Telkâri Sanatı Artık Emin Ellerde - Son Dakika
Güncel

Telkâri Sanatı Artık Emin Ellerde

Telkâri Sanatı Artık Emin Ellerde

Fiziksel ve akademik yapılanmasıyla ilgili gelişmesini hızlı bir biçimde sürdüren Midyat Meslek Yüksekokulu, "Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı" nı bünyesine kattı.

23.09.2014 14:36  Güncelleme: 14:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kuyumculuk alanında geleneksel atölye ve becerisi ve modern teknolojileri kullanma gibi mesleki yetkinliklere ek olarak bölgede bulunan geleneksel sanat birikimini koruyarak takı ve tasarıma yön verip katkıda bulunabilecek bireylerin yetiştirilmesini hedefleyen yeni bölümün açılış törenine; Cumhurbaşkanı eski genel sekreteri Kemal Nehrozoğlu Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Oflaz'ın yanı sıra, Üniversite Genel Sekreteri Süleyman Bayburt ve Genel Sekreter Yardımcısı Halise Fide katıldı.

Kent Müzesi'nde yapılan, Midyat'taki Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, basın mensupları ve ünlü tasarım sanatçısı Faruk Malhan' ın da hazır bulunduğu törende konuşan Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Tarık Demir, Telkâri sanatının kültürel, toplumsal, estetik, kullanım yönlerini bir araya getirerek tasarım alanında iş üreten, düşünce üreten öğrenciler yetiştirmeyi hedeflediğini belirterek, "Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı" nda 30 öğrenciye eğitim verileceği bilgisini verdi.

"Telkâri Türkiye'nin batısında da doğusunda da Midyat'la özdeşleşen bir sanattır. Böyle önemli bir sanatın anavatanı olan Midyat'ta telkâriyi eğiten, telkâriyi öğreten nizamlı ve düzenli bir eğitim kurumunun bulunmaması bizim açımızdan bir eksiklikti" şeklinde konuşan Demir, programın açılışında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Oflaz ise üniversite olarak bölgeye yönelik değişik programların açılması için sürekli bir gayret içinde olduklarını belirterek "Bölgemize yönelik değişik programların açılacağını söylemiştik. Özellikle bu bölgenin ihtiyacı olan programlardan biri olan kuyumculuk ve takı tasarım programı işte, bu kararlığımızın bir neticesidir. Sonuçları itibari ile bu programın Midyat ve Mardin'in yanı sıra ülkemize katkısı son derece büyük olacaktır" şeklinde konuştu.

Dünyaca ünlü takı tasarım sanatçısı Faruk Malhan bölgenin tasarım ve sanat dünyasından herkesi etkileyen efsunlu bir yer olduğunu vurguladığı konuşmasında:"Tasarım bir işi yapmaktan çok o işi düşünmektir, tefekkürdür. Ben burada şunu gördüm: eller işe, yürekler yaratana, kafa tefekküre… Buranın ortak paydası bu. Bu ortak payda da buluşan siz insanların arasında tasarım bölümünün girişi yepyeni bir aşı olacaktır. Zaten Midyat'ın genetik mirasında sanat ve zanaat var. Yeni bölüm hem üniversiteye katkı sağlayacak hem de ilçede yok olmaya yüz tutmuş bir potansiyeli su yüzüne çıkaracak. Ayrıca istihdam garantisi var. Bu ülkenin her tarafından öğrenci çekecek önemli bir argümandır."dedi.

Konuşmaların ardından otuza yakın öğrencinin öğrenim göreceği Kuyumculuk ve Takı Tasarım Bölümünün açılış kurdelesi kesilerek Midyat Meslek Yüksekokulu yönetimi tarafından törene katılan davetlilere bina gezdirilip takı ve tasarım çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Telkâri Sanatı Artık Emin Ellerde - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Van'ın Bahçesaray ilçesinde besiciler hayvanlarını otlatmaya başladı
  17:03 Van'ın Bahçesaray ilçesinde besiciler hayvanlarını otlatmaya başladı

  Bahçesaray ilçesinde çetin geçen kış boyunca ahırlarda beslenen küçükbaş hayvanlar, havanın ısınmasıyla birlikte meralara çıkarıldı. Besiciler, doğanın canlanmasıyla yeşeren meralara götürdükleri hayvanlarını gün boyunca otlattıktan sonra tekrar ahırlara getiriyor. Uzun süre sonra hayvanlarını otlaklara çıkarmanın ve yem masraflarından kurtulmanın sevincini yaşayan besiciler, bu durumdan memnuniyet duyuyor.

 • İzmir'de Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi Açıldı
  16:59 İzmir'de Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi Açıldı

  İzmir'de, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'den Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi'nde, Mehmetçik'in Cumhuriyet'in ilk yıllarından bugüne kadarki 114 fotoğrafı sergilendi. Sergiyi gezen vatandaşlar, fotoğrafları inceleyerek gurur duyduklarını ifade etti. Sergi, 22 Nisan Pazartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 • Siirt'te uyuşturucu operasyonu: 1 şüpheli tutuklandı
  16:59 Siirt'te uyuşturucu operasyonu: 1 şüpheli tutuklandı

  Siirt'in Baykan ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda, 266 gram metamfetamin ve 270 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. Operasyonda yakalanan 1 şüpheli tutuklandı.

 • Kayseri Serbest Bölge'de Yapılan Projeler Firmalara Sunuldu
  16:58 Kayseri Serbest Bölge'de Yapılan Projeler Firmalara Sunuldu

  Kayseri Serbest Bölge Yönetim Kurulu Başkanı ve Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Serbest Bölge'de hayata geçirilen projeler hakkında bölgede faaliyet gösteren firmalara sunum yaptı. Palancıoğlu, Serbest Bölge'nin daha cazip hale gelmesi için yatırımlara devam edeceklerini, doğalgaz, yağmur suyu hattı, içme suyu hattı, kanalizasyon, atık su arıtma tesisinin büyümesi gibi çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Serbest Bölge'nin tüm yollarını açtıklarını, kilitli parke yol yapımının devam ettiğini ve birçok bitmiş veya üretime geçmek üzere olan firmanın bulunduğunu ifade etti. Ayrıca, yeşil serbest bölge olma hedeflerine de değinen Palancıoğlu, Kayseri Ticaret ve Sanayi odalarının başkanlarına, yönetim kurulu üyelerine ve sanayicilere teşekkür etti.

 • İsrail'in Gazze'ye saldırıları Eskişehir'de protesto edildi
  16:57 İsrail'in Gazze'ye saldırıları Eskişehir'de protesto edildi

  Eskişehir İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneğince İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki amacıyla yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

 • Van'ın İpekyolu Belediyesi'nin kayyum döneminden kalan borçları açıklandı
  16:57 Van'ın İpekyolu Belediyesi'nin kayyum döneminden kalan borçları açıklandı

  Van'ın İpekyolu Belediyesi'nin kayyum yönetiminden kalan borçlarının 1 milyar 123 milyon 645 bin 200 lira 31 kuruş olduğu açıklandı.

 • Salihli Belediyesi'nin 108 Milyon TL Borcu Var
  16:57 Salihli Belediyesi'nin 108 Milyon TL Borcu Var

  Manisa'nın Salihli ilçesi Belediye Başkanı Mazlum Nurlu, belediyenin 108 milyon TL borcu olduğunu belirterek, borçla ilgili incelemelerin devam ettiğini ve usulsüzlüklerin ortaya çıkarılacağını söyledi.

 • Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonası Bilecik'te Başladı
  16:54 Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonası Bilecik'te Başladı

  Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonası'nın 1. Ayak Yarışları Bilecik'te başladı. Yarışlar öncesi magazin startı etkinliği düzenlendi.


Advertisement