Bursalılar Tarihe Yolculuk Yapacak - Son Dakika
Güncel

Bursalılar Tarihe Yolculuk Yapacak

Bursalılar Tarihe Yolculuk Yapacak

Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri başlıyor.

03.04.2015 12:54

Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri başlıyor. Birçok yeni faaliyetin yer alacağı şenlikler Bursalıları bir ay boyunca mazide yolculuğa çıkaracak.

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11'ncisi düzenlenecek olan Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri başlıyor. Sümbüllü Bahçe Konağı'nda şenliklerin tanıtımı ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, her yıl geleneksel olarak yapılan şenliklerin bu yıl 10 Nisan Cuma günü Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenecek ödüllü şenlik fotoğrafları sergisi ve 2. Murad Han dönemi sempozyumu ile start alacağını söyledi.

Şenliklerin ikinci günü olan 11 Nisan Cumartesi günü Yörük-Türkmen buluşması tertipleneceğini ifade eden Başkan Dündar, "Şenliklerin ikinci gününde Yörük-Türkmen buluşması çadır ziyareti, Osmanlı'dan günümüze Bursa defilesi, Fetih Yürüyüşü ve köy kınası ile şehir adeta bayram havasına bürünecek. Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri'nin en önemli ayağı olan Fetih Yürüyüşü'nde bu yıl ilk kez kadın atçılar ve faytonlar da yürüyüş kortejinde yer alacak. Bu yılki şenliklerin ilklerinden birisi de Pınarbaşı Parkı'nda gerçekleştirilecek olan Yörük-Türkmen buluşması olacak" dedi.

Bu yılki şenliklere yine köy düğününün damga vuracağını dile getiren Dündar, "Her şenlikte birbirinden renkli görüntülere sahne olan ve Bursalıların her yıl merakla beklediği köy düğünü ise 12 Nisan Pazar günü Nilüfer Mahallesi'nde gerçekleştirilecek. Köy düğünü geleneklerinin tamamının uygulanacağı programda Çağlayan Mahallesi'nden kız alınacak. Nilüfer Mahallesi'nde yapılacak köy düğünü ile binlerce yıllık gelenek günümüze taşınacak" diye konuştu.

15 KİLOMETRELİK TARİHİ KENT KOŞUSU NEFES KESECEK

"Tarihi Kent Koşusu'na bu yıl binlerce yerli ve yabancı koşucu katılacak" diyen Dündar, 18 Nisan Cumartesi günü Sukaypark'ta makarna partisi tertipleneceğini, 15 kilometrelik Tarihi Kent Koşusu'nun ise 19 Nisan Pazar günü Saltanat Kapı'dan başlayıp Pınarbaşı Meydanı'nda ödül töreni ile biteceğini kaydetti. Dündar, Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri'nin 26 Nisan Pazar günü Rahvan Atları Koşusu ile sona ereceğini, fetih şenlikleri fotoğraf yarışması ile de yine farklı karelerin ölümsüzleştirileceğini belirtti. - BURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bursalılar Tarihe Yolculuk Yapacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement