1.5 Milyon Liralık 'Kuşatma' - Son Dakika
Kültür Sanat

1.5 Milyon Liralık 'Kuşatma'

1.5 Milyon Liralık \'Kuşatma\'

Ressam Erol Akyavaş'ın Kuşatma Adlı Tablosu Antik Aş. Tarafından 7 Mart 2010 Tarihinde Düzenlenecek Müzayedede 1.5 Milyon Lira Başlangıç Fiyatıyla Satışa Çıkıyor. Bu Şu Ana Kadar Bir Çağdaş Türk Resmine Biçilen En Yüksek Açılış Fiyatı.

08.02.2010 01:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ressam Erol Akyavaş’ın Kuşatma adlı tablosu Antik AŞ. tarafından 7 Mart 2010 tarihinde düzenlenecek müzayedede 1.5 milyon lira başlangıç fiyatıyla satışa çıkıyor. Bu şu ana kadar bir çağdaş Türk resmine biçilen en yüksek açılış fiyatı.

ANTİK A.Ş. müzayede evinin 7 Mart 2010 tarihinde Swissotel’de gerçekleştireceği “Çağdaş Sanat Eserleri” müzayedesi yeni bir rekorla başlıyor.

Ressam Erol Akyavaş’ın “Kuşatma” adlı tablosu 1 milyon 500 bin liralık açılış fiyatıyla müzayedeye çıkıyor. Bugüne kadar bir çağdaş Türk sanatçısına biçilmiş en yüksek müzayede başlangıç fiyatı bu.

Antik A.Ş.’nin 15 Kasım 2009 tarihinde düzenlediği müzayedede Burhan Doğançay’ın Mavi Senfoni adlı tablosu 1 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkmış ve 2.2 milyon liraya Murat Ülker tarafından satın alınarak bir rekora imza atmıştı.

Usta isimler bir arada

Çağdaş Türk sanatının usta ismi Erol Akyavaş’ın 1982’de tuvale aktardığı “Kuşatma” isimli başyapıt (266x385 cm.) ilk kez satışa sunulacak. Überse Museum, Almanya-1982, Instutute of Contemporary Art, Londra-1988, Türk Sanatçılar Sergisi, Danimarka-1995, gibi birçok müzede sergilenerek Türk Çağdaş Sanatını dünyaya tanıtan eser, sanat eleştirmenleri tarafından Türk resminin ikon çalışması olarak değerlendiriliyor.

Müzayedede ayrıca, Mubin Orhon, Selim Turan, Fahrel Nisa Zeid, Nejat Melih Devrim, Burhan Doğançay, Adnan Çoker, Abdurrahman Öztoprak, Ömer Uluç gibi Çağdaş Türk Sanatının usta isimlerinin eserleri satışa sunuluyor.

Aynı zamanda müzayedede, Nuri Bilge Ceylan, İzzet Keribar, Mehmet Günyeli ve Çerkes Karadağ gibi önemli fotoğraf sanatçılarına ait fotoğraflar da yer alıyor. Olgaç Artam tarafından yönetilecek olan 260. müzayededeki eserler 1-7 Mart 2010 tarihleri arasında Antik Palace’ta görülebilecek.

Çorum Müzesi’nde dijital rehber

AVRUPA’da Yılın Müzesi’ne aday gösterilen Çorum Müzesi’nde, yerli ve yabancı ziyaretçilerin eserler hakkında daha detaylı bilgi alabilmeleri amacıyla dijital rehber dönemine geçildi. Müze Müdürü Önder İpek, yurt dışından alınan 24 cihazla, ziyaretçilerin kulaklık yardımıyla eserler hakkında, Türkçe ye da İngilizce sesli bilgi alabildiklerini anlattı. 33. Avrupa Müze Forumu (EMF) ödülleri kapsamında Avrupa’da yılın müzesine adaylığı kabul edilen Çorum Müzesi’nde Hatti, Hitit, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma çok sayıda eser yer alıyor. Geçen yıl açılan etnografya bölümünde ise Çorum’un tarih ve kültürünü yansıtan eserler bulunuyor. Müzeye engellilerin ziyareti için rampa ve özel asansörler yapıldı.

Sikke davasında belge savaşı

Oya ARMUTÇU/ANKARA

KOLEKSİYONER Oğuz Güler, Kültür ve Turizme Bakanlığı’nın iptal ettiği “kolleksiyoner belgesini” geri almak için açtığı davada, bakanlığı, “evrakta tahrifat yapmakla” suçladı.

Koleksiyoner ve eski eser yayımcısı Oğuz Güler, 7 bin adet altın, gümüş ve bronz sikkeyi satmak için Kültür Bakanlığı’nın kapısını çaldı. Bakanlık, sikkeleri inceledi ve 19 bin lira değer biçti. Ancak, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürü Alpay Pasinli, eserlerin sahte olup olmadığının tespitini istedi. Kurulan komisyon sikkelerin gerçek olduğuna karar verdi ancak yeni bedeli 6 bin 525 liraya indirdi. Bu arada Bakanlık, Güler’e, satıştan önce eserleri ‘koleksiyon defterine’ kaydetmediği gerekçesiyle dava açtı ve koleksiyoner belgesini de iptal etti.

Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi, müzeye satılacak ya da hediye edilecek eserler için envanter kaydının gerekli olmadığı kararına vardı. Böylece, Güler beraat etti.

Bunun üzerine kolleksiyonerlik belgesi iptal edilen Güler, hukuk mücadelesine girişti. Danıştay 6. Dairesi’ne “karar düzeltme” başvurusu yapan Güler, müzedeki kayıt tarihlerinin “tahrif” edildiğini savundu. Bu belgeleri Danıştay’a sunan Güler, “Müze defterimdeki tarihler değiştirilmiş. Özellikle 1999’ların 2000 yapılması çok belirgin. Danıştay’ın kararının bozulmasını ve koleksiyoner belgemin iptali işleminin bozulmasını talep ediyorum” dedi.

GÜNÜN AJANDASI

ETKİNLİK

Yılmaz Güney’le 2 saat

BEŞİKTAŞ Belediyesi tarafından düzenlenen “Ustalara Saygı” toplantılarına paralel olarak gerçekleştirilen “Arşivlik Muhabbetler ? Yeşilçam’ı Yaratanlara Saygı” gecelerinde bu hafta sanatseverler, unutulmaz Yılmaz Güney filmleriyle buluşacaklar. Ona “Çirkin Kral” lakabını takan Yılmaz Atadeniz, bir dönem Güney ile evli olan Nebahat Çehre, rol arkadaşlarından Nilüfer Aydan ve Suzan Avcı’nın da konuşmacı olarak katılacakları etkinlikte gazeteci Arda Uskan ve Güney’le ortak projelere imza atan usta yönetmen Temel Gürsu da yer alacak. Konukların sohbetlerine arşivci Yahya Karadaş’ın hazırladığı Yılmaz Güney’in unutulmaz filmlerinden görüntüler eşlik edecek. Bu akşam saat 20.00’de Ortaköy Kültür Merkezi’nde. Telefon: (0212) 236 10 27

KONSER

Gülsin Onay Erzurum’da

BİLKENT Senfoni Orkestrası bugün Erzurum’da bir konser verecek. Bilkent Erzurum Konser Salonu’nda gerçekleşecek konseri BSO Müzik Direktörü Klaus Weise yönetecek. Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay konsere solist olarak katılacak. Gülsin Onay piyano literatürünün en önemli eserlerinden Edvard Grieg’in “Op.16, La minör Piyano Konçertosu”nu yorumlayacak. Klaus Weise yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası romantik dönemi başlatan klasik dönemin son temsilcisi dahi besteci Ludwig van Beethoven’ın “Op.21, Do majör 1. Senfoni”sini seslendirecek. Saat 19.00’da başlayacak konserin biletlerine, Bilkent İrtibat Bürosu’ndan ulaşılabilinir. Tel:(442) 342 61 75

SERGİ

Su’yun içinden

MAÇKA Sanat Galerisi 9 Şubat ? 13 Mart 2010 tarihleri arasında ressam Su Yücel’in son dönem çalışmalarına ev sahipliği yapacak. Son dönemlerde özellikle kadınlar ile yaptığı çalışmalar ile adından söz ettiren Su Yücel, bu çalışmalardan ortaya çıkan eserlerini, sanatseverler ile buluşturacak. 2003 yılında ilk olarak Diyarbakırlı kadınlar ile çalışmaya başlayan Su Yücel, bu süre içerisinde Kars, Karaburun, Sulukule, Batman gibi birçok yerde kurduğu atölyelerin en sonuncusunu Tarlabaşı’nda açmıştı. Maçka Sanat Galerisi (0212) 240 80 23

Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat 1.5 Milyon Liralık 'Kuşatma' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mısırlı Zanaatkar Ahmed Şevki Osman, Aile Mesleği Olan Kumaş İşlemeciliğine Devam Ediyor
  11:19 Mısırlı Zanaatkar Ahmed Şevki Osman, Aile Mesleği Olan Kumaş İşlemeciliğine Devam Ediyor

  Mısırlı zanaatkar Ahmed Şevki Osman, ailesinin iki asırdır devam ettirdiği kumaş işlemeciliği mesleğini itinayla sürdürüyor. Osman, ailesinin Mısır ve yurt dışında tanınan bir meslek icra ettiğini belirtirken, özellikle ipek kumaş üzerine altın rengi ipliklerle Kur'an-ı Kerim ayetleri, özlü sözler ve kuş şekilleri nakşettiğini ifade etti. Osman, ailesinin bu mesleği 200 yılı aşkın süredir yaptığını ve mesleğin kökeninde Osmanlı ordusunda komutan olan dedesi Abdurrahman Kethuda'nın önemli bir rolü olduğunu aktardı.

 • Neyzen Burak Malçok: Ney, anlatamadıklarımın sesi
  11:17 Neyzen Burak Malçok: Ney, anlatamadıklarımın sesi

  Ney üfleyerek kendini ifade eden Neyzen Burak Malçok, neyin kendisine hayal dahi edemediği kapıları açtığını ve neyin kelimelere dökülemeyen hisleri ifade ettiğini söyledi. Malçok, Afrika'ya olan ilgisini ve kora enstrümanıyla neyin birleşimini anlattı.

 • Türkiye Festivali Tokyo'da Yoğun İlgi Gördü
  11:17 Türkiye Festivali Tokyo'da Yoğun İlgi Gördü

  Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yıl dönümü vesilesiyle Tokyo'da düzenlenen Türkiye Festivali, ilk gününde Japonlardan yoğun ilgi gördü. Festivalde Türk müziği performansları, Türkiye fotoğrafları sergisi ve Türk lezzetlerinin tadıldığı stantlar yer aldı. Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, etkinliğin Türkiye'nin tanıtımı için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Festival, yarın sona erecek.

 • Kapadokya'da Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı
  11:11 Kapadokya'da Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı

  Kapadokya'da Ramazan Bayramı tatili nedeniyle konaklama tesislerinde doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı. Yoğunluk nedeniyle bölgedeki turizm merkezlerinde alışılmışın dışında görüntüler ortaya çıkarken, tatilciler peribacalarıyla kaplı vadileri ve müze ören yerlerini ziyaret ediyor. Kapadokya'ya gelen yerli turistlerin yoğunluğu turizmcileri memnun ederken, turizm sezonunun da hareketli geçeceği düşünülüyor.

 • Depremzede Kadınlar Konteyner Kentinde Organik Sabun Üretiyor
  11:09 Depremzede Kadınlar Konteyner Kentinde Organik Sabun Üretiyor

  Hatay'ın İskenderun ilçesindeki konteyner kentte açılan kursta zeytinyağı ve çiçeklerden organik sabun yapmayı öğrenen depremzede kadınlar, üretimle olumsuz etkilerden uzaklaşıyor. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve IC İbrahim Çeçen Vakfı işbirliğiyle düzenlenen kursta eğitim alan kadınlar, atölyede zeytinyağı ve çiçeklerle fermente edilen sabunlar üretiyor. Ayrıca atık yağları geri dönüştürerek temizlikte kullanılan sabunlar da üreten kadınlar, meslek öğrenip sosyalleşerek afetin olumsuz etkisinden uzaklaşıyor.

 • Tunceli'de Köylüler Baharın Müjdecisi Oğlak ve Kuzuları Besliyor
  11:05 Tunceli'de Köylüler Baharın Müjdecisi Oğlak ve Kuzuları Besliyor

  Tunceli'nin Ovacık ilçesinde yaşayan köylüler, baharın müjdecisi olarak adlandırılan oğlak ve kuzuları anneleriyle buluşturarak beslenmelerini sağlıyor. Köylüler, hayvanlarıyla ilgilenerek sağlıklı büyümelerini ve süt verimini arttırmayı hedefliyor. Bazı oğlak ve kuzuların ise biberonla beslendiği belirtiliyor. Mayıs ayına kadar anne sütüyle beslenecek olan oğlak ve kuzular, daha sonra doğaya salınacak. Köylüler, hayvancılıkla uğraşırken zorluklarla mücadele ediyor ve hayvanlarını özenle yetiştiriyor.

 • Derinkuyu Yeraltı Şehri, Bayram Tatilinde Ziyaretçi Akınına Uğradı
  09:31 Derinkuyu Yeraltı Şehri, Bayram Tatilinde Ziyaretçi Akınına Uğradı

  Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde bulunan turizm merkezi Derinkuyu Yeraltı Şehri, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde yoğun ilgi gördü. Binlerce yıl önce insanların sığınak olarak kullandığı yer altı şehri, tüneller, odalar, yaşam alanları ve hayvan barınaklarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Bayram tatilinde günde yaklaşık 4 bin kişi ziyaret etti ve yerli konukların yoğunluğu nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.

 • 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak
  01:09 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak

  Paramount Pictures, ABD'de düzenlenen bir etkinlik kapsamında Star Trek serisini canlandırmayı planladığını açıkladı. Film serisinin geleceğine ilişkin yapılan açıklamada, 2025 yılında vizyona girecek yapımın orijinal hikayeye odaklanacağı söylendi. Paramount, Star Trek 4 filminin geliştirme sürecinin devam ettiğini belirtti. Ancak öte yandan stüdyo, 'Star Trek Origin Story' adını taşıyan yeni bir yapıma da başlayacaklarını duyurdu. Filmin Toby Haynes tarafından yönetileceği ve yapımcılığını ise J.J. Abrams üstleneceği bildirildi. Yeni film, Starfleet ve Federation'ın 22. yüzyılın ortalarındaki hikayesini anlatacak.

 • Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı
  22:39 Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

  Pamukkale, Travertenleri ve Hierapolis antik kentiyle birlikte gece müzeciliği projesi kapsamında tamamlanan ışıklandırma projesiyle artık hava karardıktan sonra da ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan ören yerinde oluşturulan LED aydınlatma sistemi sayesinde Pamukkale, gece ziyaret edilebilen ikinci ören yeri olmuştur. Bu sayede ziyaretçi sayısının artması beklenmektedir. Bayram tatili sırasında gece de ziyarete açılan Pamukkale, birçok ziyaretçisine sürpriz yaşatmıştır.


Advertisement