TBMM Ana Bina Mimarından Onaylı Bloklar Yıkılıyor - Son Dakika
Güncel

TBMM Ana Bina Mimarından Onaylı Bloklar Yıkılıyor

TBMM Ana Bina Mimarından Onaylı Bloklar Yıkılıyor

TBMM ana bina mimarından onaylı bloklar yıkılıyorTBMM Ana Binanın mimarı Clemens Holzmeister'in onayından geçirilerek yaptırılan ve 30 yıl milletvekillerine hizmet veren Halkla İlişkiler Binası yıkımında 2'nci etap başladı.

26.09.2016 14:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TBMM ana bina mimarından onaylı bloklar yıkılıyor

TBMM Ana Binanın mimarı Clemens Holzmeister'in onayından geçirilerek yaptırılan ve 30 yıl milletvekillerine hizmet veren Halkla İlişkiler Binası yıkımında 2'nci etap başladı.

15 Temmuz darbe girişiminde F-16'larla bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde meydana gelen hasarı onarma çalışmaları genişletildi. Milletvekillerinin 1984-2014 yılları arasında 30 yıl boyunca 'Halkla İlişkiler Binası' olarak kullandığı, ünlü mimar Behruz Çinici ve eşi Altuğ Çinici'nin imzasını taşıyan binalardan B bloğun yıkımına da başlandı. TBMM Ana Binanın mimarı Clemens Holzmeister'ın da onayından geçtikten sonra 1980 sonrası yapımına başlanan Çinici çiftinin projesi 1984 yılında dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından hizmete açılmıştı.

Gayri Menkul Yatırım Ortakları Derneği'ne (GYODER) üye işadamlarının katkılarıyla, 120 milyon liraya mal olması beklenen projede, yıkılan blokların yerine taban alanı 8-10 bin metrekareye oturan yeni bina yapılacak. Üç ya da dört katlı olacak binanın TBMM ana binadan yüksek olmaması, sığınak ve otoparkın yer alacağı iki katının ise yer altında olması planlanıyor. Bu şekilde ana binadan, sığınağa tünelle geçişin sağlanacak. Yıkım işleminin sona ermesinin ardından yeni binanın yapımının bir yılda tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel TBMM Ana Bina Mimarından Onaylı Bloklar Yıkılıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ankara Ticaret Odası, sağlık turizmi potansiyelini dünyaya tanıtmak için işbirliği protokolü imzaladı
  11:59 Ankara Ticaret Odası, sağlık turizmi potansiyelini dünyaya tanıtmak için işbirliği protokolü imzaladı

  Ankara Ticaret Odası (ATO), Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) ve Sağlık Diplomasisi Derneği (SDD) ile işbirliği protokolü imzalayarak, Ankara'nın sağlık hizmetleri, medikal teknoloji ve sağlık yatırımı kabiliyetinin uluslararası alanda tanıtımını amaçlıyor. Protokol kapsamında Ankara'nın sağlık potansiyeli, 'Health Ankara' markası adı altında birçok ülkede tanıtılacak. ATO Başkanı Gürsel Baran, işbirliğiyle 'Health Ankara' markasını dünya çapında tanıtacaklarını belirtti ve Ankara'nın medikal sektördeki ihracatının artmasına katkı sağlayacaklarını vurguladı. TONV Başkanı Dr. Eyüp Kahveci ise Türk sağlık sisteminin rekabet avantajının en yüksek olduğu alanlardan biri olan sağlık turizminde kapasite geliştirme, insan kaynaklarının yetiştirilmesi ve teknik yardım gibi konulara odaklanacaklarını ifade etti.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Birlik ve Dayanışma Etkinliğine Katıldı
  11:56 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Birlik ve Dayanışma Etkinliğine Katıldı

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Pazarcıklılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 'Birlik ve Dayanışma' etkinliğine katıldı. Konuşmasında Kahramanmaraş merkezli depremde yaşamını yitirenleri anan Seçer, depremlerin tekrar yaşanmaması temennisinde bulundu.

 • İsrail ve Hamas Kahire'de ateşkes detaylarını görüşecek
  11:55 İsrail ve Hamas Kahire'de ateşkes detaylarını görüşecek

  Hamas heyeti İsrail ile ateşkes görüşmeleri için Kahire'ye ulaştı. Üst düzey bir Hamas yetkilisi, İsrail'in görüşmelerde yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kuzey Gazze'ye geri gönderilmesi ve insani yardımın arttırılması gibi taleplerini kabul etmesi halinde Gazze'de ateşkesin "24 ila 48 saat içinde" sağlanabileceğini söyledi. ABD'de yetkililer daha önce İsrail'in anlaşmayı prensipte kabul ettiğini ve Hamas'tan yanıt beklendiğini öne sürmüştü.

 • DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, DSP'yi İzmir'de hak ettiği yere getireceklerini söyledi
  11:53 DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, DSP'yi İzmir'de hak ettiği yere getireceklerini söyledi

  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, İzmir'de düzenlenen bir toplantıda, DSP'nin İzmir'deki adaylarını tanıttı ve seçim çalışmalarını anlattı. Aksakal, DSP'nin İzmir'de diğer partilere göre daha nitelikli ve hedefleri olan bir adayı olduğunu belirtti ve partiyi hak ettiği yere getireceklerini söyledi. DSP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Cem Pülten ise İzmir'in CHP'nin kalesi olmadığını ve DSP'nin geçmişte de başarılı başkanlar çıkardığını vurgulayarak, sessiz çoğunluğun hizmetkarı olacaklarını ifade etti. DSP, İzmir'in birçok ilçesinde farklı adaylarla seçimlere katılacak.

 • Bolu Mudurnu'da çıkan yangında ev, samanlık ve ahır kullanılamaz hale geldi
  11:53 Bolu Mudurnu'da çıkan yangında ev, samanlık ve ahır kullanılamaz hale geldi

  Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Çepni köyünde Mehmet Kocaman'a ait 3 katlı ahşap evde çıkan yangın, kısa sürede bitişikteki ahır ile Recep Tanrıkulu'ya ait samanlığa sıçradı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu yangın söndürüldü ancak ev, samanlık ve ahır kullanılamaz hale geldi.

 • CHP eski Artvin İl Başkanı: Türkiye'de kurallar işlemiyor, hukuk işlemiyor
  11:53 CHP eski Artvin İl Başkanı: Türkiye'de kurallar işlemiyor, hukuk işlemiyor

  Cumhuriyet Halk Partisi eski Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Türkiye'de kuralların işlemediğini ve hukukun işlemediğini belirterek, gerçekleri yazan ve söyleyenlerin yargılandığını ve hapsedildiğini söyledi. Biber, Türkiye'nin büyük bir karartma altında olduğunu ve şeriatın adliye koridorlarında seslendirildiğini ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin dışardan para dilendiğini ve seçimlerin önemine vurgu yaptı.

 • Bursa'da yakıtı biten araçları çalan hırsızlar tutuklandı
  11:53 Bursa'da yakıtı biten araçları çalan hırsızlar tutuklandı

  Bursa'da çalınan araçların yakıtları bitince başka araç çalan oto fareleri, gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olay, merkez Yıldırım ilçesi Demetevler Mahallesi'nde meydana geldi.


Advertisement