Diyarbakır'ı Anlatan 5 Bin Kitap Biraraya Getirildi - Son Dakika
Güncel

Diyarbakır'ı Anlatan 5 Bin Kitap Biraraya Getirildi

Diyarbakır\'ı Anlatan 5 Bin Kitap Biraraya Getirildi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ), Merkez Kütüphanesi bünyesinde 5 bin kitabın yer aldığı "Diyarbekir Kitaplığı" kuruldu.

18.02.2017 11:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ŞÜKRÜ GÜNDÜZ - Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ), Merkez Kütüphanesi bünyesinde 5 bin kitabın yer aldığı "Diyarbekir Kitaplığı" kuruldu.

DÜ Merkez Kütüphanesinde oluşturulan ve Diyarbakır'ı anlatan 5 bin kitabın yer aldığı "Diyarbekir Kitaplığı"na, Diyarbakırlı yazarlar Şevket Beysanoğlu ve Esma Ocak'ın kitaplarının bir kısmı da bağışlandı.

Kitaplığa, yurt dışında yayınlanan ve Diyarbakır'ı anlatan kitapların da toplanması planlanıyor.

DÜ Merkez Kütüphanesi Dokümantasyon Daire Başkanlığı Şube Müdürü Songül Atlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kütüphane bünyesinde kurulan kitaplığı, Diyarbakır ve çevresindeki illerle ilgili araştırmalarda, araştırmacıların merkezi haline getirmek istediklerini söyledi.

Amaçlarının Diyarbakır ve çevresiyle ilgili tüm araştırmalarda, bir araştırmacının aklına gelebilecek ilk yer olmayı hedeflediklerini vurgulayan Atlı, Prof. Dr. Talip Gül'ün rektör seçilmesinden sonra küçük olan kitaplığı büyük bir kütüphane çevirdiklerini, ilk etapta 5 bin kitapla hizmet vermeye başladıklarını belirtti.

Kitaplığı büyüteceklerini, kentin birçok medeniyete evsahipliği yaptığını kaydeden Atlı, şöyle konuştu:

"Diyarbakır'ı şimdiki durumuyla değil, tarihten günümüze gelen tüm ayrıntıları bir araya getirmeye hedefliyoruz. Sadece kitaplar değil, bunun içerisinde broşürler ve görüntülü kaynaklar da var. Amacımız bunların hepsini bir araya getirip belirli bir standart çerçevesinde konforlu bir şekilde hizmete sunmaktır."

"Nadir eserler de kitaplığımızda var"

Kentin en tanınmış şahsiyetlerinden birisi olan Şevket Beysanoğlu kitaplığının bir bölümünü Diyarbakır Kütüphanesine getirdiklerini aktaran Atlı, Diyarbakır ile ilgili yayınlanmış en ayrıntılı kitaplardan biri olarak kabul edilen Amida'nın Türkçe baskısının ellerinde mevcut olduğunu bildirdi.

Yazar Esma Ocak'ın kızının kitaplarının bir kısmını bağışladığını bildiren Atlı, şöyle devam etti:

" Celal Güzelses, Ziya Gökalp gibi şahsiyetleri anlatan kitaplar bulunmakta. Amacımız sadece Diyarbakır'ın tarih ile ilgili değil, kentin yetiştirmiş olduğu edebi, siyasi, psikolog, sosyolog, her türlü fikir insanların kitaplarının yayınlarını bulundurmak istiyoruz. Amaç burada sadece tarihi olarak bir araştırma yapmak değil, Diyarbakır'ı her yönüyle tanınmasını sağlamaktır. Diyarbakır ile ilgili en eski yayınlardan olan Kara-Amid, Karacadağ Dergileriyle 1800'lerden günümüze kadar Diyarbakır ile ilgili kitaplar ve nadir eserler de kitaplığımızda var."

Kütüphaneye gelen kitapların koruma altına alındığına, bir kitabın izinsiz dışarı çıkarılmasının mümkün olmadığına dikkati çeken Atlı, bu konuda güvenlik önlemlerinin bulunduğunu aktardı.

Kaynaklar dijital ortama aktarılacak

Yurt dışında yayınlanmış ve Diyarbakır'ı anlatan tüm kitapları getirmeyi planladıklarını bildiren Atlı, bir araştırmacıya yol gösterebilecek tüm bilgilere ulaşılabilmesini sağlamak istediklerini anlattı.

Kaynakları dijital ortama aktarmayı hedeflediklerini dile getiren Atlı, Diyarbakırlılara ellerinde kitapları kütüphaneye bağışlaması çağrısında bulundu.

Atlı, "Elinizde bulunan bölgemiz ve önemli şahsiyetlerle ilgili yayınlar varsa buraya getirin. Burada daha çok kişi o kitaplara ulaşabilecek ve sonraki kuşaklara daha iyi aktarılabilecek." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Diyarbakır'ı Anlatan 5 Bin Kitap Biraraya Getirildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erzurum'da ETÜ'nün ev sahipliğinde futsal grup birinciliği maçları başladı
  16:41 Erzurum'da ETÜ'nün ev sahipliğinde futsal grup birinciliği maçları başladı

  Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) ev sahipliğinde düzenlenen futsal grup birinciliği maçlarına 6 üniversiteden 9 takım katılıyor. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen müsabakalarda, Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi takımları grup birinciliği için mücadele edecek.

 • İncesu ilçesinde Turizm Haftası kapsamında gezi düzenlendi
  16:39 İncesu ilçesinde Turizm Haftası kapsamında gezi düzenlendi

  İncesu ilçesinde Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında turizm sektörü temsilcileri, öğrenciler ve medya mensuplarıyla birlikte gezi düzenlendi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun liderliğinde gerçekleşen gezi, İncesu ilçesinin tanıtımına katkı sağladı. İncesu Kaymakamı Mustafa Çolak ve Belediye Başkanı Mustafa İlmek tarafından Merzifonlu Karamustafapaşa Külliyesi gezdirilip, tanıtıldı. Programa katılanlar ayrıca Erdemli Vadisi'ni de gezdi.

 • Mimarsinan Ortaokulu Erkek Hentbol Takımı Başkanı Erdem Ural'ı Ziyaret Etti
  16:39 Mimarsinan Ortaokulu Erkek Hentbol Takımı Başkanı Erdem Ural'ı Ziyaret Etti

  Okullararası Küçükler Hentbol Türkiye Şampiyonasında şampiyon olan Mimarsinan Ortaokulu Erkek Hentbol Takımı, Turhal Belediye Başkanı Mehmet Erdem Ural'ı makamında ziyaret etti.

 • Kastamonu Valisi Meftun Dallı: 'Kurumlarımızın devam edecek, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırımları mevcut'
  16:39 Kastamonu Valisi Meftun Dallı: 'Kurumlarımızın devam edecek, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırımları mevcut'

  Kastamonu Valisi Meftun Dallı, depremden etkilenen illere yönelik çalışmalara rağmen Kastamonu'daki projelerin devam edeceğini belirtti. Vali Dallı, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırım olduğunu söyledi.

 • Çorlu Belediye Meclisi'nde Başkan Vekilleri Seçildi
  16:38 Çorlu Belediye Meclisi'nde Başkan Vekilleri Seçildi

  Çorlu Belediye Meclisi'nin nisan ayı olağan toplantısında yapılan seçimde meclis 1. başkan vekilliğine Hasan Toprak, 1. başkan vekilliğine ise Hülya Perin Meriç seçildi. Toplantıda ayrıca yol yapım çalışmalarının devam edeceği açıklandı.

 • Bolu'da Motosikletlilere Yönelik Denetim Yapıldı
  16:35 Bolu'da Motosikletlilere Yönelik Denetim Yapıldı

  Bolu'da, İzzet Baysal Caddesi'nde araç trafiğine kapalı olan caddeyi kullanan motosiklet sürücülerine yönelik denetim gerçekleştirildi. İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimlerde, motosikletlerin evrakları kontrol edildi ve sürücülere caddenin sadece yayalar için olduğu hatırlatıldı. Uygulama sonucunda bazı motosiklet sürücülerinin ara sokaklara kaçtığı tespit edildi.

 • Sancaktepe Belediyesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor
  16:35 Sancaktepe Belediyesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor

  AK Parti'den CHP'ye geçen ve 'lüks başkanlık katı' iddialarıyla gündeme gelen Sancaktepe Belediyesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Eski başkan İsmail Erdem, yapılan eserlerin halka hizmet amacıyla yapıldığını belirterek, mevcut başkan Alper Yeğin'e yükleniyor. Belediyenin borcu ise 2 milyar TL'ye dayanmış durumda.

 • İzmit'te bir iş yerinin deposunda yangın çıktı
  16:34 İzmit'te bir iş yerinin deposunda yangın çıktı

  Kocaeli'nin İzmit ilçesinde, bir iş yerinin deposunda çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Kadıköy Mahallesi Atatürk Bulvarı'nda, 8 katlı apartmanın zemin katında faaliyet gösteren bir firmanın yetkili servisine ait içerisinde elektronik malzemelerin bulunduğu depoda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangın nedeniyle yoğun duman oluştu. İhbar üzerine bölgeye polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Apartman tedbir amaçlı boşaltıldı. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülürken, hasar gören depo kullanılamaz hale geldi.

 • KOÜ Dans Grubu Üyesi Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti
  16:34 KOÜ Dans Grubu Üyesi Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti

  Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden Meryem Tuana Bozkurt, Malatya'nın Darende ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Dans grubu üyeleri, Bozkurt'un ölümüyle büyük üzüntü yaşarken, Rektör Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk de başsağlığı mesajı yayımladı.

 • Yapay zeka tabanlı Lucia uluslararası yapay zeka zirvesinin açılışını yaptı
  16:33 Yapay zeka tabanlı Lucia uluslararası yapay zeka zirvesinin açılışını yaptı

  Yapay zeka tabanlı Lucia uluslararası yapay zeka zirvesinin açılışını yaptı İstanbul'daki uluslararası yapay zeka zirvesinde 'Lucia' sürprizi Türkiye ve MENA Bölgesinin en kapsamlı Yapay Zeka Zirvesi kapılarını açtı Hemen her alanda değişimin öncü lideri olan yapay zeka teknolojisindeki...

 • Saray ilçesinde uyuşturucu operasyonu: 1 şüpheli gözaltına alındı
  16:33 Saray ilçesinde uyuşturucu operasyonu: 1 şüpheli gözaltına alındı

  Saray ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Ayaspaşa Mahallesi'nde bir evde uyuşturucu madde ticareti yapıldığı bilgisine ulaştı. Şüphelinin adresinde yapılan aramada bir miktar uyuşturucu madde ele geçirildi. Operasyon kapsamında O.D. isimli şüpheli gözaltına alındı.

 • Down Sendromlu Genç Oğuzhan'ın Gasp Edilen Telefonu Polis Tarafından Teslim Edildi
  16:32 Down Sendromlu Genç Oğuzhan'ın Gasp Edilen Telefonu Polis Tarafından Teslim Edildi

  Edirne'de yaşayan Down sendromlu genç Oğuzhan Akman'ın cep telefonu ve parasını gasp eden şüpheli, polis ekipleri tarafından yakalandı. Polis, gasp edilen telefonu bulup Oğuzhan'a teslim etti. Olayın ardından Oğuzhan'ın mutluluğu gözlerinden okundu. Şüphelinin daha önce de 3 engelli vatandaşı gasp ettiği ortaya çıktı. Şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Oğuzhan'ın babası ve çevre esnaf, polis ekiplerine teşekkür etti.


Advertisement