Ortak Akıl Hareketi Malatya'dan Başladı - Son Dakika

Ortak Akıl Hareketi Malatya'dan Başladı

28.06.2008 18:24
Ortak Akıl Hareketi Malatya'dan Başladı, System.String[]

Ortak Akıl Hareketi'nin İlk Mitingi, Malatya'da Onbinlerce Kişinin Katılımı ile Başladı. Mitingin Düzenlendiği Kernek Meydanı 24 İlden Gelen Katılımcıları Almazken Vatandaşlar Fuzuli, Kanal Boyu, Cengiz Topel Caddelerini Doldurmak Zorunda Kaldı.

Ortak Akıl Hareketi'nin ilk mitingi, Malatya'da onbinlerce kişinin katılımı ile başladı. Mitingin düzenlendiği Kernek Meydanı 24 ilden gelen katılımcıları almazken vatandaşlar Fuzuli, Kanal boyu, Cengiz Topel caddelerini doldurmak zorunda kaldı.

Polis, mitingi alanında geniş güvenlik önlemi aldı. Sabah saatlerinden itibaren miting alanının bulunduğu bölge trafiğe kapatılırken, mitinge katılmak için gelen vatandaşlar polis tarafından didik didik arandı.

Vatandaşların ellerindeki Türk bayrakları ile "ortak akılla çıktık yola demokrasi yolunda vermeyeceğiz mola egemenlik ne yargının ne de darbelerindir egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" şeklindeki sloganlar dikkat çekti.

Hareket, önce yeni anayasa ve demokrasi platformunun oluşturulması ile başladı. Bu oluşumda yüzlerce sivil toplum örgütü, yüzlerce akademisyen, yazar ve gazateci bulunuyor. Platform, Türkiye'nin daha katılımcı, sivil ve özgürlükçü bir anayasaya sahip olması için ülke yönetiminde oluşturulmaya çalışılan "Egemenlikte meşruiyet krizini" aşma yolunda ortak akıl hareketi kampanyasını uygulamaya koydu.

Ortak Akıl Hareketinin amacı ise; "Türkiye'de yaşanan demokrasi ve özgürlük mücadelesine aktif katılım sağlamak, temel hak ve özgürlüklerin alanını genişletmek, millet iradesini her tür vesayet ve ipotekten arındırmak, toplumdaki her tür inanç, yaşam tarzı ve eğilimleri eşit olarak hukuk güvencesine alacak yeni bir anayasa talebini diri ve canlı tutmak."

Hareket, dünya veya siyasi görüşü ne olursa olsun demokrasiden yana herkesi birlikte hareket etmeye çağırıyor. Hareket, darbe dönemlerinde ülkenin kaybettiğine vurgu yaparak, 70 milyonun kazandığı saygın bir ülke olma isteğini dile getiriyor.

İlki Malatya'da gerçekleştirilecek mitingler Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde gerçekleştirilecek. Malatya mitinginde ise Malatya Miting Komitesi Başkanı Şahin Kayaduman, Ortak Akıl Genel Koordinatörü Ayhan Okan, Başkent Kadın Platformu adını bir temsilci, Memur Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Hak İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı adına avukat Necati Ceylan birer konuşma yapacak. Miting müzikler, ezgiler, türküler ile tamamlanacak.

Malatya mitingine Adıyaman, K.Maraş, Elazığ, Diyarbakır, Sivas, Ş.Urfa, Bingöl, Gaziantep, Batman, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Adana, Mardin, Kayseri, Erzincan, Osmaniye, Erzurum, Hatay, Mersin, Tokat, Siirt ve Ağrı illerinden katılım oldu.

Ortak Akıl Hareketi Malatya'dan Başladı
Ortak Akıl Hareketi Malatya'dan Başladı
Ortak Akıl Hareketi Malatya'dan Başladı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Ortak Akıl Hareketi Malatya'dan Başladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'un 106. bölümünden ilk sahne yayınlandı! Selim Koçavalı öldü mü? Bursa'yı ayağa kaldıran olay! Kardeşinden çaldığı kamyonla dehşet saçtı Polisin şüphesi gerçeği ortaya çıkardı! İçeriden çıkan tam 40 kişiye 120 bin TL ceza kesildi İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlar madde madde sıralandı! İşte o liste Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar