Çin'de "Avatar" Filmindeki Uçan Yaratığa Benzeyen Fosil Bulundu - Son Dakika
Güncel

Çin'de "Avatar" Filmindeki Uçan Yaratığa Benzeyen Fosil Bulundu

Çin'in kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletinde, Avatar filmindeki "ikran" adlı uçan yaratıklara benzeyen 120 milyon yıllık kanatlı sürüngen fosilleri bulundu.

14.09.2014 08:44  Güncelleme: 09:38

Çin'in kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletinde, James Cameron'un Avatar filmindeki "ikran" adlı uçan yaratıklara benzeyen 120 milyon yıllık kanatlı sürüngen fosilleri bulundu.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Bilimler Akademisi Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, omurgalılar paleontoloğu Vang Şiaolin liderliğindeki bir ekip tarafından Avatar filmindeki uçan yaratık "ikran"a benzeyen bir yaratığın fosilleri bulundu. Bulunan pterozorun (uçan sürüngen) "ikran"a benzemesinden dolayı adı "Ikrandraco" konuldu.

Fosil analizi sonucunda, Vang ve ekibi bu yeni türün keskin dişleri, düz ve uzun bir kafatası ve alt çenesinde bıçağa benzer bir kemik çıkıntısı olduğu sonucuna vardı ve bu yüz hatları ile hasılat rekorları kıran Avatar filmindeki "ikran"lara benzer özellikler taşıdığını ifade etti.

FİLMDEKİNE GÖRE DAHA KÜÇÜK

Bu yeni türde aynı zamanda pelikandakiler gibi boğaz kesesinin bulunduğu ve bu kesenin yakaladıklarını biriktirme görevi yapıyor olabileceğini belirten Vang, fosilin 1,5 metre kanat genişliği ile Avatar filmindeki ikrana göre küçük olduğunu kaydetti. Vang, yaratığın kafatası özelliklerinin pterozor türleri arasında bilinmediğini ve sivri, yarı dairesel altçene kemiğinin hava direncini azaltıcı etkisi olabileceğini kaydetti.

Çin\'de "Avatar" Filmindeki Uçan Yaratığa Benzeyen Fosil Bulundu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çin'de 'Avatar' Filmindeki Uçan Yaratığa Benzeyen Fosil Bulundu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement