Sivas İlçe Halkından Cami Restorasyonu Tepkisi - Son Dakika
Güncel

Sivas İlçe Halkından Cami Restorasyonu Tepkisi

İlçe halkından cami restorasyonu tepkisiSİVAS'ın Altınyayla ilçesinde 5 ay önce restorasyona alınan 123 yıllık Tarihi Merkez Cami son 2 aydır çalışmaların durması nedeniyle yıkıma tehlikesi yaşıyor.

31.10.2018 13:06

İlçe halkından cami restorasyonu tepkisi

SİVAS'ın Altınyayla ilçesinde 5 ay önce restorasyona alınan 123 yıllık Tarihi Merkez Cami son 2 aydır çalışmaların durması nedeniyle yıkıma tehlikesi yaşıyor. İlçe halkı, yeterli çalışma yapılmadığından şikayet ederek, caminin zarar görmesinden endişe duyuyor.

Altınyayla ilçe merkezinde bulunan ve 1895 yılında yaptırılan basık damlı ve ahşap tavan işçiliği ile dikkat çeken Merkez Camisi boyama ve süsleme sanatı ile dikkat çekiyor. Caminin ayrıca ahşap oyma sanatından minberi ve sade bir mihrabı bulunuyor. Zamanla yıpranan cami 5 ay önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonuna alındı. Ancak camide son 2 aydır çalışmalar aksadı. Sonbaharla birlikte yağmur sularının cami temeline gittiğini iddia eden cemaat, restorasyonun kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Çalışmaların sağlıklı yürümediğini ifade eden Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer, Maalesef ülkemizde ilk 3 içinde hatta birinci sırada yer alabilecek ahşap tavan işçiliği, zamanın ustalarının yaptığı bu cami restorasyon adı altında adeta yıkılmaya terk edilmiş durumda. Yağmur ve çatı suları temele gidiyor. Biz, camimiz daha aslına uygun muhteşem bir restorasyon geçirip eski haline dönecek diye umarken, mevcuttan da olacağız endişesi yaşıyoruz. Halk, sorumlu olarak bizi biliyor. Caminin bu durumda olması bizi çok üzüyor. Vatandaşı da çok üzüyor. Bu konuda hesap veren makam olmamamıza rağmen şu anda hesap vermek zorunda olan bir makam haline geldik. Yarın bir gün buranın yağmuru suyu, karı, çamuru o muhteşem tavanı da etkileyecek. Asıl bizi üzen budur. O sanatsal muhteşem ahşap oymacılığı zarar görürse bundan Türkiye zarar görür. Elimizde böyle çok fazla sanat eserleri kalmadı. Olana sahip çıkalım. Bu ilçemizin çok önemli bir değeridir. Biz vicdanen rahatsız oluyoruz. Bu caminin restorasyonunun çok hızlandırılması ve gereği gibi yapılmasını istiyoruz dedi.

Cami cemaatinden Halil Karasubaşı (70) çalışmaların çok yavaş olduğunu belirterek, Buraya gelip 2-3 gün çalışıp gidiyorlar. Hiçbir şey yaptıkları yok. Böylece bırakıp gittiler dedi. Nizamettin Berber (70) ise, Camiye en yakın ev benim evim. Burada doğru düzgün bir çalışma yok. Şuan da da ne geliyorlar, ne çalışıyorlar, ne de görüyoruz. Ara ara çok kısa çalışmalar oluyor. Ben hayatımda böyle bir çalışma ve işçilik görmedim diye konuştu.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise cami içerisinde ince kalem işçiliğinin yapıldığını belirterek, çalışmaların planlandığı şekilde devam ettiğini ve bir sorun bulunmadığını ifade etti.

Sivas İlçe Halkından Cami Restorasyonu Tepkisi
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sivas İlçe Halkından Cami Restorasyonu Tepkisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement