Cerattepe'de Keşif Heyetine 1.5 Kilometrelik İnsan Zinciri ile Karşılama (2) - Son Dakika
Güncel

Cerattepe'de Keşif Heyetine 1.5 Kilometrelik İnsan Zinciri ile Karşılama (2)

Cerattepe\'de Keşif Heyetine 1.5 Kilometrelik İnsan Zinciri ile Karşılama (2)

Mahkeme HEYETİ BAŞKANI 92 YAŞINDAKİ NİNEYİ DİNLEDİCerattepe'de bilirkişi keşfi sırasında Rize İdare Mahkemesi Başkanı Halil İbrahim Özgün, Yeşil Artvin Derneği heyetinde yer alan 92 yaşındaki Erzade Yalçıntaş'ı dinledi.

14.03.2016 19:36

Mahkeme HEYETİ BAŞKANI 92 YAŞINDAKİ NİNEYİ DİNLEDİ

Cerattepe'de bilirkişi keşfi sırasında Rize İdare Mahkemesi Başkanı Halil İbrahim Özgün, Yeşil Artvin Derneği heyetinde yer alan 92 yaşındaki Erzade Yalçıntaş'ı dinledi. Hayatı boyunca Artvin'de yaşadığını anlatan Erzade nine, "Artvin'de ben yeşil doğayla birlikte yaşadım. Torunlarımın da yeşil doğada yaşamasını istiyorum. Onun için 'madene hayır, doğaya evet' diyorum" dedi.

"YA ARTVİN, YA MADEN"

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın, keşif sırasında yaptığı savunmada Cerattepe'deki madencilik faaliyetiyle Artvin halkının yaşam alanlarına telafisi imkansız zararlar verileceğini belirterek, "Artvin'de bir tercihle karşı karşıya kalınmıştır. ya Artvin'den, ya da madencilik yapılması planlanan 4 bin 406 hektarlık alandan vazgeçilecek. Özetle ya Artvin ya maden" diye konuştu.

KEŞİF SONRASI AÇIKLAMA

Keşif heyeti, yaklaşık 5 saat süren incelemenin ardından bölgeden ayrılırken Cerattepe'de insan zinciri oluşturan Artvin halkı da, akşam saatlerinde Otopark meydanında toplandı. 'Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez' sloganlarının atıldığı meydanda kalabalığa seslenen Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, hukuka ve adalete güvenmek istediklerini belirterek "İnanılmaz bir keşif yapıldı. Hem hocalarımız, hem de avukatlarımız son derece etkin bir anlatımda bulundular. Bundan sonra farklı bir karar çıkarsa bu başka bir anlama gelir" dedi.

BEDRETTİN KALIN: OLUMSUZ VERİLECEK KARAR HAKSIZLIK VE ZULÜM OLUR

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın ise, 20 yıllık mücadeleyi keşif heyetine anlatmaya çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

"Anlatılması gereken her şeyi anlattık. Anlatılanları anlamamak için başka bir şey olmak lazım. Cerattepe'de çok şey anlatmaya bile gerek yok. Dönüp doğaya bakmanız yeterli. Mahkemelerin görevi gerçekten adaletin gerçekleşmesine hizmet etmektir. Maddi gerçekliği tespit etmektir. Adil olarak adalete, hak ve hukuka uygun karar vermektir. Artvin halkı mahkemelerden adil bir karar bekliyor. Daha önce verilmiş iptal kararları var. Önceden verilmiş mahkeme kararlarından sonra değişen bir şey yoktu. Mahkeme heyeti Artvin halkının bu tepkisini ve gerçekleri gördü ve buna göre bir karar verecek diye bekliyoruz. Adalet budur. Bunun dışında verilecek her karar haksızlık ve zulüm olur. Adalet eliyle bu halka zulüm etmek olur. Asla farklı bir kararı kabul etmeyiz. Çevre davalarında mahkemeler değil her zaman halk kazanır. Artvin halkı 25 yıldır mücadele ediyor, bir gerçeği haykırıyor. Bu gerçeği adalet duymak isterse duyar, duymak istemiyorsa kendi bileceği iştir. Biz direnmeye devam edeceğiz. Adalet doğruyu ve gerçeği görecek ve tespit edecek diye bekliyoruz. Mahkemenin karar vereceği süreye kadar 2-3 aylık zaman var. Bu süreyi çok iyi değerlendirerek çok iyi hazırlanmamız lazım. Aklımıza gelen her şeye için hazırlanmamız lazım."

'Madene hayır' atkılarını açan kalabalık, cep telefonlarının ışıklarını yaktıktan sonra slogan atarak olaysız dağıldı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Cerattepe'de Keşif Heyetine 1.5 Kilometrelik İnsan Zinciri ile Karşılama (2) - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement