Bağımlılık Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır - Son Dakika
Güncel

Bağımlılık Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır

Bağımlılık Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır

AMATEM, bağımlılık hakkında halkı bilgilendirmek için panel düzenledi.

22.06.2012 15:44

"Bağımlılık Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır" konulu panelde konuşan uzmanlar, madde bağımlılığının sadece madde kullanan kişiyi değil aileyi, çevreyi ve toplumun her kesimini etkileyen ciddi bir toplumsal sorun olduğunu söyledi.

Panelde söz alan hastalar, ayık kalabilmeyi AMATEM'de grup terapilerine giderek başardıklarını söylediler.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi (BRSHH) İstanbul AMATEM, alkol madde bağımlılığına dikkat çekmek ve kamuoyunu bilgilendirmek için "Bağımlılık Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır" konulu halka yönelik bir panel gerçekleştirdi.

İstanbul AMATEM'den Uzman Dr. Yeşim Can, panelde yaptığı konuşmada, alkol ve madde kullanım yaşının giderek düştüğünü söyledi. Can, "Ülkemizde kullanım oranları, ABD ve Avrupa ile kıyaslandığında her açıdan daha düşük. Fakat kullanım dolaylı yollardan artıyor. Kullanım yaşı giderek düşüyor ve yatış tedavisi verdiğimiz hastaların sayısı artıyor. Maddeye ulaşılabilirlik kolaylaşıyor. Yatkınlığı olan kişiler madde ile karşılaşınca yaş ortalaması da düşüyor. Tüm bunlar kullanımın arttığını gösteriyor" dedi.

Yatkınlığı olan kişilerin maddeye ulaşmadan kontrol altına alınmasında ailelere görevler düştüğünün altını çizen Can, "Burada en önemlisi, 'Benim ve çocuğumun başına gelmez' düşüncesidir. Bunun yanında çocukların çevresini, arkadaş ortamlarını, ruhsal durumlarını, değişiklikleri takip edilmelidir. Uygun iletişim kurmak da çok önemlidir. Ancak bu şekilde önlem alınabilir" diye konuştu.

Her yıl AMATEM'e madde kullanımı nedeniyle binlerce kişinin başvurduğunu hatırlatan Can, şunları aktardı: "Bu kişilerin tedavi süreçlerini ise psikiyatri uzmanları, aile hekimi uzmanı, psikolog, sağlık eğitimcisi, hemşire, sağlık memuru, sosyal çalışmacı ve diğer çalışanlardan oluşan bir ekiple gerçekleştiriyoruz. Bizler madde kullanımının tedavisinin aile, çevre ve toplumla iç içe bir şekilde yapılarak başarıya ulaşılabileceğine inanıyoruz."

Ayrıca AMATEM'den Psikolog Beyhan Coşkun, Hemşire Özlem Alanlı, ÇEMATEM'den Dr. Arzu Çiftçi Demirci'den oluşan tedavi ekibi ile klinikte terapi programlarına katılan hastalar, bağımlılık ve tedavi konusunda bilgi ve birikimlerini panele katılan konuklarla paylaştı. Uzmanlar, bağımlılıkla ilgili olarak, madde bağımlılığı sadece madde kullanan kişiyi değil aileyi, çevreyi ve toplumun her kesimini etkileyen ciddi bir toplumsal sorun olduğunun üzerinde durdu ve uyuşturucu/uyarıcı maddelerin kullanımının pek çok bedensel, ruhsal, toplumsal, ekonomik zararlara yol açtığını belirttiler.

Toplantıda ayrıca bağımlılıkla mücadele de çözüm için aile/toplum bilincinin oluşmasının önemine dikkat çekilirken, bağımlılığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğu anlatıldı. Panelde, bağımlılık yapıcı maddelerin hangileri olduğu, bağımlılığın nasıl tanınabileceği, ailelerin konuya yaklaşımlarına ilişkin detaylar konukların soru ve katkıları ile paylaşıldı.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bağımlılık Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement