Ünlülerin "Uyuşturucu" Davası - Son Dakika
Güncel

Ünlülerin "Uyuşturucu" Davası

Ünlülerin "Uyuşturucu" Davası

Ünlü oyuncu ve şarkıcıların da aralarında bulunduğu 53 sanıklı uyuşturucu davasının mütalaası açıklandı.

20.05.2015 14:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ünlü oyuncu ve şarkıcıların da aralarında bulunduğu 53 sanıklı uyuşturucu davasının mütalaası açıklandı.

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz 7 sanık katıldı. Duruşmaya gelmeyen oyuncu ve şarkıcıların da aralarında bulunduğu diğer sanıkları ise avukatları temsil etti.

Duruşmada esasa ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Ümit Özkan, hazırladığı mütalaayı sundu.

Özkan, sanıklar hakkında ceza tayin edilirken suç tarihinde yürürlükte bulunan ve ceza miktarları açısından daha lehe olan Türk Ceza Kanunu'nun, 6545 sayılı yasa ile değişiklik yapılmadan önceki haline göre ceza talebinde bulunduğunu ifade etti.

Savcılık mütalaasında, oyuncu Kenan İmirzalıoğlu için "uyuşturucu madde kullanmak" suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesini istendi.

Mütalaada, İmirzalıoğlu'nun mahkumiyetine yeterli kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle "uyuşturucu madde ticareti yapma, sağlama" suçundan beraatine karar verilmesi de talep edildi.

Oyuncu Rıza Kocaoğlu'nun da, uyuşturucu madde temininde aracılık yaptığı, bazen telefon bazen de interneti araç olarak kullanarak bir kısım sanıklara uyuşturucu madde temin ettiğinin teknik takip tutanakları, dinlenen tanıkların anlatımları ve tüm dosya kapsamından anlaşıldığı belirtilen mütalaada, sanığın "uyuşturucu madde ticareti yapma ve sağlama" suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Ayrıca mütalaada, oyuncular Şahin Irmak ve Eray Özbal ile şarkıcı Mehmet Erdem'in, "uyuşturucu madde ticareti yapma veya sağlama" ile "uyuşturucu madde kullanmak" suçlarından 6 ila 17 yıl, diğer sanıklar Eray Türkmen, Cihan Güçlü, Barış Güney, Abdurrezak Şin, Zeki Yalçın ve Mehmet Kaya Hakyemez'in de aynı suçlardan 17 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Mütalaada, "uyuşturucu madde ticareti yapmak" suçundan beraati istenen sanıklardan oyuncular Murat Yıldırım, Cemil Büyükdöğerli, Engin Günaydın, Sarp Apak, Kağan Razgırat, Hakan Yılmaz, Ersin Korkut, Gökçe Özyol, Erdem Baş, Sinem Gürtekin, Kaan Uysaler, Özgür Çakıt, Duygu Yetiş, Uğur Bilgin, Onur Buldu, Murat Eken, Mustafa Şinasi Yurtsever, yönetmen Uluç Bayraktar ve sanatçı Koray Candemir ile Selma Yılmaz ve Mehmet Can Karcı'nın "uyuşturucu kullanmak" suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Örgüt suçundan beraat istemi

Mütalaada, suç örgütü liderleri oldukları iddiasıyla yargılanan sanıklardan Fatih Dağtaş'ın "uyuşturucu madde ticareti yapmak" suçundan 5 ila 15 yıl, Ahmet Yılmaz'ın ise "uyuşturucu madde ticareti yapmak" ve "uyuşturucu madde kullanmak, kullanmak için bulundurmak" suçlarından toplam 6 ila 17 yıl  arasında  hapis cezasına çarptırılması istendi. Bu sanıkların, "suç örgütü kurmak" suçundan beraatine karar verilmesi de talep edildi.

"Örgüt üyeliği" suçundan yargılanan 13 sanığın beraati istenen mütalaada, bu sanıkların "uyuşturucu madde ticareti yapmak" ve "uyuşturucu madde kullanmak, bulundurmak" suçlarından 5 ila 22,5 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi.

Sanıklar Murat Yaşar, Şengül Yaşar, Cemil Zirek, Gül Zirek ve Vedi İzzi'nin, "uyuşturucu madde ticareti yapmak" suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, polis olan sanık Fatih Argin'in de "görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması, suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek suçundan ise beraati talep edildi.

Mahkeme heyeti, mütalaanın okunmasının ardından, sanık avukatlarına  savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ünlülerin 'Uyuşturucu' Davası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kredi kartına taksit kaldırıldı mı? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek iddiaları yalanladı
  09:27 Kredi kartına taksit kaldırıldı mı? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek iddiaları yalanladı

  Kredi kartlarına taksit uygulamasının kaldırıldığına yönelik iddia kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. İddiaları yalanlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Piyasalarda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmaya yönelik kasıtlı haberler dolaşıma sokulmaktadır. Vatandaşlarımızdan istirham ediyorum; lütfen bizden duymadığınız hiçbir habere itibar etmeyiniz" dedi.

 • Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 Mağlup Ederek Liderliği Sürdürdü
  09:27 Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 Mağlup Ederek Liderliği Sürdürdü

  Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 mağlup ederek liderliği sürdürdü. Maçta Carlos Vinicius'un hakeme küfür etmesi ise sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Vinicius'un ceza alıp almayacağı ise Futbol Disiplin Talimatı'na göre belirlenecek.

 • Burçin Terzioğlu, uzun süredir ilişki yaşadığı sevgilisiyle ayrıldı
  09:09 Burçin Terzioğlu, uzun süredir ilişki yaşadığı sevgilisiyle ayrıldı

  Başarılı oyuncu Burçin Terzioğlu, 4 yıldır gözlerden uzak bir şekilde ilişki yaşadığı Umut Duygu ile ayrıldı. Evlenecekleri beklenen çiftin neden ayrıldığı ise bilinmiyor.

 • Biden: İsrail, Ramazan ayı boyunca Gazze'deki eylemlerini durduracak
  08:50 Biden: İsrail, Ramazan ayı boyunca Gazze'deki eylemlerini durduracak

  ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmeleriyle ilgili yaptığı açıklamada İsrail'in Ramazan ayı boyunca Gazze'deki eylemlerini durduracağını söyledi.

 • Sema Aydemir Survivor'dan diskalifiye oldu, haberi alan ikizi, Pınar'a resti çekti
  08:02 Sema Aydemir Survivor'dan diskalifiye oldu, haberi alan ikizi, Pınar'a resti çekti

  Survivor All Star'a geldiği günden beri yıldızının bir türlü barışmadığı ve sık sık tartıştığı Pınar'a şiddet uygulayan Sema Aydemir, dün akşam yayınlanan bölümde diskalifiye edildi. İkizinin yarışmadan diskalifiye olduğunu öğrenen Seda ise "Burada onu yaptı bunu yaptı kardeşimi diskalifiye ettirdi. Ben anladım amacı bundan sonra kafasını kaldırıp benim gözüme dahi bakmasın" diyerek Pınar'a rest çekti.

 • Pentagon ve Hamas'tan kendini yakan askerle ilgili art arda açıklamalar
  07:31 Pentagon ve Hamas'tan kendini yakan askerle ilgili art arda açıklamalar

  ABD Savunma Bakanlığı'ndan Hava Kuvvetleri askeri Aaron Bushnell, Gazze'deki katliama isyan ederek "Filistin'e özgürlük!" sloganlarıyla kendini ateşe vermişti. Hayatını kaybeden ABD'li askerle ilgili Pentagon'dan yapılan açıklamada "Kesinlikle trajik bir olay" ifadeleri kullanılırken, Hamas ise kendini ateşe veren askerin ölümünden ABD Başkanı Joe Biden yönetimini sorumlu tuttu.

 • Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı
  01:03 Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı

  Survivor All Star'da Sema Aydemir ile Pınar Saka arasında yaşanan kavganın nedeni ortaya çıktı. Yarışmacı Nagihan, kavgaya ilişkin, Sema ve Pınar arasındaki anlaşmazlığın 2011 yılında dünya şampiyonasında madalya aldıktan sonra bayraklı yarışa çıktıkları süreçten kaynaklandığını ifade etti. Olayın ardından Acun Ilıcalı, kavga eden yarışmacılarla ilgili kararını verip Sema Aydemir'i diskalifiye etti.

 • Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık
  26 Şub Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık

  Antalyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1 mağlup oldukları Galatasaray maçının hakemine tepki gösterdi. Kararları eleştiren Yalçın, ''Bu kadar emek, bu kadar mücadele. VAR hakemi ve sahadaki hakem. Yazık. Türk futbolu adına yazık. Masa başında yapmayın bunları. VAR sistemi böyle kullanılacaksa hiç kullanmayın'' dedi.

 • Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım
  26 Şub Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım

  Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, Galatasaray'ın Antalyaspor'u 2-1 yendiği maçın ardından sert bir açıklama yaptı. Pekin'in paylaşımında, ''Tarih boyunca unutulmayacak bir adaletsizlik ve emek hırsızlığı. Tarihe geçecek bir tiyatro'' ifadeleri yer aldı.


Advertisement