Son Dakika Haberleri: Borabay Gölü Buz Tuttu

Borabay Gölü Buz Tuttu

4 yıl önce

Görüntü Dökümü : Amasya'nın Taşova ilçesindeki Borabay Gölünün görüntüsü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Amasya Şube Müdürü Kemal Kartal'ın açıklamaları Borabay Köyü Muhtarı Seyit Ahmet Ertekin'in açıklamaları Borabay Gölü buz tuttu Amasya'nın Taşova ilçesinde bulunan Borabay Gölü, hava sıcaklığının düşmesi sonucu dondu AMASYA (AA) – Amasya'nın Taşova ilçesindeki Borabay Gölü, soğuk havanın etkisiyle buzla kaplandı.

Görüntü Dökümü :
Amasya'nın Taşova ilçesindeki Borabay Gölünün görüntüsü,
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Amasya Şube Müdürü Kemal Kartal'ın açıklamaları
Borabay Köyü Muhtarı Seyit Ahmet Ertekin'in açıklamaları Borabay Gölü buz tuttu
Amasya'nın Taşova ilçesinde bulunan Borabay Gölü, hava sıcaklığının düşmesi sonucu dondu
AMASYA (AA) – Amasya'nın Taşova ilçesindeki Borabay Gölü, soğuk havanın etkisiyle buzla kaplandı.

Piknikçilerin ve turistlerin uğrak yeri olan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Borabay Gölü, hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle buz tuttu.

Bölgede yaşayan kuşlar da yem bulmakta ve donan gölde zor anlar yaşıyor. Milli Parklar Şube Müdürlüğü gölün çevresinde yaşayan yaban hayvanları için belirli zamanlarda doğaya yem bırakıyor.

Doğaseverlerin yanı sıra yöre halkı da donan göle ilgi gösteriyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Amasya Şube Müdürü Kemal Kartal AA muhabirine yaptığı açıklamada, Borabay Gölü'nün tamamen donduğunu söyledi.

Gölün donmasının genellikle aralık ve ocak aylarında görüldüğünü ifade eden Kartal, "Göl üzerindeki buz tabakasının kalınlığı bölgeler arasında değişiyor. Kış aylarında buraya ziyarete gelen vatandaşların bu konuya dikkat etmeleri gerekiyor. Göl etrafında bulunan uyarı tabelalarına uymaları can güvenliği açısından önemli. Can güvenliği açısından buz tabakasının üzerine çıkılmaması bu güzel manzarayı kenardan izlemeleri daha güvenli olur"dedi.

Kartal, Borabay Gölü'nün zamanla oluşmuş heyelan set gölü olduğunu vurgulayarak, uluslararası alanda tanınmışlığı bulunduğunu, gölün endemik bitkiler ile bir çok hayvan türünü içinde barındırdığını belirtti.

Haftanın belirli günlerinde göl çevresinde yaşayan hayvanlar için doğaya yem bıraktıklarını da ifade eden Kartal, şöyle konuştu:

"Kış şartlarının ağır geçtiği dönemlerde yaban hayvanların yemlenme sıkıntısı olduğu için yaban hayvanlarına destek amacıyla takviye yemleme çalışmaları yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl 5 bin 600 kilo civarında yemleme yapmıştık. Bunlar kırık ve tam buğday ile mısır ayrıca diğer yem türlerinden de zaman zaman yemleme yapıyoruz. Bu yıl ise 7 bin 820 kilo yemin 5 bin kilosunu dağıttık, kalan kısmını ise dağıtmaya devam edeceğiz."

Borabay Köyü Muhtarı Seyit Ahmet Ertekin de gölün manzarası ve doğasıyla görülmesi gereken yerler arasında olduğunu anlattı.

Göl ve çevresinin yazın ayrı kışın ayrı güzellikler sunduğunu kaydeden Ertekin, "Borabay Gölü üzeri karla kaplı ve buz tutmuş durumda. Yıllar öncesinde dedelerimiz karşı yamaçtan buz tabakası üzerinden katırlarla odun getiriyorlarmış şimdide aynı gölün üzerindeki buz kalınlığı o seviyeye geldi. Şuan burada çok güzel bir manzara var" ifadelerini kullandı.Yere Düşen 100 Lirayı Gizlice Alıp Cebine Koyan Vatandaş Gözaltına Alındı Van'da 14 Yerleşimin Yolu Kardan Kapandı İdrarını Yapamayan Vatandaşın Mesanesinden 522 Gramlık Tek Parça Taş Çıktı