Sanatın Diliyle Psikiyatri EKSPOMED'de! - Son Dakika
Güncel

Sanatın Diliyle Psikiyatri EKSPOMED'de!

Sanatın Diliyle Psikiyatri EKSPOMED\'de!

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, "Usûl-i Kadim ile Akliyye" sergisini açtı.

13.04.2012 10:50

Geleneksel Türk sanatları kullanılarak hazırlanan "Usûl-i Kadim ile Akliyye: Minyatür, Hat ve Tezhiple Psikiyatri" koleksiyonu sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki 7. Salonda, BRSHH standında sergilenen koleksiyon, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ tarafından açıldı.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E. A. Hastanesi (BRSHH), geleneksel Türk sanatları kullanılarak hazırlanan "Usûl-i Kadim ile Akliyye: Minyatür, Hat ve Tezhiple Psikiyatri" koleksiyonunu sanatseverlerin beğenisine sundu.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Hastaneler ve Sağlık Merkezleri Fuarı EKSPOMED 2012'de sergilenen koleksiyonun açılışı Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ve BRSHH Başhekimi Doç. Dr. Erhan Kurt tarafından gerçekleştirildi. 7. salonda BRSHH standında sergilenen koleksiyon, sanatseverler tarafından 15 Nisan Pazar gününe kadar gezilebilecek.

Modern psikiyatrinin sunduğu olanakları göz ardı etmeksizin insana bir başka psikiyatri penceresinden bakma arzusuyla hazırlanan koleksiyon, minyatür, hat, tezhip, resim, ebru, kaligrafi gibi geleneksel sanatlarla "ruh, ruh sağlığı, psikiyatri" sözcüklerinin çağrıştırdıkları ve psikiyatri tarihinin kült olmuş simgelerini yorumluyor.

Koleksiyonda, yaklaşık 15 yıldır tezhiple ilgilenen ve bu konuda birçok başarıya imza atmış olan usta sanatçı Sabriye Şeker'in ve alanında isim yapmış sanatçıların eserleri yer alıyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Sanatın Diliyle Psikiyatri EKSPOMED'de! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement