Dünyanın Yazarı-Şairi Ordu'da - Son Dakika
Kültür Sanat

Dünyanın Yazarı-Şairi Ordu'da

Dünyanın Yazarı-Şairi Ordu\'da

'Uluslararası Ordu Edebiyat Festivali', 10-14 Ekim 2012 tarihleri arasında onlarca şairi Karadeniz'in incisi olan Ordu'da buluşturacak.

03.10.2012 10:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'Uluslararası Ordu Edebiyat Festivali', 10-14 Ekim 2012 tarihleri arasında dünyanın farklı coğrafyalarından onlarca şairi Karadeniz'in incisi olan Ordu'da buluşturacak.

5 yıl önce "Sonyaz Bildirisi"yle ulusal çapta düzenlenen, iki yıl önce de 'Edebiyat Günleri' adıyla uluslararası boyuta taşınan etkinlik kapsamında bu yıl bir ilk gerçekleştirilecek ve Ordu Dünya Yazarlar Evi, dünya edebiyatının hizmetine açılacak. Karadeniz bölgesinin ilk ve tek edebiyat mekânı, Ordu'yu ziyaret edecek dünya edebiyatının usta isimlerini yıl boyunca ağırlayacak. Ordu Dünya Yazarlar Evi'nin açılışına, Uluslararası Yazarlar ve Çevirmenler Rodos Merkezi temsilcileri, PEN Uluslararası Yazarlar Kuruluşu Yönetim Kurulu üyeleri de katılacak.

Şiir okumaları, okul ziyaretlerinde öğrenci ve öğretmenlerle söyleşiler, fotoğraf, belge ve resim sergileri, konserler, serbest sunumlar ve panellerle çok zengin bir program sunulacak olan Uluslararası Ordu Edebiyat Festivali kapsamında, Haldun Taner'in "Eşeğin Gölgesi" adlı oyun Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu tarafından sahnelenecek. Festival kapsamında gerçekleştirilecek "Kentler Arası Kültürel Etkileşim" başlıklı paneli ise Doğan Hızlan yönetecek. Panele Ordu, Drama ve Filibe-Severen belediye başkanları olacak.

"Öykü ve Romanların Dünyası" başlıklı panel Üstün Akmen'in moderatörlüğünde ve Pınar Kür, Müge İplikçi, Bojana Apostolova, Antonio Della Rocca, Dumitru M. Ion, Mavisel Yener, Hamdi Koç ve Mustafa Mutlu'nun katılımıyla gerçekleşecek.

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz'ün yöneteceği "Günümüz Dünyasının Şiiri" başlıklı panelde yer alacak şairler ise şunlar: Orhan Alkaya, Gonca Özmen, Volkan Odabaş, Naci Ferhadov, Müslim Çelik, Aydan Yalçın, Lale Müldür, İrfan Yıldız.

"Hayatımızın İçindeki Roman Kahramanları" başlığıyla düzenlenecek paneli de İbrahim Dizman yönetecek ve Hıfzı Topuz, Ömer Asan, Thanis Skrubelos, Carolina Ilica, Enver Aysever, Özcan Karabulut panelist olarak görüşlerini sunacak.

Program kapsamında ayrıca Ordu tarihinin ele alınacağı bir panel de düzenlenecek. Panelde Mithat Baş yönetiminde İlhan Ekinci, Hikmet Pala, Yaşar Celep ve Adnan Yıldız konuşacak.

Festivale İtalya Trieste PEN Başkanı ve Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi Antonio Del Rocca ile Güney Kore PEN Başkanı ve Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi Gilwon Lee yanı sıra, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan'dan yazar ve şairler Türk meslektaşlarıyla bir araya gelecekler.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Dünyanın Yazarı-Şairi Ordu'da - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Caveman Karikatürleriyle Tanınan Sanatçı Tayyar Özkan İlk Kişisel Sergisini Açıyor
  03:11 Caveman Karikatürleriyle Tanınan Sanatçı Tayyar Özkan İlk Kişisel Sergisini Açıyor

  Heavy Metal Dergisi'nde 25 yıl boyunca Caveman karikatürleri çizen Tayyar Özkan, asıl yeteneği olan resim yapmaya başladı. İstanbul'da iki yıldır resim çalışmalarına devam eden sanatçı, Artvizyon Gallery'de ilk kişisel sergisini düzenleyecek. Caveman karakteri, akrilik tablolarda yorumlanarak farklı bir boyut kazandı.

 • 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
  23:38 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

  İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen 13. Alaçatı Ot Festivali, 'öze dönüş' sloganı ve 'şevketi bostan' temasıyla gerçekleştirildi. Festivalin son gününde Amfi Tiyatro'da düzenlenen 'en güzel yemek' ve 'en çok çeşit ot toplama' yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Yemek yarışmasında birinciliği Ebru Devecioğlu, ikinciliği Mevlüde Kitapçıoğlu, üçüncülüğü de Necla Işıklıoğlu elde etti. Vejetaryen dalında ise Deniz Alagöz birinci seçildi. Tıbbi aromatik ve yenilebilir otlardan oluşan en çok çeşit ot toplama yarışmasında ise Nurcan Erden birinci, Eşenur Derin Kurnaz ikinci ve Esmanur Kurnaz üçüncü oldu.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda KÖFN Konseri
  22:18 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda KÖFN Konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın son gününde, müzik grubu KÖFN, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserde en sevilen parçalarını seslendiren müzik grubuna çok sayıda kişi eşlik etti. Adanalı müzikseverler, konser sonunda müzik grubunun performansını alkışladı.

 • İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit söyleşi yaptı
  21:23 İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit söyleşi yaptı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit, okuyucularıyla bir araya geldi ve yeni kitabını tanıttı.

 • Aydın'ın Germencik ilçesinde temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi
  21:18 Aydın'ın Germencik ilçesinde temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi

  Aydın'ın Germencik ilçesinde Aydın Ayyıldız Yörük Efeler Kültür Derneği'nin açılışı nedeniyle temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi. Düğünde kıl çadırda kız isteme merasimi yapıldı ve gelin deveyle, eşyaları eşekle taşındı. Germencik Kaymakamı Turgay Gülenç, Yörüklük kültürünün yaşatılması gerektiğini belirtti.

 • Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Çekyalı Duo Amabile konser verdi
  20:28 Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Çekyalı Duo Amabile konser verdi

  Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nin beşinci gününde, Çekyalı Duo Amabile grubu, Afyonkarahisar Yeni Müzesi'nde konser verdi. Genel Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem'in yaptığı festival, 23 Nisan'da sona erecek.

 • Türk, Bulgar ve Sırbistan Vatandaşları New York Türkevi'nde Buluştu
  19:38 Türk, Bulgar ve Sırbistan Vatandaşları New York Türkevi'nde Buluştu

  New York Türkevi'nde düzenlenen kültür etkinliğinde, Türk, Bulgar ve Sırbistan vatandaşları bir araya geldi. Etkinlikte, Balkan Turizm ve Kültür Gösterimi adıyla Türkiye'nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür'ün ev sahipliğinde, Bulgaristan ve Sırbistan'dan bazı diplomat ve misafirlerin katılımıyla gerçekleşti. Programda, Türk ve Balkan mutfağından lezzetler ikram edilirken, üç kültürün de ortak izlerini taşıyan danslar sergilendi.

 • Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın Yer Aldığı Paranoya Filminin Çekimleri Başladı
  19:10 Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın Yer Aldığı Paranoya Filminin Çekimleri Başladı

  Güçlü hikayesi ve usta oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Paranoya filminin çekimleri başladı. Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın başrollerini paylaştığı film, Muntazam adlı gazetecinin yaşadığı paranoya hikayesini konu alıyor. Filmin çekimleri İstanbul ve Lüleburgaz'da gerçekleştirilecek ve sonbahar aylarında vizyona girmesi planlanıyor.

 • Steven Spielberg, UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı
  19:09 Steven Spielberg, UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı

  Usta yönetmen Steven Spielberg, kariyerinin sonuna geldiği söylentilerine rağmen bir UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı. Ünlü senarist David Koepp tarafından kaleme alınacak olan yapımın gişe başarısı elde etmesi bekleniyor. Spielberg'ün uzun yıllardır iş birliği yaptığı Universal stüdyosu projenin hayata geçirilmesi için öne çıkıyor. Bu yeni filmle uzaylılar hakkındaki çalışmalarını taçlandırmak isteyen yönetmenin, Close Encounters of The Third ile elde ettiği büyük gişe başarısını tekrarlamayı hedeflediği konuşuluyor.

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Batı Trakya'da Kutlandı
  18:03 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Batı Trakya'da Kutlandı

  Gümülcine Türk Gençler Birliği ve İskeçe Türk Birliği tarafından düzenlenen etkinliklerde, Batı Trakya'da yaşayan Türk çocukları Atatürk sevgisini anlattı, türküler söyledi ve folklor gösterisi yaptı. Çocuklara hediyeler verildi ve sihirbazlar ilginç illüzyon gösterileri sundu. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, etkinliklere katılmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve gençlerin geleceğe olan güvenlerini gösterdiğini ifade etti.


Advertisement