Üniversitemizde Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Çerçevesinde Çalıştay Düzenlendi - Son Dakika
Güncel

Üniversitemizde Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Çerçevesinde Çalıştay Düzenlendi

Üniversitemizde Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Çerçevesinde Çalıştay Düzenlendi

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı çerçevesinde, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanlığı Konferans Salonunda çalıştay düzenlendi.

13.03.2012 19:24  Güncelleme: 19:22

Çalıştaya; YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, Genel Sekreter Ercan Eroğlu ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programının daha önce Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yürütüldüğünü söyleyen YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, "Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı iki sene önce Yükseköğretim Kuruluna alındı.

İki yıldan bu yana hazırlamış olduğumuz usul ve esaslar çerçevesinde öğretim üyesi yetiştirme projesini yürütüyoruz. Bunu çok önemsiyoruz. Türkiye'nin 81 ilinde üniversite var. Bu üniversitelerin içinde yapılan binaları şereflendiren de içindeki öğretim üyeleri, öğrencilerdir" şeklinde konuştu.

"Usul ve esaslar zaman içersinde, zamanın değişmesine paralel olarak, ihtiyaçları daha çözülebilir hale getirmek için değişebilecek hususlardır" diyen Prof. Dr. Şimşek, "Nisan ayı itibariyle biz bu çalışmayı bitirmiş, yeni usul ve esasları sizlere sunmak istiyoruz.

Devletimiz bir hukuk devleti olduğuna göre bizim de hukukun dışına çıkmamız mümkün değildir. Biz istiyoruz ki arkadaşlarımız karşılaştıkları problemleri kendileri çözebilsinler. Zaman içersinde görüyoruz ki bu çok mümkün olmuyor" ifadesinde bulundu.

Üniversitemiz ve Gaziantep hakkında bilgi veren Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Gaziantep'in Türkiye'nin önde gelen kentlerinden birisi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Coşkun, "Üniversitemiz kurulduğu günden bu yana gelişimini sürdürmektedir. Üç buçuk yıldır rektörlük görevini sürdürdüğüm Üniversitemizde son dönemde bende çalışma arkadaşlarımla birlikte gerçekten önemli şeyler yapmaya çalıştık.

5 fakülteye öğrenci alıyorduk bugün ise 15 fakülteye öğrenci alıyoruz. Bu fakültelerden Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemiz çok yeni. Öğrenci sayımız 11 binlerden, şuanda 26 binlere yükseldi. Çok ciddi anlamda yabancı öğrenci alıyoruz" şeklinde konuştu.

"Sadece bölgeye değil, tüm Ortadoğu'ya hitap eder konuma geldik" diye konuşan Prof. Dr. Coşkun, "Üniversite anlayışımızı sadece eğitim noktasında değil, bilgi üreten, ışıyan, referans olan, toplumla bütünleşip kalıcı değerler üretip bir üniversite anlayışını hakim kılmaya çalışıyoruz. Bu nedenle şehrin bütün dinamikleriyle yakın ilişki içersindeyiz. Etken konumda lokomotif olma çabasını gösteriyoruz" ifadesinde bulundu.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Üniversitemizde Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Çerçevesinde Çalıştay Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement