Rahmaninov Ödülleri Sahiplerini Buldu - Son Dakika
Güncel

Rahmaninov Ödülleri Sahiplerini Buldu

Rahmaninov Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sergey Rahmaninov anısına düzenlenen piyano yarışmasının kazananları belli oldu.

02.04.2013 17:41

Türk Rus Kültür Vakfı tarafından 20. yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden Sergey Rahmaninov anısına düzenlenen piyano yarışmasının kazananları belli oldu.

T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu, Türk Rus Kültür Vakfı ve Sergey Rahmaninov Kültür ve Sanat Derneği işbirliğiyle, piyanist ve besteci Sergey Rahmaninov anısına düzenlenen piyano yarışmasının ikincisi bu yıl 1 Nisan 2013 tarihinde Rusya Federasyonu İstanbul Konsolosluğu'nda gerçekleştirildi.

Mikhail Voskresensky, İdil Biret, Doç. Yuri Didenko, Verda Erman, Hüseyin Sermet, Yuri Slesarev, Seher Tanrıyar ve Hülya Tarcan gibi ünlü piyanistlerin bulunduğu jüri bu yıl birinciliğe kimseyi seçmedi. Yarışmacılardan Kadir Cem Arıkan ikinci, Ceren Su Şahin üçüncü olurken, Yağmur Atasoy ve Tutu Aydınoğlu teşekkür belgesi aldılar.

Yarışma 2015 yılında uluslararası hale gelecek

Yarışmanın açılışında konuşan Türk Rus Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Fatih Baltacı 2015 yılında yapılacak 3. Rahamaninov yarışmasının uluslararası düzeyde yapılacağını söyledi. Türkiye –Rusya arasındaki dostluk bağlarını güçlendirmek ve Rahmaninov'u Türk halkına ve gençlerine tanıtmak için bu yarışmayı iki yılda bir düzenleyeceklerini ifade eden Baltacı, "Bu anlamda Rahmaninov yarışması Türk – Rus diyalogunda yeni bir sayfa açmıştır. Dostane ilişkilerimizin evrensel dile sahip olan müzikle harmanlanıp daha da geliştiğine inanıyorum" diye konuştu.

Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nun tarihi binasında düzenlenen törene Rusya İstanbul Başkonsolosu Alexey Yerhov, Türk Rus Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Fatih Baltacı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Demircan ile iş ve sanat dünyasında çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmaların ardından dereceye giren yarışmacılar sahneye davet edilerek ödülleri verildi. Kadir Cem Arıkan'ın ikincilik ödülünü Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Alexey Yerhov, üçüncü olan Ceren Su Şahin'in ödülünü ise Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince verdi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Rahmaninov Ödülleri Sahiplerini Buldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement