Son dakika Kaspersky haberleri, Kaspersky son dakika, son dakika Kaspersky

Son Dakika Kaspersky Haberleri

 • iPhone'lara Yeni Saldırı: iMessage Üzerinden Tehlike
  29 Ara iPhone'lara Yeni Saldırı: iMessage Üzerinden Tehlike

  Siber güvenlik araştırmacıları, iPhone'lara yapılan yeni saldırıyı ortaya koydu. Cihazdaki dört güvenlik açığını kullanan hackerlar, iMessage üzerinden gönderdikleri mesajlar ile cihaza sızmayı başarıyor. Bu da iPhone kullanıcılarının tehlikede olduğunu gösteriyor.

 • Türkiye, 2023'te de siber suçların en çok hedef aldığı bölgelerden biri oldu
  07 Ara Türkiye, 2023'te de siber suçların en çok hedef aldığı bölgelerden biri oldu

  Türkiye'de 2023 yılının 3. çeyreğinde tespit edilen oltalama saldırıları 2023 yılının 2. çeyreğine kıyasla yüzde 20, 2022 yılının 3. çeyreğine kıyasla ise yüzde 47 arttı.

 • Kaspersky: Türkiye'deki Şirketlerin Dijitalleşmesi Artıyor, Siber Güvenlik Riskleri de Beraberinde Geliyor
  23 Kas Kaspersky: Türkiye'deki Şirketlerin Dijitalleşmesi Artıyor, Siber Güvenlik Riskleri de Beraberinde Geliyor

  Kaspersky'nin yaptığı bir ankete göre, Türkiye'deki şirketlerin yüzde 76'sı önemli ölçüde dijitalleşmiş durumda. Ancak bu dijitalleşme beraberinde artan siber güvenlik risklerini de getiriyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 32'si daha fazla siber güvenlik eğitimine ihtiyaç duyduklarını belirtirken, yüzde 60'ı siber casusluk faaliyetlerinin marka itibarına zarar verebileceğini düşünüyor. Ayrıca, çalışanların dijital becerilerinin eksikliği de önemli bir siber güvenlik riski olarak ortaya çıkıyor.

 • Kaspersky Raporuna Göre Black Friday Döneminde Siber Dolandırıcılık Tehditleri Artıyor
  21 Kas Kaspersky Raporuna Göre Black Friday Döneminde Siber Dolandırıcılık Tehditleri Artıyor

  Kaspersky'nin yayınladığı yeni rapora göre, Black Friday indirim dönemi yaklaşırken dolandırıcılar, alışverişle ilgili siber tehditleri artırıyor. Rapora göre, çevrim içi alışveriş, ödeme sistemleri ve bankacılık kurumlarını hedef alan kimlik avı saldırıları önemli bir sorun haline geldi. Kaspersky uzmanları, tüketicilerin dikkatli olmalarını ve güvenli çevrim içi uygulamaları benimsemelerini öneriyor.

 • Kaspersky Uzmanlık Eğitimi: Tersine Mühendislik En Çok Talep Edilen Beceri
  20 Kas Kaspersky Uzmanlık Eğitimi: Tersine Mühendislik En Çok Talep Edilen Beceri

  Kaspersky Uzmanlık Eğitimi kurslarından elde edilen verilere göre, bilgi teknolojileri güvenlik uzmanları arasında tersine mühendislik becerisi en çok talep edilen ve ilerlemek istenen beceri olarak öne çıkıyor. Kaspersky ekibi, kötü amaçlı yazılımların analizine olan ilginin arttığını ve InfoSec profesyonelleri için çevrim içi eğitimde farklı eğilimlerin gözlendiğini belirtiyor. Kurslar, her yaş ve ölçekteki öğrenciler tarafından takip ediliyor ve öğrenme sürecini kolaylaştırmak için kısa modüllerden oluşuyor. Pratik becerilerin geliştirilmesi ve gerçek vakaların analiz edilmesi de önemli bir avantaj olarak öne çıkıyor.

 • Kaspersky, gelişmiş gizlilik özellikleri sunan yeni VPN sürümünü duyurdu
  17 Kas Kaspersky, gelişmiş gizlilik özellikleri sunan yeni VPN sürümünü duyurdu

  Kaspersky, Windows ve Mac için güncellenmiş yeni bir VPN sürümü duyurdu. Yapılan bir araştırma, katılımcıların VPN'leri güvenlik ve gizlilik için kullandığını ve sürekli olarak kullanma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Kaspersky VPN güncellemeleri, daha hızlı ve güvenilir protokol özellikleri sunmanın yanı sıra WireGuard protokolünün kullanım kapsamını genişletiyor. Ayrıca, gelişmiş akış yönlendirme ve Double VPN gibi yeni özellikler de sunuluyor. Kaspersky VPN kullanıcıları artık dünya çapında 100'den fazla konumda sunucu seçebiliyor.

 • Kaspersky, Afrika'da Şeffaflık Merkezi Açtı
  16 Kas Kaspersky, Afrika'da Şeffaflık Merkezi Açtı

  Kaspersky, Afrika bölgesindeki ilk şeffaflık merkezinin açıldığını duyurdu. Merkez, Kaspersky'nin iş ortakları, müşterileri ve siber güvenlikten sorumlu düzenleyici kurumların kullanımına açık olacak. Ayrıca, merkezde Kaspersky'nin mühendislik ve veri işleme uygulamalarına genel bir bakış imkanı sunulacak. Açılış, Afrika Birliği Polis İşbirliği Mekanizması tarafından da memnuniyetle karşılandı. Kaspersky, bölgedeki şeffaflık merkezini açarak ürün güvenliğini değerlendirme ve güvenli geliştirme süreçleri oluşturma gibi kritik alanlarda eğitim sunmayı amaçlıyor.

 • Kaspersky, 2024'ün gelişmiş tehdit ortamına dair tahminlerini paylaştı
  15 Kas Kaspersky, 2024'ün gelişmiş tehdit ortamına dair tahminlerini paylaştı

  Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) uzmanları, Gelişmiş Kalıcı Tehditlerin (APT) evrimine odaklanan Kaspersky Güvenlik Bülteninde 2024 yılı için öngörülerini ve tahminlerini paylaştı.

 • Kaspersky, deepfake seslerinin dolandırıcılıkta kullanımına dikkat çekti
  14 Kas Kaspersky, deepfake seslerinin dolandırıcılıkta kullanımına dikkat çekti

  Kaspersky, siber saldırılarda deepfake seslerinin dolandırıcılıkta kullanımına ilişkin uyarılarda bulundu. Gelecekte deepfake seslerinin saldırganlar için yeni bir araç haline gelebileceği belirtilirken, kullanıcıların dikkatli olmaları ve güvenlik çözümleri kullanmaları önerildi.

 • Google Play'de 3 Milyon Android Virüslü Uygulama Bulunuyor!
  12 Kas Google Play'de 3 Milyon Android Virüslü Uygulama Bulunuyor!

  Kaspersky'nin yayınladığı rapora göre, Google Play Store'da 3 milyondan fazla virüslü Android uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların toplamda 600 milyondan fazla indirildiği ortaya çıktı. Raporda verilen örnekler, durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor. Kullanıcıların uygulama indirmeden önce yorumları okuması ve dikkatli olması önemli bir koruma sağlayabilir.

 • Kaspersky'den genişletilmiş algılama ve yanıt güvenlik çözümü
  09 Kas Kaspersky'den genişletilmiş algılama ve yanıt güvenlik çözümü

  Kaspersky, birden fazla güvenlik seçeneğini birleşik bir platformda sunan yeni genişletilmiş algılama ve yanıt (XDR) güvenlik çözümünü duyurdu.

 • Kaspersky, 2023 yılında oyuncuları hedefleyen siber tehditlerdeki artışı açıkladı
  08 Kas Kaspersky, 2023 yılında oyuncuları hedefleyen siber tehditlerdeki artışı açıkladı

  Kaspersky tarafından yapılan kapsamlı araştırmaya göre şu anda dünya nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan küresel oyun topluluğu, siber suçlular tarafından giderek daha fazla tehdit altına alınıyor.

 • Kaspersky Raporunda Finansal Amaçlı Kötü Amaçlı Yazılımlar Tespit Edildi
  06 Kas Kaspersky Raporunda Finansal Amaçlı Kötü Amaçlı Yazılımlar Tespit Edildi

  Kaspersky'nin suç yazılımları raporunda, veri ve para çalmaya yönelik 3 kötü amaçlı tehdit tespit edildi ve derinlemesine analizi gerçekleştirildi. Rapor, finansal amaçlı siber tehditlerin arttığını ve kullanıcıların tetikte olmaları konusunda uyarılması gerektiğini vurguluyor. Raporda, GoPIX adlı kötü amaçlı yazılımın Brezilya'nın yaygın olarak kullanılan ödeme sistemi PIX'e odaklandığı ve Lumar adlı çok amaçlı veri hırsızlığı aracının Telegram oturumlarını yakalama, şifreleri çalma gibi yeteneklere sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca, Rhysida adlı fidye yazılımının da Kaspersky tarafından tespit edildiği ve kendini silme mekanizmasıyla dikkat çektiği ifade ediliyor. Kaspersky uzmanları, bu tür tehditlere karşı etkili bir siber güvenlik stratejisi benimsemeyi tavsiye ediyor.

 • Kanada, WeChat'in devlet tarafından verilen mobil cihazlarda kullanımını yasakladı
  01 Kas Kanada, WeChat'in devlet tarafından verilen mobil cihazlarda kullanımını yasakladı

  Kanada, önemli veri çalınma endişelerini gerekçe göstererek WeChat'in devlet tarafından verilen mobil cihazlarda kullanımını yasakladı. Bu yasak, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Biden yönetiminin Çin'in çok amaçlı uygulaması üzerindeki kısıtlamaları kaldırmasından yaklaşık iki yıl sonra geldi. Kanada Baş Bilgi Yetkilisi, WeChat'in gizlilik ve güvenlik açısından kabul edilemez bir risk oluşturduğunu ifade etti. Kanada Hazine Kurulu, WeChat'in veri toplama uygulamalarının cihazın içeriğine kapsamlı erişim sağladığını vurguladı. Devlet bilgilerinin ele geçirildiğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor ve halk WeChat'i kullanmakta hala özgür.

 • Kaspersky Raporu: Küresel Kuruluşlar Hedef Alınan Çoklu Kötü Amaçlı Yazılım Kampanyası Devam Ediyor
  01 Kas Kaspersky Raporu: Küresel Kuruluşlar Hedef Alınan Çoklu Kötü Amaçlı Yazılım Kampanyası Devam Ediyor

  Kaspersky'nin yayınladığı rapora göre, devam eden bir çoklu kötü amaçlı yazılım kampanyası, dünya genelindeki kuruluşları hedef alarak 10 binden fazla saldırı gerçekleştirdi. Saldırılar, kripto para madenciliği, veri çalma ve sistem erişimi elde etme gibi amaçlarla gerçekleştiriliyor. Siber suçluların hedefi arasında Rusya, Suudi Arabistan, Vietnam, Brezilya ve Romanya gibi ülkeler bulunurken, zaman zaman ABD, Hindistan, Fas ve Yunanistan'da da saldırılar tespit edildi. Kaspersky, bu tür saldırılara karşı korunmak için güncel yazılımlar kullanmayı, güvenlik denetimleri yapmayı ve davranış tabanlı algılama özelliklerine sahip uç nokta güvenlik çözümlerini tercih etmeyi öneriyor.

 • Kaspersky, Kanada hükümetinin mobil cihazlarda kullanım yasağına tepki gösterdi
  31 Eki Kaspersky, Kanada hükümetinin mobil cihazlarda kullanım yasağına tepki gösterdi

  Kaspersky, Kanada hükümetinin şirkete ait uygulamaların mobil cihazlarda kullanılmasını yasaklama kararına tepki gösterdi. Şirket, kararın politik nedenlerle alındığını ve teknik bir değerlendirmeye dayanmadığını savunarak, ürünlerinin güvenliğini ve bütünlüğünü korumaya devam edeceğini belirtti.

 • Kaspersky Safe Kids ile Çocuklar Ekstra Cihaz Kullanım Süresi Talep Edebiliyor
  31 Eki Kaspersky Safe Kids ile Çocuklar Ekstra Cihaz Kullanım Süresi Talep Edebiliyor

  Kaspersky'nin yenilenen dijital ebeveynlik uygulaması olan Kaspersky Safe Kids, çocukların tek bir tıklamayla ekstra cihaz kullanım süresi talep etmelerine olanak sağlıyor. Ebeveynler artık manuel olarak ekstra süre eklemek zorunda kalmadan, çocukların taleplerini bildirime dokunarak onaylayabiliyor veya reddedebiliyor. Bu özellik, ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişimi hızlı ve kolay hale getirmeyi amaçlıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, çocukların ekran başında geçirdikleri sürenin arttığını gösteriyor ve Kaspersky'nin araştırması da ebeveynlerin çocukların davranışlarını etkileyen bir sosyal ortam yarattığını ortaya koyuyor. Güncellenen Kaspersky Safe Kids uygulaması ile çocuklar, ekstra cihaz süresi talep edebiliyor ve ebeveynler bu talepleri onaylayabiliyor. Özellik şu anda Android ve iOS cihazlarda kullanılabiliyor, gelecekte ise iOS işletim sistemine sahip her cihazda kullanılabilecek. Ayrıca, çocuklar Mac ve Windows cihazlarından da ekstra süre talep edebilecek.

 • Kanada, WeChat ve Kaspersky Uygulamalarını Hükümet Cihazlarında Yasakladı
  30 Eki Kanada, WeChat ve Kaspersky Uygulamalarını Hükümet Cihazlarında Yasakladı

  Kanada Hazine Kurulu Başkanı Anita Anand'ın yaptığı açıklamaya göre, Kanada hükümeti, güvenlik nedeniyle Çinli sosyal medya uygulaması WeChat ve Rus siber güvenlik şirketi Kaspersky'e ait uygulamaların hükümete ait mobil cihazlarda kullanılmasını yasakladı. Açıklamada, bu uygulamaların gizlilik ve güvenlik açısından kabul edilemez risk oluşturduğu belirtilirken, kararın yalnızca hükümet cihazlarına yönelik olduğu ve vatandaşların kullanmaya devam edebileceği vurgulandı.

 • Kaspersky 'Operation Triangulation' hakkında bilgiler paylaştı
  27 Eki Kaspersky "Operation Triangulation" hakkında bilgiler paylaştı

  Kaspersky'nin Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT), yakın zaman önce düzenlenen Güvenlik Analisti Zirvesinde kötü şöhretiyle bilinen Operation Triangulation ile ilgili soruşturma sürecinin detaylarını açıkladı.

 • Kaspersky, İsrail-Filistin çatışmasını istismar eden dolandırıcılık kampanyasını tespit etti
  23 Eki Kaspersky, İsrail-Filistin çatışmasını istismar eden dolandırıcılık kampanyasını tespit etti

  Kaspersky, İsrail-Filistin çatışmasını istismar eden yeni bir dolandırıcılık kampanyasını tespit etti. Siber suçlular, insanları potansiyel kurbanlara bağış yapmaları yönünde kandırarak yardım etme isteğinden faydalanmaya çalışıyor ve paralarını çaldırmalarına neden oluyor. Kaspersky, kullanıcıları dikkatli olmaya ve bağışın gerçek alıcılarını doğrulamak için proaktif davranmaya çağırıyor.

 • Sohbet Robotlarının İş Yerindeki Riskleri İnceleyen Bir Araştırma Yapıldı
  16 Eki Sohbet Robotlarının İş Yerindeki Riskleri İnceleyen Bir Araştırma Yapıldı

  Rusya'da yapılan bir Kaspersky anketi, katılımcıların yüzde 11'inin sohbet robotlarını kullandığını ve yaklaşık yüzde 30'unun gelecekte işlerin yerini alma potansiyeline inandığını ortaya koydu. Kaspersky araştırmacıları, ChatGPT'nin iş amaçlı kullanımıyla ilgili beş temel risk belirledi. Bu riskler arasında bilgisayar korsanlığı, gizlilik ihlalleri, veri sızıntısı, kimlik avı saldırıları ve kötü amaçlı yazılımlar yer alıyor. Kaspersky'nin analizleri, B2B sektöründe kurumsal bilgilerin açığa çıkma riskinin daha yüksek olduğunu ve daha yüksek güvenlik ve gizlilik standartlarına ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Kaspersky Güvenlik ve Gizlilik Uzmanı Anna Larkina, çalışanların chatbot kullanımının riskleri konusunda bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

 • Kaspersky, Yöneticiler İçin Siber Güvenlik Online Eğitimi Lansmanını Gerçekleştirdi
  12 Eki Kaspersky, Yöneticiler İçin Siber Güvenlik Online Eğitimi Lansmanını Gerçekleştirdi

  Kaspersky, liderlere etkili ve bilinçli kararlar verme konusunda yardımcı olmak amacıyla 'Yöneticiler İçin Siber Güvenlik Online Eğitimi'ni başlattı. Eğitim, siber güvenlik farkındalığını artırmayı ve güvenlik kültürünü oluşturmayı hedefliyor. Kaspersky CEO'su Eugene Kaspersky, dijital teknolojilerin güvenliğinin iş liderlerinin sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, liderlere siber suçlulardan bir adım önde olmaları için gerekli bilgileri paylaşmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Orta Doğu, Türkiye ve Afrika'da Mobil Tehditler Artıyor
  03 Eki Orta Doğu, Türkiye ve Afrika'da Mobil Tehditler Artıyor

  Kaspersky'nin yayınladığı bir rapora göre, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde mobil tehdit sayısı 2023'ün 2. çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 arttı. Özellikle reklam yazılımları ve mobil bankacılık tehditleri bölgede yaygın olarak tespit edildi. Kaspersky, kullanıcıları güvenlik önlemleri almaya ve güvenilir mobil güvenlik çözümleri kullanmaya çağırıyor.

 • Kaspersky, Zanubis ve Lumma adlı kötü amaçlı yazılımları inceledi
  02 Eki Kaspersky, Zanubis ve Lumma adlı kötü amaçlı yazılımları inceledi

  Kaspersky uzmanları, Zanubis ve Lumma adlı kötü amaçlı yazılımların son kampanyalarını inceledi. Zanubis, Peru'daki finans ve kripto kullanıcılarını hedef alarak meşru uygulamaların kılığına giriyor ve cihazların kontrolünü ele geçiriyordu. Lumma ise bir .docx'ten pdf'e dönüştürücü kılığında gizlenerek kripto cüzdanlarından günlükleri çalıyor. Kaspersky, bu tür kötü amaçlı yazılımlara karşı tetikte olunması ve güncel bilgilere sahip olunması gerektiğini vurguluyor.

 • Kaspersky'den küçük işletmelere siber güvenlik konusunda öneriler
  28 Eyl Kaspersky'den küçük işletmelere siber güvenlik konusunda öneriler

  Kaspersky Türkiye Genel Müdürü İlkem Özar, küçük işletmelerin, sağlam güvenlik protokollerini benimseyerek, çalışanlarının farkındalığını artırarak ve sürekli tetikte kalarak veri hazinelerini etkili şekilde koruyabileceğini ve sarsılmaz güvenli bir ortamın gelişimine katkıda...

 • Kaspersky, IoT sektöründeki tehditleri inceledi
  27 Eyl Kaspersky, IoT sektöründeki tehditleri inceledi

  Kaspersky'nin araştırması, IoT cihazlarına yönelik tehditlerin arttığını ve dark web üzerinde IoT ile ilgili hizmetlere odaklanan bir yeraltı ekonomisinin gelişmekte olduğunu ortaya koydu. Raporda, DDoS saldırıları ve zararlı yazılımların yanı sıra IoT cihazlarındaki güvenlik açıklarının da ele alındığı belirtildi. Kaspersky, üreticileri güvenlik önlemleri almaya ve kullanıcıları korumaya çağırdı.

 • Kaspersky, sahte hesap ve uygulamalara karşı koruma sağlayan hizmetini güncelledi
  26 Eyl Kaspersky, sahte hesap ve uygulamalara karşı koruma sağlayan hizmetini güncelledi

  Kaspersky, kurumlar için sosyal ağlardaki sahte hesapların yanı sıra mobil uygulama platformlarındaki sahte uygulamalara karşı gelişmiş koruma sağlayan Digital Footprint Intelligence (Dijital Ayak İzi İstihbaratı) hizmetini güncelledi.

 • Türkiye, 'endüstriyel kontrol sistemleri en fazla saldırıya uğrayan bölgeler' arasında
  21 Eyl Türkiye, "endüstriyel kontrol sistemleri en fazla saldırıya uğrayan bölgeler" arasında

  Kaspersky raporuna göre, Türkiye, bu yılın ilk yarısında endüstriyel kontrol sistemleri en fazla saldırıya uğrayan bölgeler arasında yer aldı.

 • Kaspersky, Free Download Manager Yazılımının Linux Arka Kapısını Kullanan Kötü Niyetli Kampanyayı Ortaya Çıkardı
  19 Eyl Kaspersky, Free Download Manager Yazılımının Linux Arka Kapısını Kullanan Kötü Niyetli Kampanyayı Ortaya Çıkardı

  Kaspersky, Free Download Manager yazılımının bir yükleyicisinin en az 3 yıl boyunca Linux arka kapısını yaymak için kullanıldığı kötü niyetli kampanyasını açığa çıkardı. Araştırmacılar, kurbanların yazılımı resmi web sitesinden indirdiklerinde enfekte olduklarını keşfetti ve bunun olası bir tedarik zinciri saldırısı olduğunu ortaya koydu. Kampanyada kullanılan kötü amaçlı yazılımın varyantları ilk olarak 2013'te tespit edilmişti. Saldırıdan etkilenenler Brezilya, Çin, Suudi Arabistan ve Rusya dahil olmak üzere geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda.

 • Kaspersky, Orta Doğu'daki İlk Şeffaflık Merkezini Açtı
  18 Eyl Kaspersky, Orta Doğu'daki İlk Şeffaflık Merkezini Açtı

  Kaspersky, Suudi Arabistan'da yer alan yeni tesisiyle Orta Doğu'daki ilk şeffaflık merkezinin kapılarını açtı. Şirketin imzasını taşıyan Global Şeffaflık Girişimi çerçevesinde açılan merkez, Kaspersky'nin çözümlerinin ve süreçlerinin bütünlüğü konusunda güven oluşturmak amacıyla çeşitli hizmetler sunacak. Kaspersky, bu vizyon doğrultusunda Riyad'ı seçerek Suudi Arabistan'ın teknoloji merkezi olma hedefine destek vermektedir. Kaspersky'nin açtığı yeni tesisle birlikte Orta Doğu'da 10 Şeffaflık Merkezi'nden oluşan bir ağa sahip olmuştur.

 • Kaspersky, abonelik takip uygulaması SubsCrab'ın Premium sürümünü yayınladı
  15 Eyl Kaspersky, abonelik takip uygulaması SubsCrab'ın Premium sürümünü yayınladı

  Kaspersky, kullanıcıların aboneliklerini takip etmelerine ve ödemelerini kontrol etmelerine yardımcı olacak bir mobil uygulama olan SubsCrab'ın Premium sürümünü yayınladı. SubsCrab, geniş bir abonelik kataloğu içeriyor ve kullanıcıların ekleyebileceği abonelik sayısına sınırlama getirmiyor. Ücretsiz ve Premium sürümleri bulunan uygulama, kullanıcılara aboneliklerini kolayca takip etme imkanı sunuyor.

 • Türkiye'deki Çalışanların Yüzde 25'i Dijital Beceri Eksikliği Nedeniyle İşini Kaybetmekten Korkuyor
  14 Eyl Türkiye'deki Çalışanların Yüzde 25'i Dijital Beceri Eksikliği Nedeniyle İşini Kaybetmekten Korkuyor

  Kaspersky'nin yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye'deki çalışanların yüzde 25'i dijital beceri eksikliği nedeniyle işlerini kaybetmekten endişe duyuyor. Araştırmaya göre, çalışanların yüzde 66'sı dijital becerilerin eksikliğini hissediyor. Bu durum sadece kariyer engeli oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda kurumların siber güvenliği için de ciddi riskler oluşturuyor. Kaspersky, çalışanların dijital becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için Otomatik Güvenlik Farkındalığı Platformu sunuyor.

 • Türkiye'deki Çalışanlar Metaverse'nin Geleceğine İnanıyor
  13 Eyl Türkiye'deki Çalışanlar Metaverse'nin Geleceğine İnanıyor

  Kaspersky'nin araştırmasına göre, Türkiye'deki çalışanların çoğunluğu metaversenin internetin geleceği olduğuna ve tüm sektörlerde devrim yaratacağına inanıyor. Metaverse ile birlikte yeni siber güvenlik zorluklarının ortaya çıkacağı da belirtiliyor.

 • Kaspersky Araştırmasına Göre Cuba, Zararlı Yazılımlar Yaymaya Devam Ediyor
  12 Eyl Kaspersky Araştırmasına Göre Cuba, Zararlı Yazılımlar Yaymaya Devam Ediyor

  Kaspersky'nin yeni araştırmasına göre, Cuba fidye yazılımı grubu dünya genelindeki kuruluşları hedef alarak güvenliği ihlal etti ve zararlı yazılımlar yaymaya devam etti. Grup, gelişmiş tespitlerden kaçan zararlı yazılımlar kullanarak çeşitli sektörlerde şirketlerde güvenlik açıkları oluşturdu.

 • Kaspersky, Threads platformunda gizlilik ve güvenlik için önerilerde bulundu
  11 Eyl Kaspersky, Threads platformunda gizlilik ve güvenlik için önerilerde bulundu

  Kaspersky, Threads'in yeni web sürümü hakkında güvenlik önerileri sunuyor. Kullanıcıların kişisel verilerini korumaları ve dolandırıcılardan kaçınmaları için ipuçları veriliyor.

 • Akıllı Ev Cihazlarının Kullanımı ve Engelleri Araştırıldı
  06 Eyl Akıllı Ev Cihazlarının Kullanımı ve Engelleri Araştırıldı

  Kaspersky tarafından gerçekleştirilen ankette, akıllı ev cihazlarının temel dijital alışkanlıkları, engelleri ve kullanımı incelendi. Ankete göre, 2026 yılına kadar akıllı ev cihazlarının kullanımının artması ve hane penetrasyonunun yükselmesi bekleniyor. Ayrıca, erkeklerin akıllı cihazlarla daha fazla ilgilendiği ve çocukların dijital alışkanlıklarının ebeveynler tarafından kontrol edildiği ortaya çıktı.

 • Kaspersky: Türklerin Yarısı Partnerleriyle Fotoğraf Paylaşmıyor
  05 Eyl Kaspersky: Türklerin Yarısı Partnerleriyle Fotoğraf Paylaşmıyor

  Kaspersky tarafından gerçekleştirilen Dijital Batıl İnançlar anketine göre, Türkiye'deki katılımcıların yüzde 43'ü partnerleriyle sosyal ağlarda fotoğraf paylaşmıyor. Fotoğrafların istenmeyen kişiler tarafından ele geçirilmesi ve kişisel bilgilerin açığa çıkması riski nedeniyle kullanıcılar sevdikleriyle fotoğraf paylaşmaktan kaçınıyor.

 • Şirket birleşmeleri, siber güvenlik uygulamalarına ihtiyacı gündeme getiriyor
  04 Eyl Şirket birleşmeleri, siber güvenlik uygulamalarına ihtiyacı gündeme getiriyor

  Kaspersky, şirket birleşmeleri ve satın almalarındaki artışın, siber güvenlik uygulamalarına duyulan ihtiyacı da gündeme getirdiğini paylaştı.

 • Kaspersky, Conti Fidye Yazılımı Kurbanlarına Yardımcı Olacak Şifre Çözme Aracının Yeni Sürümünü Yayınladı
  01 Eyl Kaspersky, Conti Fidye Yazılımı Kurbanlarına Yardımcı Olacak Şifre Çözme Aracının Yeni Sürümünü Yayınladı

  Kaspersky, daha önce sızdırılan 'Conti' kaynak koduna dayanan bir fidye yazılımı modifikasyonunun kurbanlarına yardımcı olan bir şifre çözme aracının yeni sürümünü yayınladı. Şirket, Conti fidye yazılımının bu modifikasyonunun kurbanlarına yardımcı olmak için genel şifre çözücünün yeni bir sürümünü yayınladığını açıkladı.

 • Kaspersky'den yöneticiler ve BT güvenliği ekiplerinin iletişimine ilişkin araştırma
  31 Ağu Kaspersky'den yöneticiler ve BT güvenliği ekiplerinin iletişimine ilişkin araştırma

  Kaspersky araştırmasına göre, her üç C-seviyesi yöneticiden biri, yani yüzde 34'ü, BT veya BT güvenliği alanında iş arkadaşlarıyla yeni güvenlik çözümlerini benimseme konusunda zorluk yaşıyor.

 • Çin'de Siber Güvenlik Zirvesi düzenlendi
  30 Ağu Çin'de Siber Güvenlik Zirvesi düzenlendi

  Çin'in kuzeyindeki Tianjin Belediyesi'nde düzenlenen Siber Güvenlik Zirvesi, yapay zeka güvenliği ve siber alan yönetişiminin önemine vurgu yaparak sona erdi. Zirveye akademisyenler, bilim insanları, girişimciler ve hükümet yetkilileri katıldı.

 • Öğrencileri hedef alan dolandırıcılık faaliyetleri artıyor
  28 Ağu Öğrencileri hedef alan dolandırıcılık faaliyetleri artıyor

  Siber güvenlik uzmanları, öğrencilerin yaklaşan okula dönüş sezonu için hazırlandığı bu dönemde dolandırıcılık faaliyetlerinde artış olduğunu belirledi. Siber suçlular, öğrencileri, eğitimcileri ve yöneticileri hedef alan kimlik avı kampanyaları yürütüyor.

 • Kaspersky Password Manager, 2FA tek seferlik parola saklama ve yeni tarayıcı desteği ile geliyor
  24 Ağu Kaspersky Password Manager, 2FA tek seferlik parola saklama ve yeni tarayıcı desteği ile geliyor

  Kaspersky Password Manager, kullanıcıların iki faktörlü kimlik doğrulama için özgün anahtarları saklamasını ve tek seferlik parolalar oluşturmasını sağlayan yeni özelliklerle güncellendi. Ayrıca, Opera ve Opera GX gibi tarayıcıları da desteklemeye başladı. Parola yöneticilerinin kullanımı artarken, Amerikalıların çoğu hala parolalarını notlara güvenerek takip ediyor. Kaspersky Password Manager, 2FA ile korunan hesaplar için doğrulama kodları sağlayarak kullanıcılara daha fazla güvenlik sunuyor. Ayrıca, tarayıcı uzantısı Opera ve Opera GX'i destekleyerek oturum açma bilgilerini otomatik olarak kaydedip dolduruyor.

 • Kaspersky Uzmanlarından META Bölgesindeki E-posta Dolandırıcılığı Hakkında Uyarı
  23 Ağu Kaspersky Uzmanlarından META Bölgesindeki E-posta Dolandırıcılığı Hakkında Uyarı

  Kaspersky uzmanları, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde (META) yaygın olan e-posta dolandırıcılığı temalarını paylaştı. Kimlik avı, sosyal mühendislik saldırılarının en yaygın türü olmaya devam ediyor. META bölgesindeki kimlik avı tespitleri artmaya devam ediyor. Siber suçlular, güvenilir kaynaklardan gelmiş gibi görünen e-postalarla alıcıları manipüle etmeye çalışıyor. Kaspersky uzmanları, bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olunması gerektiğini ve güvenilir antivirüs yazılımlarının kullanılmasını öneriyor.

 • Kaspersky ve Interpol, Afrika'da siber suçla mücadele operasyonunu tamamladı
  22 Ağu Kaspersky ve Interpol, Afrika'da siber suçla mücadele operasyonunu tamamladı

  Kaspersky'nin tehdit istihbaratı verileriyle desteklediği Africa Cyber Surge II operasyonu, 14 failin tutuklanması ve milyonlarca dolarlık mali kayıp ile sonuçlandı. Operasyon, Interpol'ün Afrika Siber Suç Operasyonları masası tarafından gerçekleştirildi ve bölgedeki siber suçlarla mücadeleyi amaçladı.

 • Kaspersky, Türkiye'deki IoT cihazlarına yönelik 27 milyondan fazla saldırıyı engelledi
  21 Ağu Kaspersky, Türkiye'deki IoT cihazlarına yönelik 27 milyondan fazla saldırıyı engelledi

  Kaspersky, 2022 yılı boyunca Türkiye'deki nesnelerin interneti (IoT) cihazlarına yönelik 27 milyon 757 bin 269 siber saldırıyı tespit etti ve engelledi.

 • Şirketlerin Yüzde 46'sı İş Süreçlerini Uzmanlara Yaptırıyor
  17 Ağu Şirketlerin Yüzde 46'sı İş Süreçlerini Uzmanlara Yaptırıyor

  Kaspersky IT Security Economics raporuna göre, şirketlerin yaklaşık yüzde 46'sı iş süreçlerinin ve altyapının karmaşıklığı nedeniyle dışarıdan uzmanlara iş yaptırıyor. Şirket içi personel, tehdit ortamının hızla değişmesi veya karmaşık BT güvenlik çözümlerini etkili bir şekilde kullanamaması nedeniyle her zaman gerekli bilgiye sahip olmayabiliyor. Kaspersky, çözümlerini gelişen iş ve güvenlik ihtiyaçlarına uyarlamak ve müşterilerin iş süreçlerini kolaylaştırmak için düzenli olarak güncelliyor.

 • Kaspersky: Dolandırıcılar Kimlik Avı İçin Güvenilir Olmayan Web Sitelerini Hedef Alıyor
  16 Ağu Kaspersky: Dolandırıcılar Kimlik Avı İçin Güvenilir Olmayan Web Sitelerini Hedef Alıyor

  Kaspersky uzmanları, kimlik avı sayfalarını dağıtmak için daha kolay ve etkili bir yol arayışında olan dolandırıcıların, güvenilir korumadan yoksun web sitelerini hedef aldığını belirledi. Dolandırıcılar, özellikle WordPress siteleri üzerinde bilinen güvenlik açıklarını kullanarak kimlik avı saldırıları gerçekleştiriyor. Bu saldırılar arasında popüler yayın platformlarını taklit eden kimlik avı sayfaları da bulunuyor. Kaspersky, aboneliklerin yalnızca yetkili kaynaklardan alınmasını ve güvenli abonelik yöneticisi uygulamalarının kullanılmasını tavsiye ediyor.

 • Kaspersky United İş Ortağı Programı, Altın ve Platin İş Ortağılar İçin Yeni Uzmanlıklar Sunuyor
  15 Ağu Kaspersky United İş Ortağı Programı, Altın ve Platin İş Ortağılar İçin Yeni Uzmanlıklar Sunuyor

  Kaspersky, kurumsal çözümler satan iş ortaklarına yönelik yeni uzmanlıklar tanıttı. Altın ve Platin iş ortakları için Enterprise ve Enterprise+ uzmanlıkları sunan program, iş ortaklarına çeşitli avantajlar sağlıyor.

 • Kaspersky Endpoint Detection and Response (EDR) Expert, SE Labs Testinde En Yüksek Puanı Kazandı
  14 Ağu Kaspersky Endpoint Detection and Response (EDR) Expert, SE Labs Testinde En Yüksek Puanı Kazandı

  Kaspersky Endpoint Detection and Response (EDR) Expert, SE Labs tarafından gerçekleştirilen Enterprise Advanced Security testinde ikinci kez en yüksek 'Toplam Doğruluk Derecesi' puanını kazandı. Şirket, küresel uç nokta tespit ve müdahale pazarının büyümesine dikkat çekerek, şirketlerin güvenilir tespit ve müdahale çözümlerine sahip olmalarının önemini vurguladı. Bağımsız güvenlik test kuruluşu SE Labs, 16 tam zincir saldırıyı değerlendirmek için 6 EDR ürününü test etti ve Kaspersky EDR Expert, tüm saldırıları tespit ederek en yüksek puanı aldı. Kaspersky'nin üstün yetenekleri takdir edilirken, şirketin kalitesi ve başarısı onaylandı.

 • Satacom'un son kampanyası, kripto para çalan tarayıcı uzantısını yayıyor
  10 Ağu Satacom'un son kampanyası, kripto para çalan tarayıcı uzantısını yayıyor

  Kaspersky tarafından keşfedilen ve Chrome, Brave ve Opera tarayıcıları için hazırlanmış kötü amaçlı bir uzantı, yeni Satacom kampanyasının bir parçası olarak bulaştığı sistemlerden kripto para çalmak için kullanılıyor.

 • Kaspersky Endpoint Security for Business, kurcalamaya karşı yüzde 100 koruma sağlıyor
  08 Ağu Kaspersky Endpoint Security for Business, kurcalamaya karşı yüzde 100 koruma sağlıyor

  Kaspersky Endpoint Security for Business, AV-Comparatives tarafından yapılan testlerde kurcalamaya karşı yüzde 100 koruma sağladığını kanıtladı. Ürün, saldırıların kurumsal sistemlere ilerlemesini engelleyebilecek mekanizmalara sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca, güvenlik çözümlerinin kurcalanmasına karşı Anti-Tampering testini de başarıyla geçti. Kaspersky Endpoint Security for Business, kurcalama faaliyetlerini engelleyerek olağanüstü sonuçlar elde etti.

 • Kaspersky Uzmanlarından Kurye Hizmetleriyle İlgili Dolandırıcılık Uyarısı
  07 Ağu Kaspersky Uzmanlarından Kurye Hizmetleriyle İlgili Dolandırıcılık Uyarısı

  Kaspersky uzmanları, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika'da kurye hizmetleriyle ilgili yeni bir dolandırıcılık dalgasının tespit edildiğini açıkladı. Dolandırıcılar, kullanıcılara paketlerin ücreti ödenmediği için teslim edilemediğini iddia ederek finansal bilgilerini ifşa etmeye çalışıyor. Kaspersky, kimlik avı saldırılarından korunmak için web sitesinin gerçekliğini doğrulamayı, bağlantılara tıklamadan önce temkinli olmayı ve güvenilir bir güvenlik çözümü kullanmayı öneriyor.

 • Kaspersky, tüketici ürün serisine yeni kripto koruma özellikleri ekledi
  03 Ağu Kaspersky, tüketici ürün serisine yeni kripto koruma özellikleri ekledi

  Kaspersky, Kaspersky Standard, Kaspersky Plus ve Kaspersky Premium'u içeren tüketici ürün serisine yeni kripto koruma özelliklerinin eklendiğini duyurdu. Yeni özellikler, kripto kullanıcıları için özel olarak tasarlandı ve cryptoscam dolandırıcılığına ve cryptojacking'e karşı savunma ve kripto cüzdan kimlik bilgilerinin gelişmiş korumasını içeriyor. Kaspersky Premium, kripto koruması için maksimum özelliklere sahip en kapsamlı çözümü sunuyor. Kaspersky'nin yeni kripto koruma araçları, cryptoscam ve dolandırıcılık koruması ile cryptojacking korumasını içeriyor. Ayrıca, kripto cüzdan kimlik bilgilerinin korunmasına yönelik güvenlik özellikleri de bulunuyor. Kaspersky Tüketici Ürünleri Pazarlama Başkan Yardımcısı Marina Titova, kripto kullanıcılarının sayısının hızla arttığını ve kripto suçlarından korktuklarını belirtti.

 • Kaspersky Uzmanları Deepfake Seslerini Ayırt Etme Yöntemlerini Paylaştı
  02 Ağu Kaspersky Uzmanları Deepfake Seslerini Ayırt Etme Yöntemlerini Paylaştı

  Kaspersky uzmanları, deepfake yöntemiyle hazırlanmış sesleri ayırt etme konusundaki bilgilerini paylaştı. Deepfake teknolojisi, sahte seslerin oluşturulmasına olanak sağlayarak dolandırıcılara fırsatlar sunabilmektedir. Kaspersky uzmanları, sesin tınısına, tarzına ve tonlamasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, anlamsız kelimelere ve garip seslere şüpheyle yaklaşılması gerektiğini vurguluyor. Kaspersky Kıdemli Veri Bilimcisi Dmitry Anikin, yüksek kaliteli deepfake örneklerinin sayısının artabileceğini ve bu nedenle dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor. Kaspersky uzmanları, şüpheli aramalara dikkat edilmesi, bilgilerin paylaşılmaması ve güvenilir güvenlik çözümlerinin kullanılması gibi önlemler öneriyor.

 • Kaspersky, SOC 2 Denetimini Başarıyla Geçti
  31 Tem Kaspersky, SOC 2 Denetimini Başarıyla Geçti

  Kaspersky, müşteri veri güvenliği ve güvenli yazılım geliştirme süreçlerine olan taahhüdünü teyit etmek amacıyla Servis Sağlayıcılar için Hizmet Organizasyonu Kontrolü (SOC 2) denetimini başarıyla geçti. SOC 2 denetimi, Kaspersky'nin antivirüs veri tabanlarının yetkisiz değişikliklerden korunması için uygulanan kontrollerin etkinliğini değerlendirmeyi sağlıyor. Kaspersky, şeffaflık ilkesiyle, süreçlerinin ve çözümlerinin güvenilirliğini ve AICPA'nın güvenlik, kullanılabilirlik, işlem bütünlüğü, gizlilik ve mahremiyet kriterlerine bağlılığını onaylamak için bu standardı seçti. Denetim sonucunda, Kaspersky'nin iç kontrollerinin etkili olduğu ve antivirüs veri tabanlarının geliştirilmesi ve uygulanması sürecinin yetkisiz temperlemeye karşı korunduğu sonucuna varıldı.

 • Kaspersky, Suricata için yeni siber güvenlik eğitimi başlattı
  28 Tem Kaspersky, Suricata için yeni siber güvenlik eğitimi başlattı

  Kaspersky tarafından geliştirilen yeni eğitim programı, Suricata kurallarının nasıl yazılacağı ve uygulanacağı konusunda bilgi sağlayarak en gelişmiş tehditleri tespit etmeyi amaçlıyor. Program, ağ güvenliğini izleme ve çevrim dışı paket yakalama gibi özelliklere sahip Suricata üzerinde uzmanlaşmak isteyenler için tasarlanmıştır. Katılımcılar, gerçek zamanlı saldırılara yanıt verme, şüpheli trafiği analiz etme ve yanlış pozitifleri belirleme gibi becerileri öğrenecekler.

 • Yaz Aylarında Kimlik Avı Saldırıları Artıyor
  27 Tem Yaz Aylarında Kimlik Avı Saldırıları Artıyor

  Kaspersky'nin yaptığı açıklamaya göre, yaz aylarında siber suçluların kurumsal kimlik bilgilerini ele geçirmek için çalışanlara sahte İK e-postaları gönderdiği tespit edildi. Türkiye'de kimlik avı saldırılarının sayısında yüzde 53 artış görüldü. Tatil sezonlarında siber suçluların faaliyetlerinin yoğunlaştığı belirtiliyor. Kaspersky, çalışanları korumak için e-posta ağ geçidi düzeyinde koruma uygulanması, güvenilir seyahat rezervasyon platformlarının kullanılması ve güvenilir güvenlik çözümlerinin tercih edilmesi gibi önlemler öneriyor.

 • Kurumsal kullanıcılara olan fidye yazılımı saldırıları yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8 arttı
  26 Tem Kurumsal kullanıcılara olan fidye yazılımı saldırıları yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8 arttı

  Kaspersky verilerine göre, Türkiye'deki kurumsal kullanıcılara yönelik fidye yazılımı saldırıları bu yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre yüzde 8 arttı.

 • Kaspersky, 2023 Uç Nokta Koruması Duygusal Ayak İzi raporunda şampiyonlar arasında yer aldı
  25 Tem Kaspersky, 2023 Uç Nokta Koruması Duygusal Ayak İzi raporunda şampiyonlar arasında yer aldı

  Kaspersky, SoftwareReviews tarafından yapılan 2023 Uç Nokta Koruması Duygusal Ayak İzi raporunda şampiyonlar arasında seçildi. Kaspersky Endpoint Security for Business, kullanıcıların yüksek memnuniyetini temsil eden Net Duygusal Ayak İzi puanıyla öne çıktı. Müşterilerin yüksek geri bildirimler aldığı ürün, güvenlik koruma özellikleri, güvenilirlik ve benzersiz özellikler açısından yüksek puan aldı. Kaspersky'nin diğer ürünleri de farklı kategorilerde takdir gördü. Kaspersky Kurumsal Ürünler Başkan Yardımcısı Ivan Vassunov, ürünlerinin başarısından memnuniyet duyduklarını belirtti.

 • Barbie ve Oppenheimer Filmleriyle İlgili Kimlik Avı Dolandırıcılığı Uyarısı
  18 Tem Barbie ve Oppenheimer Filmleriyle İlgili Kimlik Avı Dolandırıcılığı Uyarısı

  Film dolandırıcıları, Barbie ve Oppenheimer filmlerinin popülaritesini kullanarak kimlik avı dolandırıcılığı yöntemini kullanıyor. Kaspersky'nin açıklamasına göre, dolandırıcılar Barbie bebekler ve Oppenheimer filmiyle ilgili özel teklifler sunarak kullanıcıları kandırıyor ve kişisel verilerini ele geçiriyor. Kaspersky, kullanıcılara dikkatli olmalarını ve güvenli çevrimiçi alışkanlıklar uygulamalarını öneriyor.

 • Kaspersky Uzmanları, Threads Uygulamasını Hedef Alan Dolandırıcılıkları Keşfetti
  13 Tem Kaspersky Uzmanları, Threads Uygulamasını Hedef Alan Dolandırıcılıkları Keşfetti

  Kaspersky uzmanları, Threads'in kullanıcı tabanından yararlanmak için kullanılan dolandırıcılık faaliyetlerini ortaya çıkardı. Dolandırıcılar, Threads'in taklit eden kimlik avı sayfalarıyla kullanıcıları kandırarak kişisel bilgilerini ele geçiriyor. Bu durum, kullanıcıların maddi kayıplar yaşamasına ve sosyal medya hesaplarına erişimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Kaspersky uzmanları, kullanıcıları bu tehditlere karşı korunmak için dikkatli olmaları konusunda uyarıyor ve güvenliğe yönelik önlemler alınmasını öneriyor.

 • Kaspersky Anketine Göre Türkler Kişisel Verilerini Koruma Konusunda Bilinçsiz
  12 Tem Kaspersky Anketine Göre Türkler Kişisel Verilerini Koruma Konusunda Bilinçsiz

  Kaspersky tarafından yapılan bir ankete göre, Türkiye'de katılanların çoğu kişisel verilerini çevrim içi ortamda koruma konusunda bilinçsizdir. Ankete göre, katılımcıların yüzde 59'u herhangi bir eylemde bulunmamış, yüzde 16'sı verilerini kaldırmanın imkansız olduğunu düşünmekte ve yüzde 19'u nasıl yapacaklarını bilmiyor. Ayrıca, katılımcıların yüzde 28'i hangi verilerin kamuya açık olduğunu bilmiyor. Ankete göre, en sık gündeme gelen veri türleri arasında isimler, özel fotoğraflar ve e-posta adresleri yer alıyor. Türkiye'deki katılımcıların neredeyse yarısı veri ihlalleri ve sızıntılarından endişe duyuyor. Kaspersky, güvenilir bir güvenlik çözümü kullanılmasını öneriyor ve kişisel verilerin doğru şekilde korunması için bazı önlemler alınmasını tavsiye ediyor.

 • Türkiye'den 6 ayda 5,4 milyar dolarlık binek otomobil ihracatı yapıldı
  11 Tem Türkiye'den 6 ayda 5,4 milyar dolarlık binek otomobil ihracatı yapıldı

  Ocak-haziran döneminde binek otomobil ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,78 arttı. Binek otomobil ihracatında ilk 10 ülkeden 8'ini Avrupa Birliği ülkeleri oluşturdu.

 • LockBit, operasyonlarını gelişmiş çoklu platform işlevselliğiyle yükseltti
  10 Tem LockBit, operasyonlarını gelişmiş çoklu platform işlevselliğiyle yükseltti

  Kaspersky siber güvenlik uzmanlarına göre LockBit, dünyanın en üretken fidye yazılımı gruplarından biri olarak kabul ediliyor. Grup, faaliyetlerini gelişmiş çoklu platform işlevselliğiyle güçlendirmiş ve diğer fidye yazılımı gruplarından aldığı kodları benimsemiştir. LockBit'in sürekli olarak altyapısını genişlettiği ve fidye yazılımı saldırılarını çeşitli sektörlerdeki kuruluşlar için önemli bir tehdit haline getirdiği belirtilmektedir. Kaspersky, işletmelerin savunmalarını güçlendirmeleri, güvenlik sistemlerini güncellemeleri, çalışanlarını eğitmeleri ve olay müdahale protokolleri oluşturmaları gerektiğini vurgulamaktadır.

 • Kaspersky'den tatil sezonu dolandırıcılıklarına ilişkin araştırma
  06 Tem Kaspersky'den tatil sezonu dolandırıcılıklarına ilişkin araştırma

  Kaspersky araştırmacıları yaptıkları araştırmada tatilcilerin dolandırıcılıktan kaçınmasına yardımcı olmak için kurbanları ikna etmek üzere kullanılan yaygın dolandırıcılık planlarını ve dolandırıcılıktan uzak bir tatil planlamaya yönelik tavsiyeleri özetledi.

 • Lazarus'un Andariel Alt Grubu, Yeni Bir Zararlı Yazılım Ailesi Kullanmaya Başladı
  05 Tem Lazarus'un Andariel Alt Grubu, Yeni Bir Zararlı Yazılım Ailesi Kullanmaya Başladı

  Kaspersky araştırmacıları, Lazarus'un kötü şöhrete sahip alt grubu olan Andariel'in faaliyetlerine yönelik araştırmaları sırasında Andariel'in bilinen DTrack zararlı yazılımı ve Maui fidye yazılımı kullanımının yanı sıra EarlyRat adlı yeni bir zararlı yazılım ailesi kullanmaya başladığını keşfetti. Andariel'in yeni kampanyasıyla ilgili bulgular, operatörün düşük deneyime sahip olduğunu gösterdi. Kaspersky araştırmacıları, EarlyRat'in bazı Log4j vakalarında kullanıldığını ve komut yürütme sürecinde MagicRat ile benzerlikler olduğunu tespit etti. Kaspersky, Andariel kampanyası hakkında daha fazla ayrıntı için Securelist.com adresini ziyaret etmeyi öneriyor.

 • Kaspersky: Kötü amaçlı yazılımların yüzde 58'i fidye yazılımı
  04 Tem Kaspersky: Kötü amaçlı yazılımların yüzde 58'i fidye yazılımı

  Kaspersky Digital Footprint Intelligence ekibi, fidye yazılımlarının son 7 yılın en yaygın "Hizmet Olarak Malware" (MaaS) örneği olduğunu ortaya koyan yeni bir çalışma yayınladı.

 • Akıllı Evcil Hayvan Mama Kapları Güvenlik Açıklarıyla Karşı Karşıya
  03 Tem Akıllı Evcil Hayvan Mama Kapları Güvenlik Açıklarıyla Karşı Karşıya

  Kaspersky araştırmacıları, çevrim içi mağazalarda bulunan akıllı evcil hayvan mama kaplarının güvenlik açıklarını ortaya çıkardı. Bu güvenlik açıkları, cihazın kontrolünü ele geçiren saldırganların kullanıcı gizliliğini tehlikeye atabileceği ve hassas bilgileri çalabileceği anlamına geliyor. Ayrıca, mama kabının kurulumunda bulunan bir güvenlik açığı, saldırganların diğer ağ cihazlarına saldırı düzenlemek için kullanabileceği bir risk oluşturuyor. Kaspersky uzmanları, cihazların güncel tutulması, güvenilir markaların tercih edilmesi ve güvenlik çözümlerinin kullanılması gibi önlemler öneriyor.

 • KOBİ'ler siber suçlular için kazanç kapısı olmaya devam ediyor
  27 Haz KOBİ'ler siber suçlular için kazanç kapısı olmaya devam ediyor

  Kaspersky KOBİ'lere Yönelik Tehditler Raporu'na göre, yasal iş uygulamaları şeklinde gizlenmiş kötü amaçlı yazılım veya istenmeyen yazılımlarla karşılaşan KOBİ çalışanlarının sayısı yıldan yıla neredeyse sabit kalırken siber suçluların bu işletmelere sızma çabalarında ise ısrarcı olduğu görüldü.

 • Kaspersky, SE Labs testlerinde yüzde 100 koruma başarısıyla ödüllendirildi
  26 Haz Kaspersky, SE Labs testlerinde yüzde 100 koruma başarısıyla ödüllendirildi

  Kaspersky'nin ürünleri, SE Labs tarafından yapılan testlerde yüzde 100 kötü amaçlı yazılımdan koruma başarısı göstererek en yüksek puanları ve 'AAA' ödüllerini aldı. Kaspersky'nin tespit sistemleri, 2022'de her gün ortalama 400 bin kötü amaçlı dosyanın dağıtıldığını keşfetti. SE Labs tarafından üç ayda bir yapılan testlere katılan Kaspersky, ürünlerinin tehditleri gerçek zamanlı olarak tespit etme ve engelleme konusunda ne kadar etkili olduğunu ve ne kadar az yanlış pozitif sonuca neden olduğunu gösterdi. Kaspersky, 2022 yılında dört çeyreğin üçünde birincilik aldı ve SE Labs testlerine sürekli olarak katılıyor.

 • Kaspersky'den Tatil Dönemi İçin Dijital Güvenlik İpuçları
  23 Haz Kaspersky'den Tatil Dönemi İçin Dijital Güvenlik İpuçları

  Kaspersky, tatil dönemi öncesinde otel rezervasyonu yaparken ödeme yapılacak siteye dikkat etmek, güncel cihaz ve yazılım kullanmak, 3D Secure gibi güvenli ödeme işlemlerini tercih etmek, kimlik avı saldırılarına karşı adresin güvenilir olduğundan emin olmak, ortak Wi-Fi ağlarına bağlanırken VPN gibi hizmetlerden yararlanmak, güvenilir seyahat acenteleri veya otel rezervasyon platformlarıyla bağlantı kurmak, ödeme işlemleri sırasında kredi kartı veya güvenilir ödeme yöntemlerini tercih etmek gibi dijital güvenlik ipuçları paylaştı.

 • Kaspersky, iOS Cihazlarını Hedef Alan Operation Triangulation Kampanyasının Ayrıntılarını Açıkladı
  22 Haz Kaspersky, iOS Cihazlarını Hedef Alan Operation Triangulation Kampanyasının Ayrıntılarını Açıkladı

  Kaspersky uzmanları, iOS cihazlarını hedef alan Operation Triangulation kampanyası hakkındaki raporun ardından, saldırılar sırasında kullanılan casus yazılım implantının ayrıntılarına ışık tuttu. Şirket, TriangleDB olarak adlandırılan implantın, hedeflenen iOS cihazında temel ayrıcalıkları elde etmek için çekirdekteki bir güvenlik açığından yararlanılarak dağıtıldığını belirtti. İmplant toplamda farklı işlevlere sahip 24 komut içeriyor ve son derece çeşitli veri toplama ve izleme yeteneklerine sahip. Kaspersky araştırmacıları, kötü amaçlı yazılımların bulaşmasını otomatik olarak arayan özel bir 'triangle check' yardımcı programı yayınladı.

 • Kaspersky, endüstriyel sektörlerde APT saldırılarını tetikleyen faktörleri belirledi
  21 Haz Kaspersky, endüstriyel sektörlerde APT saldırılarını tetikleyen faktörleri belirledi

  Kaspersky uzmanları, endüstriyel sektörlerde gelişmiş kalıcı tehdit (APT) saldırılarını tetikleyen faktörleri belirledi.

 • Kaspersky, KIPS için güncelleme yayınladı
  20 Haz Kaspersky, KIPS için güncelleme yayınladı

  Kaspersky, iş performansı ve gelir üzerindeki gerçek etkisini göstermeyi amaçlayan oyun tabanlı eğitim programı Kaspersky Interactive Protection Simulation (KIPS) için bir güncelleme yayınladı. Yeni geliştirilmiş çevrim içi oyun işlevselliği, müşterilerin kütüphaneden farklı saldırı türlerini seçip birleştirerek oyun senaryolarını kişiselleştirmelerine olanak tanıyor. KIPS, siber güvenliğin iş sürekliliği ve karlılık açısından gerçek rolünü gösteriyor ve C seviyesi yöneticilerin siber güvenliğe dahil etmelerine, gelir ve siber güvenlik arasındaki bağlantıyı görmelerini sağlıyor.

 • Kaspersky, KOBİ'ler için yeni bir uç nokta güvenlik ürünü tanıttı
  19 Haz Kaspersky, KOBİ'ler için yeni bir uç nokta güvenlik ürünü tanıttı

  Kaspersky, KOBİ'ler için kurumsal düzeyde özellikler içeren uç nokta güvenlik ürününün yeni sürümünü tanıttı. Endpoint Security Cloud Pro'nun yeni sürümü, KOBİ'lere şirket içinde siber güvenliği artırmak ve BT çalışanlarını gelişmiş teknolojiler kullanarak eğitmek için geniş bir fırsat yelpazesi sunuyor. Ürün, siber güvenlik altyapısını herhangi bir yerden ve cihazdan bulut aracılığıyla kolayca kontrol etmeye ve geliştirmeye yardımcı olan geniş bir işlev yelpazesi içeriyor.

 • Kaspersky, siber zorbalığı durdurmak için ipuçları paylaştı
  15 Haz Kaspersky, siber zorbalığı durdurmak için ipuçları paylaştı

  Kaspersky, Dünya Siber Zorbalığı Durdurma Günü öncesinde gençleri bilinçlendirmek ve siber zorbalık gibi ciddi bir sorunu durdurmak için 10 pratik ipucu paylaştı. Güçlü parola kullanımı, taciz içeren davranışları bildirme ve engelleme, iletişimin kaydını tutma ve güvenilir bir güvenlik yazılımı kullanma gibi öneriler yer aldı. Kaspersky Türkiye Genel Müdürü İlkem Özar, çocukları ve ebeveynleri çevrim içi ortamda koruyacak bilgi ve araçlarla donatarak dijital dünyada daha güvenli bir şekilde gezinmeleri için onları cesaretlendirdiklerini belirtti.

 • Kaspersky: 2022'deki Fidye Yazılımı Saldırılarının Çoğu Halka Açık Uygulamalardan Başlayacak
  14 Haz Kaspersky: 2022'deki Fidye Yazılımı Saldırılarının Çoğu Halka Açık Uygulamalardan Başlayacak

  Kaspersky, 2022'deki fidye yazılımı saldırılarının çoğunun halka açık uygulamalardan, güvenliği ihlal edilmiş kullanıcı hesaplarındaki verilerden ve kötü amaçlı e-postalardan yararlanılarak başlayacağını bildirdi. Şirket, Olay Müdahale hizmetinden topladığı bilgilerle fidye yazılımı saldırılarının en yaygın kaynaklarını ortaya çıkardı. Rapor, en uzun süren fidye yazılımı saldırılarının kamuya açık uygulamaların istismarıyla başladığını ve bunların yüzde 2'sinden fazlasının bir yıl ve daha uzun sürdüğünü ortaya koydu. Kaspersky Global Acil Durum Müdahale Ekibi Başkanı Konstantin Sapronov, işletmelerin bir parola politikası oluşturması, yama yönetimi yapması, çalışanların farkındalığını artırması ve düzenli olarak korsan sitelere karşı önlemler almasının önemine dikkat çekti.

 • Kaspersky Safe Kids mobil uygulaması güncellendi
  13 Haz Kaspersky Safe Kids mobil uygulaması güncellendi

  Kaspersky, Safe Kids mobil platform uygulamasının yeni tasarımı ve ara yüzü ile ebeveynlerin uygulamadan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olacak yeni özellikler sunan güncellenmiş bir sürümünü duyurdu. Ebeveynler artık çocuklarının tüm dijital faaliyetlerini ve cihazlarını tek bir harita üzerinde görüntüleyebiliyor, çocuklar için tasarlanan yeni ana ekran ise ekran süresi sınırları da dahil olmak üzere kuralları takip etmelerine olanak tanıyor. Kaspersky Tüketici Ürünleri Pazarlama Başkan Yardımcısı Marina Titova, ebeveynlere çocuklarını istenmeyen dijital deneyimlerden korumak ve sağlıklı dijital alışkanlıklar kazandırmak için etkili ve kullanışlı araçlar sunmak istediklerini belirtti.

 • META bölgesi mobil finans uygulamalarına yönelik siber tehditlerin en yüksek olduğu üçüncü bölge
  12 Haz META bölgesi mobil finans uygulamalarına yönelik siber tehditlerin en yüksek olduğu üçüncü bölge

  Kaspersky'nin açıklamasına göre, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesi, mobil finans uygulamalarına yönelik siber tehditlerin en yüksek olduğu üçüncü bölge olarak belirlendi. Android telefonlara yüklenen istenmeyen mobil finans uygulamalarının yüzde 14'ü META bölgesindeki kullanıcılar tarafından gerçekleştirildi. Bazı mobil finans uygulamaları, kullanıcıların akıllı telefonlarından kişisel veri topluyor ve dolandırıcılık yapıyor.

Advertisement