Tramvay Elektrik Bakımında Dünyada Tek Kadın - Son Dakika
Güncel

Tramvay Elektrik Bakımında Dünyada Tek Kadın

Tramvay Elektrik Bakımında Dünyada Tek Kadın

Elektrik-Elektronik Mühendisi Elektrik Bakım Şefi Ümit Özsoy Bostancı, ulaşım sektöründe atölyede çalışan tek kadın olarak tarihe geçti.

18.04.2013 11:01  Güncelleme: 11:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Samulaş A.Ş.'de çalışan Elektrik-Elektronik Mühendisi Elektrik Bakım Şefi Ümit Özsoy Bostancı, ulaşım sektöründe atölyede çalışan dünyada ilk ve tek kadın olarak tarihe geçti.

Samsun'daki tramvayların elektrik bakım ve onarımına el atan 28 yaşında ve evli Ümit Özsoy Bostancı, erkek meslektaşlarına bu işi kadınlarında çok iyi yapabileceğini ispatlıyor. Yaklaşık 3 yıldır Samulaş A.Ş.'de çalışan Bostancı, işini çok severek yaptığını söyledi. 2007 yılında Niğde Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiren Ümit Özsoy Bostancı, "Elektrik-elektronik mühendisliğini seçmemin sebebi mühendisliği çok merak etmem ve elektrik alanını çok sevmemdi. Üniversitemi başarı ile tamamladıktan sonra birkaç farklı sektörde çalışmaya başladım. Samsun'a gelince de ulaşım sektörü ile de çalışma imkanına sahip oldum. Ayrıca bu sektörün benim için olduğuna inandım. Yaklaşık 3 yıldır bu sektörde çalışıyorum. Bu sektörde çalıştığım sırada Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UİTP) Bölgesel Projeler ve Türkiye Ülke Müdürü Kaan Yıldızgöz Samsun'a geldiğinde beni görünce bir şaşkınlık yaşadı. Sebebi de ulaşım sektöründe elektrik bakım şefliğinde dünyada ilk ve tek bayan olduğumu söyledi. 3 yıldır burada çalışıyorum. Bu süre içersinde hiçbir problem yaşamadım. Bu işi kendi hayatımın içine kattığım için çok daha başarılara imza atacağıma inanıyorum. Burada Tramvay Elektrik Bakım Şefiyim. Tramvayın bütün elektrik aksamı ve onarımı ile ben ilgileniyorum. Bütün malzemelerin tedariki ve takibini biz yapıyoruz. Trenlerimizin bakımları günlük, haftalık, aylık ve 3 aylık olarak yapılıyor. Burada trenlerin bakımlarına çok fazla önem veriyoruz. Tramvaylara birkaç revizyon yaparak halkımıza daha iyi bir hizmet sağlıyoruz" dedi. - SAMSUN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Tramvay Elektrik Bakımında Dünyada Tek Kadın - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement