İdil Biret Konserinde Aıma'ya Eczacıbaşı'ndan Jest - Son Dakika
Güncel

İdil Biret Konserinde Aıma'ya Eczacıbaşı'ndan Jest

İdil Biret Konserinde Aıma\'ya Eczacıbaşı\'ndan Jest

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde, Kültür ve Sanat Günleri programı kapsamında, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, 7 öğrencisiyle konser verdi.

06.09.2012 13:13  Güncelleme: 13:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde, belediye tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen Kültür ve Sanat Günleri programı kapsamında, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, 7 öğrencisiyle konser verdi. Konserde, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu ile Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı Başkanı Bülent Eczacıbaşı, vakılarına ait olan ve Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi'nin (AIMA) halen çalışmalarını sürdürdüğü 3 katlı binayı, akademinin bağlı bulunduğu Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı'na devretti.

Ayvalık 9. Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Alibey Kültür Merkezi'nde, Devlet Sanatçısı, ünlü piyanist İdil Biret, 7 öğrencisiyle birlikte konser verdi. Konseri, Bülent Eczacıbaşı'nın yanı sıra, devlet eski bakanlarından Ali Bozer, Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, Ayvalık Belediye Başkanı CHP'li Hasan Bülent Türközen, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi izledi.

Konser öncesinde, Bülent Eczacıbaşı, Haluk- Tınçay Barutçuoğlu çiftinin 2005 yılında Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı'na bağışlanan ve 3 yıldır da AIMA'nın kullanımına verilip, tüm bakım ve onarım masrafları karşılana ilçe merkezindeki, denize sıfır 3 katlı binann tapusunu, akademinin bağlı bulunduğu Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı'na bedelsiz devretti.

Sembolik devir teslim töreninde, Eczacıbaşı, vakıflarına söz konusu binayı bağışlayan Haluk-Tınçay Barutçuoğlu çiftine, AIMA'yı da bünyesinde bulunduran Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Prof. Filiz Ali de Bülent Eczacıbaşı'na birer plaket verdi.

Törende konuşan Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı ile AIMA Başkanı Prof. Filiz Ali, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi'nin 1998 yılında hiçbir kuruluşa bağlı olmadan çalışmalarına başladığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Çoğu yurt dışından gelen profesörlerimiz 10 yıl boyunca Ümit ve Cem Boyner'in bize her yıl 10 gün için ödünç verdiği evlerde kaldılar, derslerde aynı yerde yapıldı. 2003 yılında Melih Ferneli ile Alp Orçun bana müjde verdiler. Haluk Barutçuoğlu adında bir hayırsever ve eşinin Ayvalık'taki evlerini AIMA'nın kullanımı amacıyla Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı'na bağışlamak istediğini böylece öğrenmiş oldum. Vakıf 2009 yılına kadar bize çok iyi baktı. Ev onarıldı, binanın bütün masrafları bu yıllar boyunca vakıfça karşılandı. Kullanımımıza verilen bu mekan sayesinde bizde masterclass sayısını arttırdık, çeşitlendirdik. Gelen öğrenci sayısı her geçen yıl daha da çoğaldı. Ayvalık Müzik Akademisi yurt içi ve dışında tanınan bir marka oldu. Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı yönetiminin 2009 yılından sonra AIMA'ya destek vermeye devam edemeyeceği kararını alması aslında bizim ve Ayvalıklı müziksever dostlarımında harekete geçerek bir vakıf kurma zamanımızın geldiğini anlamamıza yol açtı. Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı böylece 2011 yılında kuruldu. Bu akşam, Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı, 2005 yılından beri kullanmakta olduğumuz binayı Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı'na devrediyor. Kendilerinize huzurlarınızda bütün kalbimle teşekkür ediyorum."

MÜZİK ZİYAFETİ SUNDULAR

Plaket töreninin ardından, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret ve AIMA'da ders verdiği öğrencileri Pelinnur Işıkçı, Deniz Bıçak, Leyla Cemiloğlu, Ecem Alnıaçık, Işıl Giray, Zeynep Gürgey ve Can Okan çaldıkları parçalarla izleyicilere müzik ziyafeti sundu. - Balıkesir/ Ayvalık

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İdil Biret Konserinde Aıma'ya Eczacıbaşı'ndan Jest - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İletişim Danışmanı: Batılı ülkeler İsrail'i destekleyerek insan haklarını kaybetti
  11:21 İletişim Danışmanı: Batılı ülkeler İsrail'i destekleyerek insan haklarını kaybetti

  İletişim Danışmanı ve Güney Afrika hükümetinin eski Medya Direktörü Mohamed Faizal Devjee, Batı'nın İsrail ve Gazze konusundaki tutumuna ilişkin, "Artık kesinlikle biliyoruz ki Batılı ülkeler bize gelip insan hakları, baskı ve özgürlük hakkında konuşamaz.

 • Mersin İl Jandarma Komutanlığı Öğrencilere Siber Farkındalık Eğitimi Verdi
  11:20 Mersin İl Jandarma Komutanlığı Öğrencilere Siber Farkındalık Eğitimi Verdi

  Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, güvenli ve bilinçli internet kullanımını sağlamak amacıyla öğrencilere siber farkındalık eğitimi verdi. Eğitimde siber zorbalık, güvenli internet kullanımı ve dijital bağımlılık gibi konular ele alındı. Eğitime 230 öğretmen ve öğrenci katıldı.

 • Şişli'de Çorapla Uyuşturucu Gizleyen Zanlı Gözaltına Alındı
  11:19 Şişli'de Çorapla Uyuşturucu Gizleyen Zanlı Gözaltına Alındı

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Şişli'de bir iş yerinin önündeki yeşil alana çorap içerisinde uyuşturucu madde gizleyen bir zanlıyı yakaladı. Zanlının, uyuşturucuyu gizlediği alana gelerek inceleme yaptığı güvenlik kamerası görüntülerinde yer alıyor. Zanlı, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Macaristan Dışişleri Bakanı: Antalya Diplomasi Forumu Batı Avrupa'nın olmadığı bir BM Genel Kurulu gibi
  11:19 Macaristan Dışişleri Bakanı: Antalya Diplomasi Forumu Batı Avrupa'nın olmadığı bir BM Genel Kurulu gibi

  Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Antalya Diplomasi Forumu'na ilişkin yaptığı açıklamada, bu etkinliğin Batı Avrupa'nın olmadığı bir BM Genel Kurulu gibi olduğunu belirtti. Szijjarto, ADF'nin ikili görüşmeler yapma imkanı tanıdığını ve dünyayla buluşmak için tüm dünyayı dolaşmak zorunda kalmadıklarını ifade etti. Ayrıca, Ukrayna'daki savaşın Avrupa dış politikasını olumsuz etkilediğini ve diplomasinin yeniden doğmasına yardımcı olabilecek etkinliklerin önemli olduğunu vurguladı. Szijjarto, Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerin saygı ve güvene dayandığını ve ticaret hacminin rekor seviyelere ulaştığını da belirtti.

 • Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı Traktör Sürücülerine Güvenli Tarım Eğitimi Verdi
  11:18 Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı Traktör Sürücülerine Güvenli Tarım Eğitimi Verdi

  Gaziantep İl Jandarma Komutanlığına bağlı Trafik Jandarması tarafından, Nurdağı ilçesinde 42 traktör sürücüsüne 'Robs demirinin kullanımının önemi ve traktörlerde kullanılacak aydınlatmalar ile genel trafik güvenliği' hakkında eğitim semineri düzenlendi. Ayrıca traktör sürücülerine 50 adet reflektör dağıtımı yapılarak reflektif yelek kullanımında farkındalık sağlandı.

 • Adıyaman'da otomobil refüje çıktı, 1 kişi yaralandı
  11:18 Adıyaman'da otomobil refüje çıktı, 1 kişi yaralandı

  Adıyaman'da yağıştan dolayı kayganlaşan yolda sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu otomobil refüje çıktı. Kazada otomobil sürücüsü yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Soruşturma devam ediyor.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Mersin Metrosu tamamlanacak
  11:17 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Mersin Metrosu tamamlanacak

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, metro için finansman arayışlarında olumlu gelişmeler olduğunu belirterek, 'Sözümüzdür, Mersin Metrosu tamamlanacak, Mersinlilerin hizmetine girecek' dedi. Seçer, tanıtım toplantısında önümüzdeki döneme ilişkin projeleri anlattı.

 • İstanbul Küçükçekmece'de Park Halindeki 19 Aracın Lastikleri Kesildi, 3 Şüpheli Gözaltına Alındı
  11:17 İstanbul Küçükçekmece'de Park Halindeki 19 Aracın Lastikleri Kesildi, 3 Şüpheli Gözaltına Alındı

  İstanbul Küçükçekmece'de bulunan Cumhuriyet Mahallesi'nde park halindeki 19 aracın lastikleri bıçakla kesildi. Vatandaşların durumu polise bildirmesi üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını inceleyerek 19 aracın zarar gördüğünü tespit etti. Şüphelilerin kimlikleri ve adresleri belirlenerek gözaltına alındı. Şüphelilerin alkolün etkisiyle olayı gerçekleştirdikleri öğrenildi.

 • Diyarbakır'da Bismil ilçesinde tek kadın muhtar adayı
  11:16 Diyarbakır'da Bismil ilçesinde tek kadın muhtar adayı

  Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde bulunan 123 mahallesinde tek kadın muhtar adayı, en büyük mahalleye talip oldu. Çiğdem Özdemir, sokak hayvanları ve kadınlara öncelik verdiği projeleri ile mahalleyi yönetmeye talip.

 • AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe: 'Hedef; en az 30 belediyeyi kazanmak'
  11:14 AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe: 'Hedef; en az 30 belediyeyi kazanmak'

  AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, 'Büyük bir aşkla, yorulmadan çalışacağız. Hedefimiz; 24 olan belediye sayımızı en az 30'a yükseltmektir' dedi.

 • Çinli Kadın, Eski Eşinin Banka Hesabını Boşalttığı İddiasıyla Suç Duyurusunda Bulundu
  11:14 Çinli Kadın, Eski Eşinin Banka Hesabını Boşalttığı İddiasıyla Suç Duyurusunda Bulundu

  Çin vatandaşı Lui L, koronavirüs salgını nedeniyle ülkesinden çıkamadığı dönemde İstanbul'daki banka hesabını boşalttığı iddiasıyla eski eşi Yaşar A. hakkında suç duyurusunda bulundu. Lui L'nin avukatları tarafından sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Yaşar A'nın Lui L'nin hesabından toplamda 94 bin 530 doları liraya çevirerek kendi hesabına aktardığı belirtildi. Suç duyurusu üzerine yakalama kararı çıkartılan Yaşar A. hakkında soruşturma başlatıldı.


Advertisement