Maden İşçilerinden Tabutlu Protesto - Son Dakika
Güncel

Maden İşçilerinden Tabutlu Protesto

Maden İşçilerinden Tabutlu Protesto

Maden işçileri, Yatağan Termik Santrali'nin özelleştirilmesini temsili imam ve omuzlarında taşıdıkları tabutlarla protesto etti

27.06.2013 18:11

Maden işçileri, Yatağan Termik Santrali'nin özelleştirilmesini temsili imam ve omuzlarında taşıdıkları tabutlarla protesto etti.

İlçe girişinde toplanan maden işçileri ve aileleri ellerindeki pankart ve Türk bayrağıyla slogan atarak Madenci Heykeli'ne kadar yürüdü. Burada toplanan işçiler, özelleştirmenin maden sektöründe çalışan işçi ve ailelerini mağdur edeceği iddiasıyla temsili imam ve tabutlarla protesto gösterisinde bulundu.

Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhuriyet tarihi boyunca milli sermayeyle yapılan kurumların birer birer satılarak bütçe açıklarının kapatıldığını öne sürdü.

Özelleştirme sırasının iştah kabartan kamu santralleri ve kömür işletmelerine geldiğini iddia eden Girgin, "Bugüne kadar enerji alanında dağıtımın tamamı özelleştirilmiş durumda. Üretimde ise doğalgazın, termiğin ve hidroelektriğin özelleştirilmesi devam ediliyor.  Özelleştirmelerin ulusal açıdan zararından başka bölgesel zararları da var" dedi.

Girgin, Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyit İşletmeleri'nin yıllardan bu yana Yatağan ekonomisini besleyen iki 2 önemli arter ve bölge halkının iş kapısı olduğunu ifade etti.

Bu kurumların özelleştirildiğinde istihdamda küçülme olacağını ileri süren Girgin, bu davanın sadece santral ve kömür işçisinin değil, Yatağan'da yaşayıp ekmek yiyen herkesin davası olduğunu vurguladı.

İşçiler, temsili cenaze töreninin ardından bir süre daha slogan atarak dağıldı. - Muğla

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Maden İşçilerinden Tabutlu Protesto - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement