Singapur'da Uyuşturucu Ticareti Suçlamasıyla İdam Edilen Üçüncü Kişi - Son Dakika
Güncel

Singapur'da Uyuşturucu Ticareti Suçlamasıyla İdam Edilen Üçüncü Kişi

Singapur\'da Uyuşturucu Ticareti Suçlamasıyla İdam Edilen Üçüncü Kişi

Singapur'da 39 yaşındaki Mohamed Shalleh Abdul Latif, uyuşturucu ticareti suçlamasıyla son 2 haftada idam edilen üçüncü kişi oldu. Latif'in arkadaşlarına kaçak sigara getirdiği savunması inandırıcı bulunmadı ve uyuşturucu ticareti yapmaktan suçlu bulundu. Singapur'da COVID-19 pandemisi nedeniyle ara verilen idam cezalarının tekrar yürürlüğe konmasından bu yana Latif, ülkede uyuşturucu ticareti nedeniyle idam edilen 16. kişi olurken bu yıl idam edilen 5. kişi oldu. Singapur'da uyuşturucu kaçakçılığına idam cezası verilmesi eleştirilere neden olurken, yetkililer idam cezasının uyuşturucu talebinin durdurulması için önemli olduğunu savunuyor.

03.08.2023 14:57  Güncelleme: 14:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Singapur'da 39 yaşındaki Mohamed Shalleh Abdul Latif uyuşturucu ticareti suçlamasıyla son 2 haftada idam edilen üçüncü kişi oldu.

Singapur'da bir kişi daha "uyuşturucu ticareti" nedeniyle idam edildi. Ülkede uyuşturucu ticareti ile 54 gram eroin bulundurma suçlamasıyla 2016 yılında tutuklanan ve 2019 yılında hapis cezasına çarptırılan 39 yaşındaki Mohamed Shalleh Abdul Latif hakim karşısına çıktı. Singapur Mahkemesi Latif'in arkadaşlarına kaçak sigara getirdiği, çantasının içerisinde ne olduğunu bilmediği yönündeki savunmasının inandırıcı olmadığı ve mahkemeyle işbirliği yapmadığı gerekçesiyle Latif'i uyuşturucu ticareti yapmaktan suçlu buldu. Singapur Narkotik Bürosu tarafından yapılan açıklamada 39 yaşındaki Latif'in Singapur Changi Hapishanesi'nde asılarak infaz edildiği aktarıldı.

Singapur'da COVID-19 pandemisi nedeniyle ara verilen idam cezalarının 2022 yılının Mart ayında tekrar yürürlüğe konmasından bu yana 39 yaşındaki Latif, ülkede uyuşturucu ticareti nedeniyle idam edilen 16. kişi olurken bu yıl idam edilen 5. kişi oldu.

Singapur eleştiri oklarının hedefinde

Singapur'da 500 gramdan fazla esrar ve 15 gramdan fazla eroin ile uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerinde bulunan kişilere idam cezası veriliyor. İnsan hakları grupları, aktivistler ve Birleşmiş Milletler, Singapur'da uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle verilen idam cezalarının caydırıcı bir etkisi olduğuna dair bir herhangi kanıtın olmadığını savunurken, Singapurlu yetkililer idam cezasının uyuşturucu talebinin durdurulması için önemli olduğunu savunuyor.

Singapur'un komşu ülkelerinden olan Tayland'da esrar bulundurmak yasalken, Malezya da bu yıl idam cezasını kaldırdığını açıklamıştı.

Singapur'da idam cezaları artıyor

Singapur'da son 2 hafta içinde 2017 yılında 50 gram eroinin satışına aracılık ettiği gerekçesiyle suçlu bulunan Mohd Aziz bin Hussain, asılarak idam edilmişti. Ayrıca 45 yaşındaki Saridewi Djamani de 30 gram eroin bulundurmaktan 2018 yılında suçlu bulunmuş ve idam cezasına çarptırılmıştı. Djamani, ülkede 20 yıl aradan sonra uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle idam edilen 2.kadın olmuştu. - KUALA LUMPUR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Singapur'da Uyuşturucu Ticareti Suçlamasıyla İdam Edilen Üçüncü Kişi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Pençe-Kilit Operasyonu'nda 6 terörist etkisiz
  10:42 Pençe-Kilit Operasyonu'nda 6 terörist etkisiz

  Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 6 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bakanlık, teröristlerin hangi deliğe girerlerse girsinler kendilerini bekleyen kaçınılmaz sondan kurtulamayacaklarını belirtti.

 • Hayranları çıldırdı! Neymar'ın son hareketine tepki yağıyor
  10:24 Hayranları çıldırdı! Neymar'ın son hareketine tepki yağıyor

  Suudi Arabistan takımı Al-Hilal'de forma giyen Neymar'ın soyunma odasında geleneksel kıyafetlerle dolaştığı görüldü. Brezilyalı yıldızın o halini gören hayranları Neymar'a demediğini bırakmadı.

 • Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'da 7'den büyük deprem kaçınılmaz
  10:10 Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'da 7'den büyük deprem kaçınılmaz

  Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da 7'den büyük bir depremin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Görür, İstanbul'da aday olan iktidar ve muhalefetin belediye başkanları ile deprem konusunda görüştüğünü belirtti.

 • Deniz Cengiz en kötü cinsel ilişki deneyimimi anlattı: Bir otoparkta yaşadım
  10:09 Deniz Cengiz en kötü cinsel ilişki deneyimimi anlattı: Bir otoparkta yaşadım

  Jet Sosyete dizisindeki rolüyle tanınan oyuncu Deniz Cengiz, hayatının en kötü cinsel ilişki deneyimini anlatırken "Otoparktan birinin giriş kat balkonuna girip ilişkiye girmiştik. Çocuğun dizleri yara olmuştu" dedi.

 • Halk otobüsü şoförü maaş zammını duyunca halaya durdu
  10:04 Halk otobüsü şoförü maaş zammını duyunca halaya durdu

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarına yüzde 107 zam yaparak maaşlarına zam yaptığını duyurdu. Zam haberi alan bir otobüs şoförü, sevincini göbek atarak kutladı. Şoförün göbek attığı anlar sosyal medyada binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı zamla birlikte en düşük çalışan maaşı 34 bin liraya yükseldi.

 • Galatasaray'ın eski yöneticisi Mehmet Büyükekşi'nin ihracını istiyor
  09:53 Galatasaray'ın eski yöneticisi Mehmet Büyükekşi'nin ihracını istiyor

  Galatasaray'ın eski yöneticisi Sedat Doğan, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin kulüp üyeliğinden çıkarılması için üç farklı dilekçe verdi. Doğan'ın dilekçelerinde, Büyükekşi'nin başka bir kulübe üye olması, Galatasaray başkanlığına ilişkin küçük düşürücü ifade kullanması ve Atatürkçü-Cumhuriyetçi değerleri taşımaması ihraç istemi gerekçeleri olarak belirtildi.

 • Lütfü Savaş, Özgür Özel'in masaya koyduğu anketlere kendi yaptırdığı anketlerle karşılık vermiş
  09:45 Lütfü Savaş, Özgür Özel'in masaya koyduğu anketlere kendi yaptırdığı anketlerle karşılık vermiş

  Adaylığının devamına karar verilen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yapılan anketlerde açık ara önde olduğunu söyledi. Savaş, CHP lideri Özel'le yaptığı görüşmenin detaylarını da anlatarak "Ben kendi iki anketimi çıkarınca o da buna karşılık dört anket çıkardı. O anketlerde büyükşehirde önde olmak ile birlikte bazı ilçelerde düşüş görünüyordu, benim elimdeki sonuçlarla uyumlu değildi" diye konuştu.

 • Milli Muharip Uçak Kaan bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi
  09:20 Milli Muharip Uçak Kaan bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi

  Türkiye'nin önemli teknoloji projelerinden biri olan Milli Muharip Uçak Kaan, bugün sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Mürted Havalimanı'ndan kalkan yerli savaş uçağı, başarılı uçuşu sonrası üssüne döndü.


Advertisement