Ödüllü Fotoğraflar Sergilendi - Son Dakika
Güncel

Ödüllü Fotoğraflar Sergilendi

Ödüllü Fotoğraflar Sergilendi

Bursa'nın Fethi Şenlikleri Şenlik Fotoğrafları Sergisi ve Sempozyumla Başladı

11.04.2015 13:02  Güncelleme: 13:03

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri, Ödüllü Şenlik Fotoğrafları Sergisi ve Sultan 2. Murad Han Dönemi Sempozyumu ile başladı.

Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen Ödüllü Şenlik Fotoğrafları Sergisi'nin açılışı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tarafından gerçekleştirildi. 2010'dan 2014 yılına kadar son 5 yıl içerisinde düzenlenen şenlikler kapsamında düzenlenen çeşitli etkinliklerde çekilen ve yarışmalarda dereceye giren 28 fotoğrafın yer aldığı sergi büyük ilgi gördü.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ilk Başkanı Ekrem Barışık, AK Parti Bursa Milletvekili Adayı Emine Yavuz Gözgeç ve Osmangazi Belediye Başkan Yardımcılar, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Serginin açılışında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri kapsamında düzenlenen etkinliklerde, birbirinden güzel fotoğraflar çeken fotoğrafçılarımız için her yıl yarışma düzenliyoruz. Bugün de, son 5 yılda düzenlenen şenliklerde dereceye giren fotoğrafları sergiliyoruz" dedi.

"TARİHİ MİRASI CANLI TUTUYORUZ"

Açılışın ardından Ödüllü Şenlik Fotoğrafları Sergisi gezen Başkan Dündar, daha sonra Sultan 2. Murad Han Dönemi Sempozyumu'na katıldı. Sempozyumun açılışında konuşan Başkan Dündar, "Bursa'nın fethinin 689'uncu yıl yıldönümünü kutluyoruz. Osmangazi Belediyesi olarak, 11 yıldır düzenlediğimiz Fetih Şenlikleri ile kültürümüzü ve geleneklerimizi hatırlıyor, tarihi değerlerimizi ve sahip olduğumuz mirası canlı olarak tutuyoruz. Bu şenlikleri, halkın da içerisinde olduğu bir etkinlik olarak başlattık. Gördük ki her yıl şenliklere olan katılımda ciddi artış oldu. Aynı şekilde bizde her yıl şenliklerdeki düzenlenen etkinlikleri daha da zenginleştirdik. Bu yıl ilk kez düzenleyeceğimiz etkinliklerden bir tanesi de Yörük-Türmen buluşmaları olacak. Bu yıl ilk kez şenliklerde faytonlar ve kadın atçılar yer alacak" dedi.

"GELECEK YIL FATİH SULTAM MEHMED DÖNEMİ ELE ALINACAK"

Başkan Dündar, şenlikler kapsamında Bursa'da kabri bulunan padişahlardan her yıl birinin hayatını ve dönemini, düzenlenen sempozyumlarda ele aldıklarını belirterek, "Sempozyumla birlikte bu yıl Sultan 2. Murad ve Dönemi kitabını da hazır hale getirdik. 43 akademisyen hocamızın bildirileri ile bu kitap ortaya çıktı. 2. Murad ile birlikte Bursa'da yaşayan padişahları bitirmiş olduk. Bundan sonra Bursa'yla ilgisi olan padişahların dönemini inceleyeceğiz. Önümüzdeki yıl 2. Murad'ın oğlu olan Fatih Sultan Mehmed dönemini inceleyeceğiz" diye konuştu.

"KURUCA RUHA YAKIŞIR FAALİYETLER DÜZENLİYORUZ"

Osmanlıyı kuran Osman Gazi'nin adını taşıyan bir belediye olarak kurucu ruha yakışır faaliyetler yaptıklarını ifade eden Başkan Dündar, sözlerine şöyle devam etti: "Osmanlının ruhunu anlamak için değerli hocalarımızın aktaracakları bilgiler bizler için çok önemli. Hocalarımızın verdiği bilgilerin kitap haline getirilerek gelecek nesillere aktarılması büyük önem taşıyor. Verdikleri emekler ve verdikleri destekler için buradaki tüm hocalarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu da, "2. Murad Han Dönemi Sempozyumu için konuyla ilgili derin bilgi birikimi olan en hocalarımız bir yıl boyunca hazırlık yaptı. Hocalarımız araştırmalarını ve çalışmalarını metne dökerek Sultan 2. Murad ve Dönemi kitabında topladılar. Bu kitap sayesinde bizler bir dönemi inceleme imkanı buluyoruz. Tarihimizi geleceğimize aktarabilmemiz için böyle önemli kitapların basılmasını sağladığı için, Sayın Başkanımız Mustafa Dündar'a teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen konukların yer aldığı Sultan 2. Murad Han Dönemi Sempozyumun açılış oturumunda Doç. Dr. Mehmet İpşirli başkanlığında Prof. Dr. Gönül Tekin'in '2. Murad Devrinde Şahmeran Hikayesi', Prof. Dr. Mustafa Kara'nın 'Sultan 2. Murad'a Sunulan Bir Mesnevi Şerhi', Prof. Dr. Heaty Lowry'nin "Selanikteki Yedi Kule Kalesi: Şehir'in Fethinden Sonraki Tarihi Üzerine Bize Anlattıkları", Prof. Dr. Günay Kut'un "Bedr-i Dilşad'in Murad-Name'si Üzerine" ve Prof. Dr. Özer Ergenç'in "2. Murad ve Bursa" konulu bildirileri sunuldu.

Ayrıca Prof. Dr. İlhan Genç'in başkanlığında Prof. Dr. Tuncer Baykara, '2. Murad Han', Prof. Dr. Enver Konukçu, 'Bolu Sancak BeyiMahmut Çelebi'nin İzladi Esareti', Prof. Dr. Mustafa Öztürk, 'Dönemin Arapça Kaynaklarında Sultan 2. Murad', Prof. Dr. Mehmet İpşirli'nin 'Sultan 2. Murad Döneminde İlim ve Kültür Hayatı' ve Prof. Dr. İlhan Şahin'in 'Osmanlı Rumelisi'nde Yörük Kavramı ve Yörükler' konumlu sunumları gerçekleştirdi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Ödüllü Fotoğraflar Sergilendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement