Polonya'da "Özgürlük Yürüyüşü" - Son Dakika

Polonya'da "Özgürlük Yürüyüşü"

12.05.2018 16:56
Polonya'da

Doğu Avrupa ülkesi Polonya'da binlerce gösterici, hükümetin yargı reformunu protesto etmek üzere sokaklara döküldü.

Doğu Avrupa ülkesi Polonya'da binlerce gösterici, hükümetin yargı reformunu protesto etmek üzere sokaklara döküldü.

Başkent Varşova'da düzenlenen "Özgürlük Yürüyüşü"nde göstericiler iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisinin (PİS), bağımsız mahkemeleri vesayet altına alma çabası olarak gördükleri yargı reformlarını protesto etti.

Göstericiler ellerinde "Anayasa" ve "Mahkemelere özgürlük" yazılı dövizler ve anayasa kitapçıkları taşıdı.

Muhalefetteki Yurttaş Platformu ve Modern Partinin organize ettiği protestoda konuşan muhalefet liderleri, hükümete yargıçları doğrudan tayin etme hakkı veren değişikliklerin anayasal düzeni ve demokrasiyi erozyona uğratacağını savundu.

Avrupa Birliği (AB) de Polonya hükümetini yargı sistemindeki değişiklikler nedeniyle eleştirmiş, yargı bağımsızlığını olumsuz etkileyecek değişiklikler nedeniyle Varşova yönetiminin birlikteki oy haklarından mahrum edilebileceği uyarısında bulunmuştu. Hükümet ile AB arasında bu konuda görüşmeler devam ediyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Polonya'da 'Özgürlük Yürüyüşü' - Son Dakika


Son Dakika

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de Azerbaycan ordusu 13 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı! Aliyev, Berde için intikam yemini etti Boşanmak istemeyen kadın, kocası ve akrabaları tarafından sokak ortasında dövüldü Sağlık çalışanları için siperlik üreten okul müdürü koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti Taş kırma makinesine düşen genç feci şekilde can verdi Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi Son Dakika! Ermenistan ordusu Berde şehir merkezini vurdu: 21 kişi yaşamını yitirdi