Erol Evcil'e Vergi Kaçırma Cezası - Son Dakika
Güncel

Erol Evcil'e Vergi Kaçırma Cezası

Erol Evcil\'e Vergi Kaçırma Cezası

Erol Eşrefoğlu (Evcil), Aliağa'da kurduğu paravan şirketler üzerinden vergi kaçırdığı iddiasıyla yargılandığı davada, 7 yakınıyla 2'şer yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

07.11.2012 13:13  Güncelleme: 13:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa'daki Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olmaktan yargılanıp mahkum olan ve cezasını İzmir'in Aliağa İlçesi'ndeki Şakran Cezaevi'nde çeken işadamı Erol Eşrefoğlu (Evcil), Aliağa'da kurduğu paravan şirketler üzerinden vergi kaçırdığı iddiasıyla yargılandığı davada, 7 yakınıyla 2'şer yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, mahkeme kararı ile soyadını değiştiren Erol Eşrefoğlu'nun (Evcil) 2006 yılında Aliağa İlçesinde faaliyet gösteren bazı şirketlerin fiilen sahibi ve yöneticisi olduğunu; Erege Metal Demir Çelik A.Ş., Sider Demir Çelik Paz. ve Satış A.Ş., Sider Dış Ticaret A.Ş. ve Erg Bilgisayar İletişim Otomotiv Mat. San. Tic. Ltd. Şti'ni fiilen yönettiğini belirtti. Yönetim kurullarınında da kız kardeşleri Gülderen Ardıç ve Remziye Evcil Şengül ile enişteleri Fırat Ardıç ve Mustafa Şengül, Fettah Erdem, Oğuz Yenen, Ahmet Büyükdoğan, Öznur Çıtlak, Cengaver Yetim, Fatih İmal, Ali Doğan ve Ufuk Bilgeden oluştuğunu bildirdi.

Bunların paravan şirketler olduğunu, mal kaçırıldığını, isim değiştirerek kurulan şirketler adına bir bankanın şubesi ile imzalanan mevduat rehin sözleşmesinin de bir borca temine yönelik değil, tamamen muazalı sözleşme olduğu kaydedildi. Bu şekilde sanıkların alacağın tahsiline engel olmak suçunu işledikleri iddiasıyla yargılanmaları için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Şikayet üzerine soruşturma başlatan savcılık, 2009 yılında Erol Eşrefoğlu ve 12 kişi hakkında 'Malların bir kısmını veya tamamını kaçırmak' suçundan yargılanmaları için İzmir 26'ıncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Son kararnamade bu mahkemenin kapatılması ile dava 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edildi. Aliağa Asliye Ceza Mahkemesi'nde talimatla ifade veren Erol Eşrefoğlu (Evcil), suçlamayı kabul etmediğini söyledi. Eşrefoğlu, "İddianamede adı geçen şirketler ile ilgili hiçbir ortaklığım söz konusu olmadığı gibi yöneticisi de değilim. İşlemlerden sorumluluğum yoktur. İddia edilen suçlar 2003 yılı öncesine aittir. Dava zaman aşımına uğramıştır" dedi.

Fırat Ardıç da adı geçen şirketlerin yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda genel müdürü olduğunu, bu şirketler ile banka arasında mevduat rehin sözleşmesi imzalandığını, başka bir amaçlarının olmadığını söyledi. Ardıç, "Erol Eşrefoğlu, kayınbiraderim olur. Alacağın tahsilini engelleme gibi bir amacımız yoktu. Vergi borçları da ödendi. En son çıkan 6111 sayılı yasadan yararlanma başvurusu yapıldı. Bu takvime göre ödemeler devam etmekte" diye konuştu.

Başka illerde talimatla ifade veren diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi. Yargılama sonunda 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, sanıklar Erol Eşrefoğlu (Evcil), Ahmet Büyükdoğan, Gülderen Ardıç, Fırat Ardıç, Fettah Erdem, Oğuz Yenen, Remziye Evcil Şengül ve Öznur Çıtlak'ı 2'şer yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların cezaları ertelenmeyip, paraya da çevrilmedi. Sanıklar Ali Doğan, Mustafa Şengül, Cengaver Yetim, Fatih İmal ve Ufuk Bilgen'in beraatine karar verildi. - İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Erol Evcil'e Vergi Kaçırma Cezası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Sinoplu Balıkçılar Akaryakıt Fiyatlarından ve Alım Gücünün Düşmesinden Yakındı
  17:44 Sinoplu Balıkçılar Akaryakıt Fiyatlarından ve Alım Gücünün Düşmesinden Yakındı

  Sinoplu balıkçılar, akaryakıt fiyatlarının yüksekliği ve vatandaşın alım gücünün düşmesinden dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Balık av sezonunun sona ermesiyle birlikte balıkçılar, geçen senelere göre kar marjlarında düşüş olduğunu ve insanların alım güçlerinin azaldığını ifade etti. Balıkçılar, büyük kayıkların daha fazla mazot yakmak zorunda kaldığını ve balık miktarının azaldığını dile getirdi. Vatandaşların da alım gücünün düştüğünü belirten balıkçılar, ekonomik olarak zor bir sezon geçirdiklerini söyledi.

 • İspanya Donanması'na bağlı Juan Carlos I amfibi hücum gemisi İstanbul'a demirledi
  17:41 İspanya Donanması'na bağlı Juan Carlos I amfibi hücum gemisi İstanbul'a demirledi

  İspanya Donanması'na bağlı Juan Carlos I amfibi hücum gemisi, Sarayburnu Limanı'na demirledi. 231 metre uzunluğunda ve 27 bin groston ağırlığındaki gemi, dün Çanakkale Boğazı'na giriş yaparak bugün İstanbul'a ulaştı. Türk Deniz Kuvvetleri'nin TCG Anadolu gemisine benzetilen İspanyol gemisi, vatandaşlar tarafından da görüntülendi. Gemide 8 iniş noktası orta ölçekli helikopterler için, 4 iniş noktası ise ağır helikopterler için kullanılıyor.

 • MHP'de yeni Başkanlık Divanı belli oldu - 3 genel başkan yardımcısı ve 1 genel sekreter yardımcısı değişti
  17:40 MHP'de yeni Başkanlık Divanı belli oldu - 3 genel başkan yardımcısı ve 1 genel sekreter yardımcısı değişti

  Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu toplantısında 15 kişilik Başkanlık Divanı belirlendi. Toplantının ardından 3 genel başkan yardımcısı ve 1 genel sekreter yardımcısı değiştirildi. Yeni Başkanlık Divanı üyeleriyle birlikte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hatıra fotoğrafı çektirdi.

 • Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı mazbatasını aldı
  17:36 Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı mazbatasını aldı

  31 Mart yerel seçimlerinde güven tazeleyerek yeniden Ünye Belediye Başkanı seçilen Hüseyin Tavlı, mazbatasını alarak yeni döneme başladı.


Advertisement