Hubble Uzay Teleskobu, Devasa Bir Yıldız Patlamasının Büyüleyici Fotoğrafını Paylaştı - Son Dakika

Hubble Uzay Teleskobu, Devasa Bir Yıldız Patlamasının Büyüleyici Fotoğrafını Paylaştı

03.07.2019 17:37
Hubble Uzay Teleskobu, Devasa Bir Yıldız Patlamasının Büyüleyici Fotoğrafını Paylaştı, System.String[]

Hubble Uzay Teleskobu, Eta Carinae yıldız sisteminde gerçekleşen patlamanın bir fotoğrafını yakaladı.

Hubble Uzay Teleskobu akıllara kazınan birçok fotoğraf çekti ve unutulmaz fotoğraflar çekmeye devam ediyor. Yeni görseller ise Eta Carinae isimli ikili yıldız sisteminden geldi. Devasa yıldız sisteminin patlaması, Hubble Teleskobu tarafından görüntülendi.

Eta Carinae'nin 1844 yılında 'Büyük Patlama' (Big Bang olayıyla yalnızca isim benzerliği gösterir) isimli olayda patladığında gökyüzünde birkaç haftalığına en parlak yıldız haline gelmişti. Sonrasında patlamanın 'süpernova benzeri' olduğu ortaya çıksa da Eta Carinae bir şekilde kurtulmuş ve 10 Güneş kütlesinde bir bulutuyla birlikte 32 milyon kilometre genişliğe ulaşmıştı.

Bu olayı görüntülemeyi başaran Hubble Uzay Teleskobu, 'Büyük Patlama' olayından kalanları görüntüleyerek olağanüstü bir sahneyi astronomi meraklılarının beğenisine sundu.

Büyük olan yıldızı Güneş'ten 90 kat daha büyük ve beş milyon kat daha parlak olan Eta Carinae, yörüngeleri birbirinden 225 milyon kilometre uzaklıkta bulunan ikili yıldız sistemi olarak biliniyor. Sistemin küçük yıldızıysa Güneş'ten 30 kat büyük ve bir milyon kat daha parlak olmasıyla dikkat çekiyor.

Hubble Teleskobu'nun çektiği fotoğrafın yakınlaştırılan videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Hubble Uzay Teleskobu, Devasa Bir Yıldız Patlamasının Büyüleyici Fotoğrafını Paylaştı

Kaynak: WebTekno

Son Dakika Teknoloji Hubble Uzay Teleskobu, Devasa Bir Yıldız Patlamasının Büyüleyici Fotoğrafını Paylaştı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Toz kondurmadığı 1975 model 'Murat 124'ü 100 bin liraya satıyor Ayrıldıkları konuşulan Hadise ve Kaan Yıldırım, iddiaları romantik pozlarıyla yalanladı Kısıtlamada aracını polislerin üzerine süren 70 yaşındaki alkollü vatandaşa 3 ayrı suçtan ceza kesildi Ermenistan Eski Cumhurbaşkanı Koçaryan: Türkiye'yi doğrudan savaşa sokmak için uğraştık, başaramadık Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dört ilimizi uyardı: Vakalar artıyor Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı