Berlin'de 25 Yıl Önce Bugün - Son Dakika
Güncel

Berlin'de 25 Yıl Önce Bugün

Berlin\'de 25 Yıl Önce Bugün

İki kutuplu dünyanın en önemli sembollerinden Berlin Duvarı, 9 Kasım 1989'da sınırların açılmasıyla yıkıldı.

09.11.2014 09:19

1961'den 1989'a kadar Berlin'i ayıran duvar, 25 yıl önce bugün yıkıldı.

Doğu Almanya yönetimi tarafından ülkede yaşayanların Batı Berlin'e kaçmasını önlemek için örülen duvarın açılması sürpriz bir gelişmeydi. Sınırların açılacağının ilan edilmesiyle insanlar duvara ve geçiş kapılarına koştu. Sınırdaki görevliler ne yapacağını bilemedi, kapılara gelenler muhafızların yanlarından diğer tarafa geçti.

Duvarın fiili olarak açılmasını takiben resmi adıyla Demokratik Almanya Cumhuriyeti tarihe karıştı, iki Almanya birleşti. Yeryüzündeki en önemli sembollerden birinin çökmesinin dünyaya etkisi ise Soğuk Savaş'ın sona ermesiydi.

1989 yılının 9 Kasım'ına gelinceye kadar bir dizi gelişme duvarın yıkılacağının sinyalini vermişti. Ağustos ayında Avrupa'nın doğusundaki komünist denetim gevşeyince binlerce Doğu Alman başka ülkelere sığınma talebinde bulunmuştu.

7 Ekim 1989'da Berlin'in doğusunu ziyaret eden dönemin Sovyet lideri Mihail Gorbaçov ise dolaylı reform çağrısı yapmıştı. Birkaç gün sonra Doğu Almanya'nın lideri değişti ve Kasım ayında başlayan gösterilerin sonu duvarın yıkılması oldu.

Aradaki fark kapanmış değil

Peki, 25 yıl önce birleşen Almanya'da bugüne kadar ne değişti?

Alman resmi yayın organı Deutsche Welle'ye göre, Batı'dan giden yardımlar sayesinde Doğu'daki eyaletler hızla gelişti ancak halen eşitlik sağlanmadı.

Duvarın yıkılmasıyla birlikte iki yıl içinde 800 bin insan Batı'ya göç etti. Yıllarca devam eden göçün en önemli nedeni, Doğu Almanya'daki işsizlikti.

Dönemin Başbakanı Helmut Kohl'ün kararıyla Temmuz 1990'dan itibaren Doğu'da yaşayanların maaşları Alman markıyla ödense de, bu karar yıllarca üretime yansımadı. Aradaki üretim farkına bir de sanayisizleşme eklenince 2005'e kadar bir milyondan fazla insan işsiz kaldı. 2005 yılında Doğu'daki işsizlik oranı yüzde 18,8'le rekor seviyeye ulaştı.

Doğu eyaletlerine 1991-2013 arasında 560 milyar Euro'luk yatırım yapıldı, 2006'dan itibaren işsizlik düşmeye başladı. İşsizlik 2013'te yüzde 10,3'le en düşük seviyeye indi. Buna rağmen Doğu Almanya'daki eğitimli genç nüfusun göçü sürüyor.

Kaynak: Al Jazeera

Kaynak: Aljazeera

Son Dakika Güncel Berlin'de 25 Yıl Önce Bugün - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement