Bursa'da Uluslararası 'ALİYA' Sempozyumu - Son Dakika
Güncel

Bursa'da Uluslararası 'ALİYA' Sempozyumu

Bursa\'da Uluslararası \'ALİYA\' Sempozyumu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 'Bilge Kral' olarak anılan ve Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç'i vefatının 14. yıldönümünde de unutmadı.

20.10.2017 17:55

Büyükşehir Belediyesi'nin Uluslararası Aliya Düşünce Derneği işbirliğiyle düzenlediği ve 2 gün sürecek Uluslararası Aliya Sempozyumu, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı.

Hüdavendigar Salonu'nda düzenlenen sempozyumun açılışına, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse de katıldı. Sempozyum başlangıcında söz alan ve 200 bin Müslümanın katledildiği Bosna Savaşı'na dair yaşanmış bilgileri katılımcılarla paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse, Aliya İzzetbegoviç'in 3.5 yıl süren savaşta halkının liderliğini büyük bir cesaret ve azimle yaptığını söyledi. Saraybosna bombalanırken şehri terk etmeyen İzzetbegoviç'in 'siyasi önderliğinin yanı sıra' entelektüel kapasitesi ve eserleriyle geride kalanlara önemli mesajlar bıraktığını söyleyen Köse, Bilgi Kral'ın dünyadan göç etmesinin 14. yılında onun fikirlerinin daha da iyi anlaşıldığını ifade etti.

Uluslararası Aliya Düşünce Derneği Başkanı Ahmet Sert ise derneğin faaliyetleri hakkında sempozyum katılımcılarını bilgilendirdi. Sert, genç nesillerin Aliya'nın İslam düşüncesi ve felsefesi doğrultusunda yaşaması için faaliyet gösterdiklerini anlattı.

Program açılış konuşmalarının ardından yerli ve yabancı düşünürlerin sempozyumun ana fikrine yönelik açıklamalarıyla sona erdi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bursa'da Uluslararası 'ALİYA' Sempozyumu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement