"Ekmekte Katkı Maddesi ve Gıda Denetimleri Artarak Sürecek" - Son Dakika
Güncel

"Ekmekte Katkı Maddesi ve Gıda Denetimleri Artarak Sürecek"

"Ekmekte Katkı Maddesi ve Gıda Denetimleri Artarak Sürecek"

Temmuz ayından itibaren gıda katkı maddelerine ilişkin yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini hatırlatan Vali Coş, bu yönetmelikle gıdalara ve özellikle ekmeğe konulabilecek katkı maddeleri ve oranlarının kesin olarak belirlendiğini ifade etti.

12.07.2013 00:20  Güncelleme: 00:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Vali Hüseyin Avni Coş, Valilik Toplantı Salonu'nda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin ve gıda denetçileriyle bir araya gelerek, 1 Temmuz 2013'te yürürlüğe giren Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği ve Buğday Unu Tebliği'nin getirdiği hususlar hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Adana'da ekmek ve unlu mamuller üreten işyerlerinin daha kaliteli ve hijyenik olması için denetimlerin sıklaştırılacağını söyleyen Vali Coş, "Özellikle ilgili odalardan gelen şikayetleri değerlendiriyoruz. Yönetmelik kapsamında yasaklanan maddelerin ekmeklerde kullanılması halinde belirlenen cezaları titizlikle uygulayacağız. Buradan bütün ekmek üreten işyeri sahiplerine seslenmek istiyorum. Halkımızın sağlığının korunması açısından, herkesin yönetmelikte uygun görülmeyen maddeleri ekmeğe koymamasını titizlikle takip edeceğiz. Yürürlüğe gören yönetmeliğe üreticilerimiz mutlaka uymalı" diye konuştu.

Tüketicilerin ve vatandaşların sağlıkları açısından gıda konusunda hayli hassas davrandıklarını ifade eden Vali Coş, "Bu konudaki hassasiyetimiz, yaptığımız denetimlerin sayısından belli oluyor. 2012 yılında 7 bin 87 denetim gerçekleşirken, 2012 yılında denetim sayısı 22 bin 308'e çıktı. Yani üç kat arttı. Denetim sayıları bakımından İstanbul ve Ankara'nın ardından 3. il olarak geliyoruz. 2013'ün ilk 6 ayında 12 bin 500 denetimimiz oldu. Yıl sonuna kadar bu sayının 25 bini geçmesini umuyoruz. Herkesin dürüst satıcı olmasını, sattıkları ürünlerin içeriğini doğru yazmalarını, içeriğinde olmayan maddeleri kullanmamalarını, içeriğinde olan maddeleri de eksik koymamalarını istiyoruz" dedi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Ekmekte Katkı Maddesi ve Gıda Denetimleri Artarak Sürecek' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hatay'da yapılan uygulamalarda binlerce kişi ve araç sorgulandı
  13:25 Hatay'da yapılan uygulamalarda binlerce kişi ve araç sorgulandı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde gerçekleştirilen uygulamalarda bin 315 kişi, bin 135 araç ve 326 motosiklet sorgulandı. Uygulamalar sonucunda aranan şahıslar yakalandı, faili meçhul olaylar aydınlatıldı ve kaçak silah ve uyuşturucu maddeler ele geçirildi.

 • KARDEMİR'de Trafo Patlaması: 3 İşçi Yaralandı
  13:25 KARDEMİR'de Trafo Patlaması: 3 İşçi Yaralandı

  Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları'nda (KARDEMİR) enerji tesislerinde meydana gelen trafo patlaması sonucu 3 işçi yaralandı. Yaralanan işçiler tedavi altına alındı ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

 • Samsun'da traktörün dereye yuvarlandığı kazada sürücü yaralandı
  13:25 Samsun'da traktörün dereye yuvarlandığı kazada sürücü yaralandı

  Samsun'da meydana gelen kazada traktörün dereye yuvarlanması sonucu sürücü yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Depremzedeler 500 fidanı toprakla buluşturdu
  13:24 Depremzedeler 500 fidanı toprakla buluşturdu

  Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında depremzede kadınlar 500 fidanı toprakla buluşturdu. Belpınar Mahallesi'ndeki Mesthöyük bölgesinde daha önceden yanan ormanı yeniden yaşatmak amacıyla Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Kuruma bağlı birimlerde kurs gören 130 depremzede kadının katıldığı fidan dikim etkinliğinde 500 fidan toprakla buluşturuldu.

 • Bilecik'te KGYS ve dron destekli trafik denetimi yapıldı
  13:23 Bilecik'te KGYS ve dron destekli trafik denetimi yapıldı

  Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ve dron destekli trafik denetimi gerçekleştirildi. Denetimlerde emniyet kemeri, cep telefonu kullanımı, aykırı ışık ve ses cihazı kullanımı gibi ihlaller tespit edildi. 39 sürücüye toplam 71 bin 840 lira ceza kesildi.

 • Tekirdağ'da 29 yabancı uyruklu yasa dışı yollarla yakalandı
  13:23 Tekirdağ'da 29 yabancı uyruklu yasa dışı yollarla yakalandı

  Tekirdağ'ın Saray ilçesinde düzensiz göçle mücadele kapsamında yapılan çalışmalarda, şüphe üzerine ormanlık alanda bulunan 2 kamyonette yapılan aramada 29 Afganistan uyruklu yabancı uyruklu yakalandı. Yakalanan düzensiz göçmenler işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderilirken, göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla 2 şüpheli gözaltına alındı.

 • Küçükçekmece'de makas atan sürücüye 9 bin 325 lira para cezası
  13:23 Küçükçekmece'de makas atan sürücüye 9 bin 325 lira para cezası

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medyada paylaşılan görüntüler üzerine makas atan sürücünün kimliğini tespit etti. Sürücüye Karayolları Trafik Kanunu'nun çeşitli maddelerinden toplamda 9 bin 325 lira para cezası kesildi.

 • Erzurum'da yaya ölümüne neden olan sürücünün yargılanması devam ediyor
  13:22 Erzurum'da yaya ölümüne neden olan sürücünün yargılanması devam ediyor

  Erzurum'un Aziziye ilçesinde bir yaya ölümüne neden olduğu iddia edilen sürücünün yargılanması devam ediyor. Duruşmada alınan rapora göre, sürücünün kusurlu olduğu belirlendi. Sanık tutuklu olarak yargılanmaya devam edecek.

 • Kars'tan Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyon Projesi kapsamında öğretmen ve öğrenciler Almanya'ya gitti
  13:22 Kars'tan Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyon Projesi kapsamında öğretmen ve öğrenciler Almanya'ya gitti

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyonu projesi kapsamında 14 öğretmen ve 10 öğrenci, Almanya'nın Essen şehrinde kurs ve işbaşı gözlem faaliyetlerinde bulunacak. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Kaya, Harakani Havalimanı'nda öğretmen ve öğrencileri Almanya'ya uğurladı.


Advertisement