İzmir'de TOKİ Heyecanı - Son Dakika
Güncel

İzmir'de TOKİ Heyecanı

İzmir\'de TOKİ Heyecanı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı Tarafından İzmir'in Buca İlçesinde Gerçekleştirilecek Olan Toplu Konutların Kura Çekimi Yapıldı.

03.07.2008 13:19

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından İzmir'in Buca ilçesinde gerçekleştirilecek olan toplu konutların kura çekimi yapıldı.

TOKİ tarafından satışa sunulan Buca Tınaztepe 2.Etap konutlarının kura çekimi İzmir Halkapınar Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Alt gelir grubuna yönelik satışa sunulan 714 konut için başvuruda bulunan 11 bin 926 kişi sabahın erken saatlerinde spor salonunu doldurmaya başladı. Kura çekimine katılan vatandaşlar heyecanla sonucu beklerken, ilk olarak İzmir'de yaşayan şehit ailelerinin kura çekimi gerçekleştirildi. Başvuruda bulunan 24 şehit ailesi doğrudan TOKİ konutlarına sahip olurken aileler hangi dairelerde oturacaklarını tespit edebilmek için kuraya katıldı.

Kura çekimi öncesinde salonda bir konuşma yapan TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Murat "Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği" kapsamında TOKİ'nin 1 Ocak 2003 ile 3 Temmuz 2008 tarihleri arasında 81 il ve 431 ilçede gerçekleştirdiği konut sayısının 315 bin 747'ye ulaştığını belirtti. Üretilen konutların 269 bin 518'inin sosyal konut niteliğinde olduğunu ifade eden Murat, "Yerel yönetimlerle müştereken başlattığımız büyük kapsamlı kentsel yenileme programı doğrultusunda 141 belediye ile toplam 152 bin 868 konutluk gecekondu dönüşüm çalışmaları yapılarak 70 bölgede 31 bin 802 konutluk uygulama başlatılmıştır" dedi. Şehit ailelerinin yanısıra terör mağduru olan ve 2007 yılının Ekim ayında Buca Şirinyer'de patlayan bombalar sebebiyle bir kolunu kaybeden belediye temizlik işçisi Mustafa Özşefik de ev sahibi oldu. Özşefik'in kurasını Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy çekti. Mustafa Özşefik'in ev sahibi olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Şeboy, "Kendisi belediyemizde çalışan temizlik işçisiydi. Patlayan bomba sebebiyle çok ağır yaralandı. Böyle olayların ardından insanların ne sağlığı ne de psikolojileri geri gelmiyor ama bugünkü çekilişte kendisi için güzel bir daire çektik. Allah sağlıkla oturmasını nasip etsin" dedi. TOKİ bölgesi için Buca'da ayrılan kısmın daha büyük olduğunu ancak bu alanın Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamaları sebebiyle küçültüldüğünü ifade eden Başkan Kocaoğlu, "TOKİ bölgesine ayırdığımız büyük bir alan vardı ancak sonra Büyükşehir Belediyesi bu alana okaliptüs ağaçları dikti. Yani projeyi traşladı. Böyle olmasaydı daha çok vatandaşımız konut sahibi olabilecekti" diye konuştu.

TOKİ çekilişiyle ev sahibi olan Mustafa Özşefik ise çok mutlu olduğunu ve bir an önce yaşadıkları gecekondudan TOKİ konutlarına geçmek istediklerini belirtti. Şehit, gazi ve engelli kuralarının çekiminin ardından normal kura çekiminde ismi okunan Hasan Tatar'ın mutluluğu ise tribünlerden farkedildi. İsmi okunduktan sonra sevinçle tribünden aşağı inen Tatar, " İzulaş'ta şoför olarak çalışıyorum. Okuyan çocuklarım var. TOKİ sayesinde ev sahibi olacağım için çok mutluyum" dedi.

TOKİ Buca Tınaztepe konutlarının ardından Çiğli ilçesinde yapılacak 688 konutun kura çekiminin yapılacağı öğrenildi.

(YB-YK-HE-Y)

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İzmir'de TOKİ Heyecanı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement