Siirt'teki 5 Bin Kişilik Aşiret Düğününde 2 Ton Et Tüketildi! - Son Dakika
Güncel

Siirt'teki 5 Bin Kişilik Aşiret Düğününde 2 Ton Et Tüketildi!

Siirt'in Pervari ilçesinde yaşayan Adiyan aşireti mensuplarından Murat Özcan'ın düğününde 2 ton et tüketilirken, geline 100 bin lira değerinde altın takı takıldı.

02.07.2017 11:20  Güncelleme: 12:50

Siirt'in Pervari ilçesinde yaşayan Adiyan aşireti mensuplarından Murat Özcan'ın düğününde 2 ton et tüketilirken, geline 100 bin lira değerinde altın takı takıldı. Pervari ilçesinde yaşayan ve 10 bin mensubu bulunan Adiyan aşiretinin eski lideri Emin Özcan'ın oğlu 25 yaşındaki Murat Özcan ile Bitlis'te yaşayan Hiran aşiretinden 23 yaşındaki Zehra Özdemir çiftinin düğün töreni aşiretlerin bulaşmasına sahne oldu.

5 BİN KİŞİ İÇİN 100 KOYUN KESİLDİ

Düğüne, Siirt Belediye Başkanvekiliği de yapan Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşat Taşkın, Vali Yardımcısı Bünyamin Kuş, Pervari Kaymakamı Hakan Şeker, Siirt İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halidun Eren ve AK Partililerin yanısıra 5 bin kişi katıldı. Pervari Atatürk İlköğretim Okulu bahçesinde yapılan düğüne katılanlara kavurma, pilav, cacık ve tatlı ikram edildi. Sabah saatlerinde dev kazanlarda yapılan kavurma için ilçede yaklaşık 100 koyunun kesilerek 2 ton et tüketildi. Damadın abisi Ali Özcan, böylesi düğünlerin yapılması kültürel değerleri olduğunu ifade ederek, "Adiyan aşiretimizin en küçük kardeşimizi evlendirdik. İlçemizde aşiretlerin düğün törenleri bu şekilde kalabalık olur. Pervari halkı kültürlerine düşkün bir halktır. Çok sayıda aşiretler düğün törenimize katılarak bizleri onurlandırdı. Pervari terörle değil, bu tür güzel kültürel değerlerimiz ile anılmasını istiyoruz. Adiyan aşireti olarak barışı sürekli destekliyoruz" diye konuştu.
TAKI DAMADA DEĞİL, GELİNE TAKILDI

Düğününe gelen davetlilere damada takı takılmaması konusunda uyarılarda bulunan Adiyan aşireti lideri Lokman Özcan, takı takmak isteyenlerin sadece geline takı takmalarını istedi. Özcan, "Bizim örf ve adet geleneklerimizde damada takı takmak var. Ancak, bu derece kalabalık bir düğünde takı takılmaması konusunda gelen davetlilerimizi uyardık. Takı takmak isteyen aşiret liderleri takılarını damada değil de eşleri vasıtası ile geline takmalarını istedik" dedi. Düğünde gelin Zehra Özdemir'e yaklaşık 100 bin lira değerinde altın takılar takıldığı öğrenildi.


Siirt\'teki 5 Bin Kişilik Aşiret Düğününde 2 Ton Et Tüketildi!
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Siirt'teki 5 Bin Kişilik Aşiret Düğününde 2 Ton Et Tüketildi! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement