Ray Filmi - Son Dakika
Güncel

Ray Filmi

Ray Filmi

Ray filminin fragmanı, oyuncuları, resimleri ve tim bilgileri. Ray filminin oynadığı sinemalar ve seanslar.

05.07.2011 12:57

11 Haziran 2004 günü 73 yaşında hayata veda eden Soul müziğinin efsane ismi Ray Charles’ın yaşam öyküsünü anlatan “Ray” (Unchain My Heart) müzikal bir otobiyografi. Yapımcıların 15 yıla yayılan bir süreçte geliştirdiği film, karanlıklar içindeki kişisel dünyasını pırıl pırıl ışıldayan aydınlıklara dönüştüren bir sanatçının portresini çiziyor.

İnsan hayatının küçük küçük parçaların birleşimi olduğu söylenir. Soul müziğinin efsane ismi Ray Charles’ın öyküsü bu düşüncenin ışığında tanımlanacak olursa; uzun soluklu ve bol ödüllü kariyerinin geri planındaki kişisel iniş ve çıkışların bütünü olduğu söylenebilir. Ancak herşeye rağmen Ray Charles’ın öyküsünün daha farklı şekilde okunması gerekebilir. Çünkü o, karanlıklarla dolu kişisel dünyasının tüm acılarını çok çeşitli müzik stilleriyle içinde ifade etmeyi başarmıştır. Jazz’dan rhythm & blues’a, gospeldan country & western’e kadar uzanan müzik stilleriyle harmanlamış, kendi yaşamındaki her olayı sıradan anılar dizisi olmaktan çıkarıp, farklı vizyona sahip bir dahinin hayat yolculuğunun milyonlarca dinleyiciye esin kaynağı olmasını sağlamıştır.

Ray Charles’ın öyküsü, ırk ayrımcılığının kol gezdiği Güney’de doğan, yoksul ve çocuk yaşta görme duyusunu kaybeden bir delikanlının tüm sosyal ve sanatsal engelleri aşarak müzik tarihini değiştirmesinin öyküsü. Büyük Bunalım yıllarının yoksullukla dolu Florida’sından yola çıkan siyah ve kör bir gencin, Birleşik Amerika’yı baştanbaşa geçerek Seattle’ın jazz kokan dünyasına ulaşmasıyla başlayan film, aynı zamanda bir insanın kendi kaderini kontrolüne almak için verdiği olağanüstü mücadelenin öyküsü.

Yönetmen: Taylor Hackford

Senaryo: James L. White, Taylor Hackford

Oyuncular: Harry J. Lennix, Clifton Powell, Regina King, Kerry Washington, Jamie Foxx

Filmin Türü: Drama, Müzikal,

Orijinal Adı: Ray

Yapım Yılı: 2004

Yapım Ülkesi: USA

Orijinal Dili: English

Filmin Süresi: 178 dk.

Resmi Sitesi: http://www.raymovie.com

Vizyon Tarihi: 25.02.2005

Son Dakika Güncel Ray Filmi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement