Tunus'ta iki ay önceki göçmen faciasıyla ilgili tartışmalı kurtarma çalışmaları protesto edildi - Son Dakika

Tunus'ta iki ay önceki göçmen faciasıyla ilgili tartışmalı kurtarma çalışmaları protesto edildi

24.11.2022 22:13
Tunus'ta iki ay önceki göçmen faciasıyla ilgili tartışmalı kurtarma çalışmaları protesto edildi

Tunus güneydoğu kıyılarında iki ay önce tekneleri batan düzensiz göçmenlerin arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili ihmal olduğu iddiasıyla gösteri düzenlendi.

Tunus güneydoğu kıyılarında iki ay önce tekneleri batan düzensiz göçmenlerin arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili ihmal olduğu iddiasıyla gösteri düzenlendi.

Cercis kentinde, 21 Eylül'de batan göçmen gemisiyle ilgili yürütülen tartışmalı arama kurtarma çalışmalarını protesto eden kayıp yakınları ve bölge sakinleri şehir merkezinde gösteri yaptı.

Gösteride, "Korkma oğlum, hakkını arıyorum", "Hükümet tekne faciasına çare bulamadı", "Çocuklarımız nerede" dövizleri açan göstericiler, hükümet aleyhine slogan attı.

Gösteriye katılanlardan Selah Lesud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Teknenin kaybolmasıyla ilgili gerçeğin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Gerçekler ortaya çıkana kadar barışçıl gösterilerimize devam edeceğiz. Hükümetin bize karşı daha anlayışlı davranmasını bekliyoruz." dedi.

Ne olmuştu?

Tunus açıklarında 21 Eylül'de tekneleri alabora olan 18 Tunuslu için arama kurtarma çalışmalarının yetersiz kaldığı gerekçesiyle aileler ve bölge halkı bir günlük iş bırakma eyleminin yanı sıra birçok gösteri düzenlemişti.

Denizden çıkarılan cansız bedenlerin kimlik tespitleri yapılmadan kimsesizler mezarlığına defnedilmesi ve resmi bir açıklama yapılmaması da tepkileri artırmış, bölge halkı ve kayıp Tunusluların yakınları, eylemlerini devam ettirme kararı almıştı.

Yetkililer, gelen tepkiler üzerine yaptıkları kimlik tespit çalışması neticesinde denizden çıkarılan 6 cansız bedenin Cercisli olduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Kays Said, "Cercis Faciası" için soruşturma açılması talimatı vermiş ve yakınlarını kaybeden aileler için taziye mesajı yayımlamıştı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
BM Libya Özel Temsilcisi Bathiliy, Tunus'ta Libya krizini görüşüyor BM Libya Özel Temsilcisi Bathiliy, Tunus'ta Libya krizini görüşüyor Tunuslular Fas'ın Dünya Kupası'nda çeyrek finale çıkmasını sevinç gösterileriyle kutladı Tunuslular Fas'ın Dünya Kupası'nda çeyrek finale çıkmasını sevinç gösterileriyle kutladı Tunus'ta 306 düzensiz göçmen yakalandı Tunus'ta 306 düzensiz göçmen yakalandı

Son Dakika Güncel Tunus'ta iki ay önceki göçmen faciasıyla ilgili tartışmalı kurtarma çalışmaları protesto edildi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement