Ergenekon Sanıklarından Ortak Açıklama: "Savcılığın Sözde Esas Hakkındaki Mütalaasını Tanımıyoruz" - Son Dakika
Güncel

Ergenekon Sanıklarından Ortak Açıklama: "Savcılığın Sözde Esas Hakkındaki Mütalaasını Tanımıyoruz"

Ergenekon Sanıklarından Ortak Açıklama: "Savcılığın Sözde Esas Hakkındaki Mütalaasını Tanımıyoruz"

Ergenekon davasında yargılanan sanıklar, avukatları aracılığıyla savcılık mütalaasına karşı ortak açıklama yaptı.

18.03.2013 22:01  Güncelleme: 17:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ergenekon davasında yargılanan sanıklar, avukatları aracılığıyla savcılık mütalaasına karşı ortak açıklama yaptı. Açıklamada, 'Savcılığın sözde esas hakkında mütalaasını tanımıyoruz, reddediyoruz" denildi.

Duruşmaya ara verildiği sırada salon dışına çıkan avukatlar adına basın açıklamasını avukat Serkan Günel okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bugün Silivri'de adalet, hukuk ve insan hakları bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. Savcılar, meclisin çıkardığı yasaları hiçe saymıştır. Hukukun bütün temel ilkeleri çiğnenmiştir. Sanıkların, savunmaları, gösterdikleri lehe deliller tamamen yok sayılmıştır. Güvenirliği tartışmalı, gizli tanıkların, sanıklarla arasında açıkça husumet bulunan sözde tanıkların, akıl ve mantıktan uzak iddiaları kesin delil sayılmıştır. Mahkeme heyeti; savcıların iddialarına karşılık sanıkların ve avukatların savunma taleplerini reddetmiş, maddi gerçeğe ulaşmak için ayağına kadar gelen tanıkları dahi dinlemeyi reddetmiştir. İddianame; delil değeri olmayan, sonradan üretilmiş çoğu sahte delillere dayandırılmış, yargılama aşamasında hukuka aykırı deliller hiçbir şekilde ayıklanmamıştır. Bugün okunan belgeler savunma tarafına ve dolayısıyla iddia makamına henüz sunulmadan 2 bin 200 küsür sayfadan ibaret. Esas hakkındaki mütalaanın savcılar tarafından duruşmada yazılı olarak okunması, mütalaanın da tıpkı karar gibi önceden hazırlanmış olduğunu ortaya koymuştur. Bu davanın hedefi Cumhuriyetin değerleri, kurumları, Atatürk ilkeleri ve devrimleridir. Bu nedenlerle savcılığın sözde esas hakkındaki mütalaasını tanımıyoruz, reddediyoruz. Gelinen noktada hukuku hakla birlikte arama mücadelesini sürdüreceğiz. Davanın bundan sonraki aşamalarında mahkeme heyetine ve savcılığa rağmen adaleti ve özgürlüğü istemeye devam edeceğiz. Bu dava Türkiye'nin hukuk imtihanıdır. Tüm halkımızı Ergenekon tutsaklarının hukuk mücadelesine omuz vermeye çağırıyoruz."

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ergenekon Sanıklarından Ortak Açıklama: 'Savcılığın Sözde Esas Hakkındaki Mütalaasını Tanımıyoruz' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Anadolu Üniversitesi Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencileri Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti
  11:44 Anadolu Üniversitesi Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencileri Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti

  Anadolu Üniversitesi Kreş ve Gündüz Bakımevi'nde eğitim gören 80 öğrenci ve 15 öğretmen, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Ziyaret sırasında çocuklara Hacivat-Karagöz oyunu sergilendi ve eğlenceli zaman geçirildi.

 • Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethederken kara ordusunun kullandığı güzergah belirlendi
  11:43 Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethederken kara ordusunun kullandığı güzergah belirlendi

  Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından yürütülen bir proje kapsamında, Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethederken kara ordusunun kullandığı güzergah ile 2 bin 400 yıl önce Pers prensi Kyros'un savaşa katılan paralı askerlerin yürüdüğü rota belirlendi. Proje, turizmin bölgeye yayılmasına katkı sağlayacak.

