Yılın Gök Olayı 'Tam Ay Tutulması' Türkiye'den İzlenecek - Son Dakika
Güncel

Yılın Gök Olayı 'Tam Ay Tutulması' Türkiye'den İzlenecek

Yılın Gök Olayı \'Tam Ay Tutulması\' Türkiye\'den İzlenecek

Gökyüzü meraklılarının beklediği Tam Ay Tutulması, 27 Temmuz tarihinde gerçekleşecek. 2018 yılının son Ay Tutulması olan Tam Ay tutulması, Türkiye'nin her yerinden gözlemlenebilecek.

27.07.2018 13:29  Güncelleme: 13:28

Güneş'ten yansıyan ışınlar yüzünden koyu kızıl bir renk alacak Ay'ın benzersiz halini takip etmek isteyenler, Piazza AVM ve Mall Of İstanbul AVM'de yer alacak Celestron stantlarında profesyonel teleskoplarla gözlem yapma fırsatı yakalayacak.

2018 yılının son Ay Tutulması, 27 Temmuz Cuma akşamı tüm Türkiye'den takip edilebilecek. Ay'ın Dünya'nın gölgesinde kalmasıyla renginin değiştiğini gözlemleyecek olan gözlemciler, benzersiz anlara tanıklık edecek. 'Kanlı Ay Tutulması' olarak da tabir edilen tutulma, Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan gözlemlenebileceği gibi Türkiye'den de net bir şekilde görünebilecek.

Kanlı Ay tutulması Türkiye saati ile bu akşam 20.13'te başlayacak. Ertesi gün sabaha karşı 02.30'da sona erecek olan tutulmada saatler 22.30'u gösterdiğinde Ay'ın parlak rengi koyu kızıl bir hal alacak. 01.13'e kadar tutulmadan dolayı kırmızı renkte izlenecek olan Ay, 02.30'da eski haline geri dönecek.

PROFESYONEL TELESKOPLARLA İZLEME İMKANI

Ay'ın kırmızı rengini almasıyla görsel şölen tadında gerçekleşecek gök olayı, Piazza AVM ve Mall Of İstanbul AVM'de kurulacak Celestron stantlarında profesyonel teleskoplarla izlenebilecek. Piazza AVM'nin teras katında, Mall Of İstanbul AVM'nin ise önünde kurulacak stantta herkes profesyonel teleskoplarla tutulmayı gözlemleyebilecek.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yılın Gök Olayı 'Tam Ay Tutulması' Türkiye'den İzlenecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement