Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika
Kültür Sanat

Başkentte Kültür Sanat

Başkentte Kültür Sanat

Yirminci yüzyılın en sıradışı iki baskı ustası Edvard Munch ve Andy Warhol'un şimdiye kadar çok az gösterilmiş eserlerinden oluşan sergi, 5 Ocak'ta son bulacak ADOB, Mozart'ın, çapkınlıklarıyla ünlü Don Juan'ın öyküsünden etkilenerek bestelediği "Don Giovanni" operası ile 4 Ocak'ta sanatseverleri selamlayacak Devlet Tiyatroları 16, Devlet Opera ve Balesi ise 6 eserle sanat severlerin karşısına çıkacak.

02.01.2014 10:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yirminci yüzyılın en sıradışı iki baskı ustası Edvard Munch ve Andy Warhol'un şimdiye kadar çok az gösterilmiş eserlerinden oluşan sergi, 5 Ocak'ta son bulacak.

Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB), Mozart'ın, çapkınlıklarıyla ünlü Don Juan'ın öyküsünden etkilenerek bestelediği  "Don Giovanni" operası ile 4 Ocak'ta sanatseverleri selamlayacak.

Devlet Tiyatroları 16, ADOB ise 6 eserle sanat severlerin karşısına çıkacak.

Başkette bu haftaki kültür sanat etkinliklerinden bazıları şöyle:

-Tiyatro

Akün Sahnesi :

Yıldırım Keskin'in yazdığı, Tanju Aytar'ın sahneye koyduğu "Son Çıkan Işığı Söndürsün", bugün, yarın, 4 ve 5 Ocak'ta seyredilebilecek. Vedat Özkök, Ebru Nil Aydın, Derya Keyf, Özgür Keçecim, Orkun Gülşen, Tansu Aytar, Şahnur Dedeoğlu Tulloch, Rabia Başaran, Betül Tirben, Duygu Yıldız ve Volkan Ulusoy'un rol aldığı eser, "Zamanın sildiği insanlar, parçalanmış hayatlar, kararan umutlar, son çırpınışlar... Size uzak görünüyor değil mi? 'Aslında bu, sizin hikayeniz" ifadesiyle tanıtılıyor.

Recep Bilginer'in yazdığı, Zafer Kayaokay'ın yönettiği "Sarı Naciye", 7 ve 8 Ocak'ta temsil verecek. Törelere rağmen hayalleri olan gençleri göç üzerinden anlatan eserde, Eray Darıcı, Caner Kadir Gezener, Ahmet Erkut, Kardi Özcan, Deniz Gökçe Kayhan ve Pelin Dikmenoğlu rol alıyor

Altındağ Tiyatrosu:

Volkan Benli'nin sahneye koyduğu, birbirine aşık Osman ile Seher'in hikayesinin anlatıldığı "Nalınlar", Ötüken Hürmüzlü, Ersin Ayhan, Aysın Işımer, Hüseyin Baylan ve Rengin Samurçay'ın performansıyla hafta boyunca seyircinin beğenisine sunulacak.

Büyük Tiyatro:

Turgay Nar'ın kaleme aldığı, Kemal Başar'ın yönettiği "Tepegöz", 5 ve 7 Ocak'ta sahne alacak. Dekor ve giysi tasarımı Mihai Constantin Ranin, ışık tasarımı Yakup Çartık ve müziklerin Can Atilla imzasını taşıyan eserde, Oğuzların Orta Asya'dan Anadolu'ya göçünden hareketle yaşananlar konu ediliyor.

Cüneyt Gökçer Sahnesi:

Çukurova'da çeltik işçilerinin ekmeklerini kazanırken yakalandıkları sıtmayla savaşlarını ve kasabaya gelen yeni kaymakamın çeltik ağalarına karşı mücadelesini anlatan "Teneke", bugün, yarın ve 4 Ocak'ta izlenebilecek. Çocuk müzikali "Narnia Günlükleri" 5 Ocak'ta seyredilebilecek. Reşat Nuri Güntekin'in kaleminden Necati Cumalı'nın oyunlaştırdığı "Çalıkuşu", 7 ve 8 Ocak'ta sahnelenecek. Halil Akarsu'nun sahneye taşıdığı oyunda, öğretmen Feride'nin yaşadıkları anlatılıyor.

Küçük Tiyatro:

Necip Fazıl Kırakürek'in DT çatısı altında uzun bir aradan sonra sergilenen ilk eseri "Para", bugün, yarın, 4 ve 5 Ocak'ta izleyiciyi selamlayacak. Parayı ve çıkarlarını her şeyin üstünde tutan duygusuz bir bankerle onun kadar menfaatçi çevresinin cinayete kadar giden, karanlık maceralarının anlatıldığı oyunda, Mesut Turan, Zeynep Aytek Metin, Kader İlhan, Neşet Ertem, Ercan Eker, Mehmet Akay, Kayhan Sarıgöllü, Demet Bölükbaşı, Gökçe Yurtsal, Mehmet Tekatlı, Petek Ocakçı ve Ali Çakır rol alıyor. Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan iç savaşlardan, açlıktan, öteki olmaktan, acıdan ve ölümden kaçan mültecilerin dramını konu edinen "Nereye" ise 7 ve 8 Ocak'ta temsil verecek.

Oda Tiyatrosu:

Gülşen Karakadıoğlu'nun kaleme aldığı, konusunu 12 Eylül'ün dramını bugünkü hayatlarında da yaşayan iki kadını anlatan "Nehir", bugün, yarın, 4, 7 ve 8 Ocak'ta sahne alacak.

Stüdyo Sahne:

"Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye", Savaş Dinçel'in kaleminden Murat Çidamlı'nın yönetimiyle yarın ve 5 Ocak'ta tiyatroseverlerin karşısına çıkacak. Erdinç Doğan'ın rol aldığı tek kişilik oyununda, Sait Faik Abasıyanık'ın hayatı ve eserlerinden oluşan bir seçki sunuluyor. Sönmez Atasoy'un yazdığı, DT Genel Müdürü Mustafa Kurt'un yönetmenliğini üstlendiği ve Okan Şenozan'ın rol aldığı "Bizim Yunus" ise 7 Ocak'ta izlenebilecek.

İrfan Şahinbaş Sahnesi:

Fredico Gorcia Lorca'nın kaleminden, Turan Oflazoğlu'nun çevirisiyle ve Ayşe Emel Mesci'nin rejisörlüğünü yaptığı "Bernarda Alba'nın Evi", bugün ve 4 Ocak'ta perde açacak. 1936 yılında İspanya iç savaşı dönemi öncesinde, toplumda yaşanan kaosun bir eve yansımasını ve İspanyol köyündeki töreyi anlatan oyunda, Aysel Çakar Kara, Serpil Gül, Mehtap Öztepe, Miraç Eronat Erbil, Şeyda Akova Balcıoğlu, Sükun Işıtan, Eda Yılmaz Yener, Ayşe Şivekar Sungur, İpek Atagün Gezener'in de aralarında bulunduğu kalabalık bir oyuncu kadrosu sahne alıyor. George Orwel'in romanından tiyatroya uyarlanan "Hayvan Çiftliği", 8 Ocak'ta sahnelenecek. Barış Erdenk'in yönettiği oyun, bir çiftlikte yaşayan hayvanların kendilerini sömüren insanların yönetimini devirmeleri ve eşitlikçi bir düzen kurmalarını konu ediniyor.

Şinasi Sahnesi:

Refik Erduran'ın kaleminden, Ali Hürol'un sahneye koyduğu "Ramiz ile Jülide", bugün, yarın, 4 ve 5 Ocak'ta görülebilecek. Hayatlarının sonbaharında iki insanın ego çatışmaları ve umut eksenindeki yaşamlarının anlatıldığı oyunda, Faruk Günuğur, Nurcan Sürer, Şirin Ergüven, Müge Taşpınar, Cihan Korkmaz ve Bade Balkanlı rol alıyor. Ergun Uçucu'nun yazıp yönettiği "En Son O Gitti" ise 7 ve 8 Ocak'ta seyredilebilecek. Daha doğmadan birbirlerine gönül veren Kiraz ile Mestan'ın hikayesini konu eden oyunda, hem destan hem masal unsurlarına yer veriliyor.

-Opera-Bale

Opera Sahnesi: Devlet Opera ve Balesi, Mozart'ın, çapkınlıklarıyla ünlü Don Juan'ın öyküsünden etkilenerek bestelediği "Don Giovanni" operası ile 4 Ocak'ta sanatseverleri selamlayacak. Yekta Kara'nın sahneye koyduğu eserin orkestra şefliğini ise Sunay Muratov'un üstleniyor.

"Harem" balesi, 6 Ocak'ta izleyicinin beğenisine sunulacak. Eserde, Osmanlı sarayındaki iktidar mücadelesi ve Harem'deki entrikalar anlatılıyor. Modern dans gösterisi "Bir Yaz Gecesi Rüyası" ise 8 Ocak'ta görülebilecek.

Leyla Gencer Sahnesi: Çocuk müzikali "Bremen Mızıkacıları", 5 Ocak'ta temsil verecek. Yaşlandıkları, eskisi gibi iş yapamadıkları için kendilerini işe yaramaz olarak gören, horlanan ve bu yüzden evlerini terk eden Düldül, Karabaş, İbikli ve Mırnav'ın, mızıkacı aradıklarını duydukları Bremen'e doğru hep birlikte yola çıkışları konu ediliyor.

Operet Sahnesi: Uzeyir Hacıbeyli'nin 100 yılı geride bırakan "Arşın Mal Alan" müzikal komedisi, 5 Ocak'ta seyredilebilecek.

Doğan Çelik'in sahneye koyduğu "Fantastik" müzikali, 7 Ocak'ta sahnelenecek. Eser, birbirini seven iki gencin, birbirinden nefret eden babalarından gizlice evlilik planları yaparken aslında babalarının onların evlenmesi için düşman numarası yaptığını öğrenmeleriyle yaşanan olaylar konu ediliyor.

-Cermodern

Yirminci yüzyılın en sıradışı iki baskı ustası Edvard Munch ve Andy Warhol'un  eserlerinden oluşan sergi 5 Ocak'a kadar ziyaret edilebilecek. Munch'un doğumunun 150. yılı anısına Andy Warhol Müzesi, Munch Müzesi ve özel koleksiyonlardan derlenmiş, şimdiye kadar çok az gösterilmiş eserlerden oluşan serginin küratörlüğünü Patricia Berman ve Stave Pari üstleniyor. Sergide, Munch'ün yüzyılın başlarında ürettiği dört taşbaskı serisi olan Çığlık, Broş, Madonna, Eva Mudocci ve İskelet Kol adlı dört motifin baskılarının yakından incelenmesi ve 1984 yılında Warhol tarafından çok özel tekniklerle yaratılan pano baskı serilerinin yeniden formülasyonu da sunuluyor. 27 eserden oluşan sergi, Türkiye'de yalnızca başkentte yer alacak.

Dünyanın en zengin kurumsal sanat koleksiyonlarından Bank Of America'nın kadın fotoğraf sanatçılarının eserlerinden oluşan "Bank Of America Eye Wonder", hafta boyunca görülebilecek. Sergide 1865'ten 2004'e kadar bu alanın öncülerinden olan Julia Margaret Cameron ve Gertrude Kasebier gibi isimlerden Berenice Abbott, Margaret Bourke-White ve Ilse Bing gibi modernist ustalara ve Rineke Dijkstra, Dodo Jin Ming, Cindy Sherman ve Hellen van Meene gibi çağdaş yenilikçiler yer alıyor. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak
  01:09 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak

  Paramount Pictures, ABD'de düzenlenen bir etkinlik kapsamında Star Trek serisini canlandırmayı planladığını açıkladı. Film serisinin geleceğine ilişkin yapılan açıklamada, 2025 yılında vizyona girecek yapımın orijinal hikayeye odaklanacağı söylendi. Paramount, Star Trek 4 filminin geliştirme sürecinin devam ettiğini belirtti. Ancak öte yandan stüdyo, 'Star Trek Origin Story' adını taşıyan yeni bir yapıma da başlayacaklarını duyurdu. Filmin Toby Haynes tarafından yönetileceği ve yapımcılığını ise J.J. Abrams üstleneceği bildirildi. Yeni film, Starfleet ve Federation'ın 22. yüzyılın ortalarındaki hikayesini anlatacak.

 • Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı
  22:39 Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

  Pamukkale, Travertenleri ve Hierapolis antik kentiyle birlikte gece müzeciliği projesi kapsamında tamamlanan ışıklandırma projesiyle artık hava karardıktan sonra da ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan ören yerinde oluşturulan LED aydınlatma sistemi sayesinde Pamukkale, gece ziyaret edilebilen ikinci ören yeri olmuştur. Bu sayede ziyaretçi sayısının artması beklenmektedir. Bayram tatili sırasında gece de ziyarete açılan Pamukkale, birçok ziyaretçisine sürpriz yaşatmıştır.

 • Sakin kent Safranbolu binlerce turisti ağırladı
  19:32 Sakin kent Safranbolu binlerce turisti ağırladı

  UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve 'En iyi korunan 20 kent' arasında bulunan tarihi Safranbolu, Ramazan Bayramı'nda yerli ve yabancı turist akınına uğradı. Safranbolu'da trafik ve insan yoğunluğu yaşanırken esnaf da çifte bayram yaşadı. Lokumcusundan Safran satıcısına kadar tarihi kentin simgesi Safranlı ürünlerin satışını yapan esnaf yoğunluktan oldukça memnun kaldı.

 • Amasra, Bayramda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı
  19:08 Amasra, Bayramda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı

  Amasra, 3 günlük bayram sürecinde yaklaşık 60 bin araç ve 200 bini aşkın misafir ağırladı. İlçe, önceki yıllarda 3-4 günde ağırladığı ziyaretçi sayısını bu yıl bir günde ağırladı.

 • Tuzla'da Ramazan Bayramı Coşkusu
  18:03 Tuzla'da Ramazan Bayramı Coşkusu

  Tuzla Belediyesi, Ramazan Bayramı kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyerek Tuzlalıları bir araya getirdi. Tuzla Belediye Başkanı Av. Eren Ali Bingöl, bayramın merhamet, sevgi ve barış olduğunu vurgulayarak güzel bayramlar geçireceklerini belirtti.

 • Tuzla Belediyesi Ramazan Bayramı'nda Eğlence Etkinlikleri Düzenledi
  17:57 Tuzla Belediyesi Ramazan Bayramı'nda Eğlence Etkinlikleri Düzenledi

  Tuzla Belediyesi, Ramazan Bayramı kapsamında yaş fark etmeksizin herkesin eğleneceği bir dizi etkinliği Tuzlalılarla buluşturdu. Çocukların eğlendiği, büyüklerin de çocukluğuna döndüğü programlarda Hacivat ve Karagöz, illüzyon, palyaço gösterileri ve yarışmalarının yanı sıra pamuk şeker de katılımcılara ikram edildi.

 • Artvin'de Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi düzenlendi
  17:51 Artvin'de Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi düzenlendi

  Artvin'de, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'ten Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi'nde, Mehmetçik'in faaliyetlerini anlatan 114 fotoğraf yer aldı. Sergiyi gezen çocuklara Türk bayrağı ve balon hediye edildi. Sergi, 21 Nisan Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 • İstanbul Modern, 23 Nisan'da Çocuk Şenliği Düzenliyor
  17:25 İstanbul Modern, 23 Nisan'da Çocuk Şenliği Düzenliyor

  İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel çocuk şenliği düzenliyor. Üç gün sürecek olan şenlikte çocuklar, aileleriyle birlikte müzenin farklı mekanlarında sanat aktiviteleri gerçekleştirebilecek. Programda sergi turları, atölyeler, drama etkinlikleri ve yaratıcılık seminerleri yer alacak. Kayıt ve detaylı bilgi için www.istanbulmodern.org adresine başvurulabilir.


Advertisement