Kitap Sevgisi "Okul Öncesi"Nden Başlayacak - Son Dakika
Güncel

Kitap Sevgisi "Okul Öncesi"Nden Başlayacak

Kitap Sevgisi "Okul Öncesi"Nden Başlayacak

Konya'daki İl Halk Kütüphanesi'nde, okul öncesinden 6 10 yaş grubuna kadar çocuklara eğlenerek kitap okuma alışkanlığının kazandırılması için "çocuk bölümü" kuruldu Oyun parkuru, eğitici oyuncaklar ve 6 bin materyalin bulunduğu bölümde, çocuklara erken yaşta kitap ve kütüphane sevgisinin kazandırılması hedefleniyor İl Halk Kütüphanesi Müdürü Coşar: "Amacımız; 'ağaç yaş iken eğilir' sözü gereğince çocuklarımıza kitap sevgisini erken yaşta aşılamak.

08.07.2014 11:55

ABDULLAH DOĞAN - Konya İl Halk Kütüphanesi'nde okul öncesi dönemi ile 6-10 yaş grubu çocuklara kitap sevgisinin aşılanması için özel "çocuk bölümü" kuruldu.

Çocukların televizyona gösterdiği ilgiyi okumaya çevirmek amacıyla açılan bölümde, çocuklar hem okuyor hem de eğleniyor.

Masal ve çizgi film kahramanları figürleriyle tasarlanan bölümde; oyun parkuru, maketler ve 6 bin materyal bulunuyor. Aileleriyle kütüphaneye gelen çocuklar, okuma ve kitap sevgisi kazanıyor.

Kütüphane Müdürü Hasan Coşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kütüphanelerden sadece okula gidenlerin değil, okul öncesi çocukların da yararlanması gerektiğini söyledi.

Okula başlamadan çocuğun kitapla ve kütüphane ile tanışmasını istediklerini vurgulayan Coşar, erken yaşta kazanılan okuma alışkanlığının eğitime de katkı sağladığına işaret etti.

Coşar, çocuklara eğlenerek kitap okuma sevgisi kazandırmak için çalışma başlattıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Amacımız; 'ağaç yaş iken eğilir' sözü gereğince çocuklarımıza kitap sevgisini erken yaşta aşılamak. Okuma alışkanlığının küçük yaşta kazandırılması bilinciyle hareket ettik, çocuk bölümünü açtık. Okul öncesi çocuklara kütüphaneyi sevdirmek için eğitici oyuncaklar aldık. Bunlarla oynayarak hoş vakit geçiriyorlar. Herhangi bir yaş sınırlaması koymadık. Her yaştan yavrularımız buradan istifade edebilir. Burayı okul öncesi ve ilkokul çocuklarına yönelik hazırladık. Ama ortaokul öğrencileri de gelip vakit geçirebiliyor."

Çocuk bölümüne yoğun ilgi var

Genel olarak kütüphaneye ilginin fazla olduğunu aktaran Coşar, çocuk bölümünde özellikle hafta sonları yoğunluk yaşandığını ifade etti.

Coşar, çocukların çocuk bölümünü sevdiğine dikkati çekerek, "Kreşler ve anaokullarından çocuklar geliyor. Hafta sonları aileler çocuklarını buraya getiriyor. Yavrularımız eğitici ve öğretici faaliyetlerle meşgul olurken, anne ve babaları da kütüphanemizin diğer bölümlerinde kendilerine yönelik, ilgi duydukları eserleri araştırıp okuma fırsatı buluyor" diye konuştu.

Okuma bilinci aileden başlıyor

Çocuğun okuma alışkanlığı kazanması için ailelerin de okuması gerektiğini vurgulayan Coşar, "Çocuklarımızın kitap okumalarını istiyorsak onlara önce kendimiz okuyarak örnek olmalıyız. Onların yanında, çocuklarımızla okumalıyız. Kendimizin yapmadığı şeyi çocuklarımızdan istemek veya zorlamak nefrete sebep olabilir. Bundan dolayı da hiçbir netice alamayız" değerlendirmesinde bulundu. - Konya

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kitap Sevgisi 'Okul Öncesi'Nden Başlayacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement