaneye gelen hasta ve yakınları organ bağışına teşvik edilmeye çalışıldı. Hastalara organ bağışının önemi hakkında bilgilerin yer aldığı broşürler, Doku ve Organ Nakil Koordinatörleri Sezgin Uğuz ve Hasan Öksüz tarafından dağıtılırken, iki günde broşürlerden alan 80 kişi organ bağışı kararı verdi. Hafta nedeniyle açıklama yapan Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Başaran ise, organlarını bağışlayan bireylerin aileleriyle sorunlar yaşadıklarını belirterek "organlarımız toprak olmasın" dedi ve vatandaşları organ bağışında bulunmaya davet etti.

ORGAN BAĞIŞINA DAVET

Başhekim İsmail Başaran, Türkiye'de 3-9 Kasım arasının Organ Bağışı Haftası olarak kutlandığını belirterek şöyle konuştu: "Biz de bu hafta hastanemiz olarak, organ bağışına dikkat çekmek, farkındalığı artırmak, bu arada da organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak için hem hastane bahçemizde hemde yarın ve ertesi gün kaymakamlık binamızla merkez postanesi önünde stant açacağız. Burada organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımızdan bağış alacağız ve bilgilendirici broşürler dağıtacağız." Başaran, Türkiye gibi travmalara bağlı ölümlerin çok fazla olduğu bir ülkede bağış oranının istendiği gibi olmadığını belirterek bunun nedenlerine değindi.

ORGANLARIMIZ TOPRAK OLMASIN

Başhekim Başaran, Türkiye'de organ bağışı yapılmış olsa da, yasal zorunluluk olarak o an ailenin izni gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben o yüzden buradan vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Eğer organlarınızı bağışladıysanız lütfen bugünden tezi yok evdeki ailenize, eşinize, çocuğunuza, büyüklerinize, ben organlarımı kendi hür irademle bağışladım ve sonuçta benim başıma bir şey gelirse organlarımı verin diye vasiyet etmesi lazım. Çünkü Allah göstermesin başımıza böyle kötü bir şey geldiğinde aile bireylerinin muvafakat vermesi biraz daha zor oluyor, böylesine bir acı içindeyken. Ama önceden söylenirse başarı oranımız artar diye düşünüyorum. Ayrıca, vatandaşlarımızın aklında yer eden bir konuya da açıklık getirelim istiyorum. Akıllarında ben organlarımı bağışlarsam tedavim durur mu diye bir soru var. Organların alınabilmesi için beyin ölümünün gerçekleşmesi gerekiyor. Beyin ölümü dediğimiz olayda, beyin cerrahı, nörolog, anestezi uzmanı gibi 6-7 hekimin oluşturduğu bir komisyonun verdiği raporla karara bağlanan bir olay. Bu karar verildikten sonra organlar alınabilir hale geliniyor. Bu aşama öncesi organ bağışı zaten söz konusu değil."

Beyin ölümünün ardından tekrar hayata dönen hiç bir hastanın şu ana kadar tarihte yer almadığını anlatan Başaran, sözlerine şöyle devam etti: "Biz yıllık 20-25 beyin ölümü vakası ile karşılaşıyoruz. Ancak organ bağışına dönüştürdüğümüz sayı 3 ya da 4 te kalıyor. Bu konuda vasiyet çok önemli. Organlarımız toprak olmasın diye bir slogan var, bu slogan çok önemli. Organlarınız siz ölünce başka insanlara hayat verebilir. Herkese sağlıklı günler diliyorum."

Alanya Devlet Hastanesi'nde, 2012 yılında 152 kişinin organ bağışı yaptığını hatırlatan Başaran, 2013 yılında Eylül ayı dahil 53 kişinin organ bağışladığını ifade etti. Başaran, organ bağışı konusunda herkesi duyarlı olmaya davet ederek, "Türkiye'de 20 bin kişi böbrek, 8 bin kişi kornea, 2 bin kişi karaciğer, 125 kişi pankreas, 250 kişi de kalp nakli bekliyor" dedi. - ANTALYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Başaran Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Araç hurdaya döndü, direk yerinden bile oynamadı
  11:39 Araç hurdaya döndü, direk yerinden bile oynamadı

  Tokat'ın Erbaa ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, bir otomobil beton direğe çarparak hurdaya döndü. Ancak dikkat çeken nokta, direkte hiçbir hasar oluşmaması oldu. Kazada yaralanan sürücü hastaneye kaldırılırken, polis ekipleri olayla ilgili inceleme başlattı.

 • Çin'in Guangdong Eyaletinde Hidroelektrik Santrallerinde Su Seviyeleri Alarm Düzeyini Aştı
  11:38 Çin'in Guangdong Eyaletinde Hidroelektrik Santrallerinde Su Seviyeleri Alarm Düzeyini Aştı

  Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinde bulunan 24 nehir üzerindeki 38 hidroelektrik santralinde su seviyeleri alarm düzeyini aşarak taşkın riski oluşturuyor. Beijiang Nehri'nin aşağı kesimlerinde etkili olan şiddetli sağanaklar nedeniyle büyük taşkınlar bekleniyor. Eyalet afet müdahale komitesi, Shaoguan ve Qingyuan kentlerindeki sellerle mücadele için acil durum müdahalesi başlattı ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.

 • STGM, 'Gelecek Kuşaklar' etkinliğiyle sivil toplum kuruluşları ve çocukları bir araya getirdi
  11:36 STGM, 'Gelecek Kuşaklar' etkinliğiyle sivil toplum kuruluşları ve çocukları bir araya getirdi

  Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM), 'Gelecek Kuşaklar' adını verdiği etkinlik serisinde sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çocukları Erzurum'da bir araya getirdi. Programda bilinçli medya kullanımı, çevre bilinci, kadın hakları ve tarımsal üretim konusunda ortak akıl toplantıları ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Etkinlikte çocukların gelecek perspektifleri ve çözüm önerileri de değerlendirildi.

 • Çanakkale'de 10 Yıl Önce İşlenen Cinayet Dosyası Aydınlatıldı
  11:36 Çanakkale'de 10 Yıl Önce İşlenen Cinayet Dosyası Aydınlatıldı

  Çanakkale jandarma ekipleri, 10 yıl önce işlenen ve faili meçhul olarak rafa kaldırılan cinayet dosyasının sırrını çözdü. İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin titiz çalışmaları sonucunda 9 şüpheli gözaltına alındı.

 • Afyonkarahisar Belediye Başkanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı
  11:33 Afyonkarahisar Belediye Başkanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı

  Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Başkan Köksal, halkın iradesini her şeyin üstünde tutan ulusal egemenliğin ve demokrasinin Türkiye'nin geleceğini şekillendirmedeki önemini vurguladı.


Advertisement