 • Adana'da Yamaç Paraşütçüleri Gökyüzünde Tavla Oynadı
  11:43 Adana'da Yamaç Paraşütçüleri Gökyüzünde Tavla Oynadı

  Adana'nın Sarıçam ilçesindeki iki yamaç paraşütü pilotu, havada tavla oynayarak farklı bir deneyim yaşadı. Mehmet Ağırman ve Furkan Nizamsever, paraşütle tandem uçuşu gerçekleştirirken gökyüzünde tavla oynadı. İnişlerini gerçekleştirdikten sonra bu eşsiz deneyimi aksiyon kamerasıyla kayıt altına aldılar. Pilotlar, havada tavla oynamanın uçuş deneyimine ayrı bir eğlence kattığını belirtti.

 • Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu İlk Nikahı Kıydı
  11:43 Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu İlk Nikahı Kıydı

  Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu, göreve başladıktan sonra ilk resmi nikahını kıydı. Başkan Ömeroğlu, genç çiftin mutluluklarına ortak oldu ve evlilik cüzdanını gelin Betül'e takdim etti.

 • Dumlupınar ilçesinde hububat ekili alanlarda ürün gelişim, hastalık ve zararlı kontrolleri sürüyor
  11:41 Dumlupınar ilçesinde hububat ekili alanlarda ürün gelişim, hastalık ve zararlı kontrolleri sürüyor

  Dumlupınar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından hububat ekili alanlar kontrol edilerek ürün gelişimleri incelenip, hastalık ve zararlı kontrolleri gerçekleştirildi.

 • Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattında Arıza Nedeniyle Seferler Durdu
  11:40 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattında Arıza Nedeniyle Seferler Durdu

  T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay hattı Çapa durağında meydana gelen arıza nedeniyle seferler durduruldu. Arıza sonrası ekipler olay yerine sevk edilerek çalışma başlattı. Yapılamayan seferler nedeniyle tramvaydan inen yolcular ise raylardan yürüdü. Metro İstanbul tarafından yapılan açıklamada, seferlerin Kabataş-Yusufpaşa ve Çapa-Bağcılar istasyonları arasında yapıldığı belirtildi.

 • İzmir Selçuk, yaz sezonuna hazır
  11:40 İzmir Selçuk, yaz sezonuna hazır

  Türkiye'nin önemli turizm kentlerinden biri olan İzmir Selçuk, yaz sezonu için hazırlıklarını tamamladı. Belediye ekipleri, cadde, sokak ve tarihi alanlarda titiz bir çalışma yürüterek kenti sezona hazırlıyor.

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan: Asgari ücrete ara zam gündemde yok
  11:40 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan: Asgari ücrete ara zam gündemde yok

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan: Asgari ücrete ara zam gündemde yok.

 • Karamollaoğlu: İslam dünyası Gazze sınavında sınıfta kaldı
  11:39 Karamollaoğlu: İslam dünyası Gazze sınavında sınıfta kaldı

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Saadet-Gelecek Partisi ortak grup toplantısında; İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını eleştirerek, "İslam dünyası da Gazze sınavında sınıfta kalmıştır. Cemil Meriç’in de ifadesiyle; 'Zulmün olduğu yerde, tarafsızlık namussuzluktur’. Şimdi İran ve son perde olarak Türkiye’mizde de çevirmek istiyorlar. Bu tuzağa hiç kimse bir daha düşmemelidir. Ankara’nın, Tahran’ın, Bağdat ve Şam’ın bir araya gelmesi mümkündür ve bu sadece bir tercih değil artık zorunluluktur. Bu konuda da ülkemize büyük sorumluluklar düşmektedir” dedi. 31 Mart yerel seçimlerini de değerlendiren Karamollaoğlu, "Artık yeni bir dönem başlamıştır. Bugünden sonra bizler açısından zaman ve zemin hiç olmadığı kadar müsaittir. Milli görüşe duyulan ihtiyaç ise her zamankinden fazladır" diye konuştu.


Advertisement