Üstat Sabri Mandıracı Hat Ve Ebru Sanatını Anlattı - Son Dakika
Güncel

Üstat Sabri Mandıracı Hat Ve Ebru Sanatını Anlattı

Üstat Sabri Mandıracı Hat Ve Ebru Sanatını Anlattı

Büyükşehir, Geleneksel Türk Süsleme Sanatları üstatlarını Kocaelili sanatseverlerle buluşturmayı sürdürüyor

23.03.2015 16:39  Güncelleme: 16:40

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geleneksel Türk süsleme sanatlarının en önemli isimlerini Kocaelili sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce hattat ve ebru üstadı Fuat Başar'ı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları öğrencilerinin atölye çalışmasına konuk eden Büyükşehir, geçtiğimiz hafta da yine değerli bir ebru ve hat üstadı olan Sabri Mandıracı'yı Kocaeli'nde ağırladı. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği'nin Seka'daki kültür binasında gerçekleşen söyleşide, üstat Mandıracı ebru ve hat sanatının inceliklerini anlattı.

BİR DAMLA İLE BAŞLAYAN SANAT

Ebru sanatının bir damladan başlayıp binlerce damlanın birleşmesinden oluşan bir sanat olduğunu kaydeden Mandıracı, "Tekne dediğimiz birhttp://www.haberkultur.net/upload/10_Agustos_2011_12_40_57_1842157245.jpg kap içinde sıvı üzerinde yapıldığı için diğer sanatlardan ayrılan ve ilginçleşen bir sanat. Sonuçta eserler birbirlerine benzese de özde sanatçının kişiliğini yansıtan ve özde birbirlerinden ayrılan bir sanattır" dedi. Zorlu ve emek isteyen bir sanat olan ebrunun, geri dönüşü olmayan, tekrarı olmayan, çok değişkenli bir sanat olduğuna dikkat çeken Mandıracı, birçok eski eserde süsleme amacıyla kullanılan ebrunun, geleneksel el sanatlarımızdan olmasına rağmen yakın zamana kadar unutulma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını ifade etti.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR'E ANLAMLI TEŞEKKÜR

Mandıracı, ancak son dönemde bu sanata sahip çıkıldığını memnuniyetle gördüklerini kaydederek, "Bu çerçevede Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de bu özel ve geleneksel sanatımıza sahip çıkıyor. Kocaeli Büyükşehir, kendi bünyesindeki Konservatuvarının Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümü ile geleneksel Türk Süsleme Sanatlarını hem öğretiyor hem de yaşatıyor. Bu hassasiyetleri için başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Üstat Sabri Mandıracı Hat Ve Ebru Sanatını Anlattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement