Ebrular 'Elif'e Özel - Son Dakika
Kültür Sanat

Ebrular 'Elif'e Özel

Ebrular \'Elif\'e Özel

Ebru sanatında yaptığı yeniliklerle dikkat çeken Hikmet Barutçugil, sanat hayatının 40. yılını ‘Ebrularda Elif’ adını verdiği bir sergiyle taçlandırıyor.

05.07.2013 03:10

Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, 40. Sanat yılını Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde bugün açılacak olan ‘Ebrularda Elif’ adlı sergiyle kutluyor.  Saat 15.00’te açılacak sergide Elif ile ebrunun güzelliklerini birleştiren 66 eser yer alıyor. “Elif, görünüm ve yazı çeşitliliği açısından en estetik alfabelerden biri olan Arap alfabesinin ilk harfidir. Allah’ın tek, yaratılan her insanın ve canlının ‘bir’ olduğunu, bunun da eşi ve benzeri olmayan Allahın tecellisi olduğunu simgeler. Bu teklik ebru sanatında da geçerlidir. Hiçbir ebru asla bir diğerinin aynısı değildir” diyerek sergide neden sadece Elif’i kullandığını anlatıyor usta ebruzen Hikmet Barutçugil.


Ebru bir teslimiyet sanatıdır


Ebru’nun bir teslimiyet sanatı olduğuna vurgu yapan Barutçugil, “Ebrularda mutlak bir hükmümüz, önceden verilmiş keskin kararlarımız olamaz. Belki bir lale yapmaya niyetleniriz ama zemin desenini hazırlarken bile boyaların ne şekilde açılacaklarını, birbirlerini ne kadar itip kakacaklarını, damlaların boyutlarının nasıl olacaklarını, renklerin tonlamaları gibi birçok olayı yüzde yüz kontrolünüz altında tutamazsınız. Burada cüzi iradenizin ne kadar küçük olduğunu fark edip külli iradeye teslim olursunuz. Zaten ebru yapmaya başlamadan önce yaptığınız ebru duası ile bu teslimiyeti gerçekleştirmiş oluyoruz” şeklinde konuşuyor.


66 Elif bu sergide tek ve hür


Elif’in ve ebrunun güzelliklerini bir araya getiren ve 66 Elif’ten oluşan sergi için şimdiye kadar kullanılmayan kâğıt ve kumaş ebatları kullanıldı. Ebru sanatına getirdiği yenilikler, buluşlar ve farklı materyallere yaptığı ebrularla tanınan Barutçugil’in bu sergide yer alan eserleri için de yaklaşık 2 metre ve daha üstü ebru kâğıtlar yekpare olarak ebru teknesine indirildi. Sergi kataloğunda ise Elif’e dair söylenmiş şiirler, dörtlükler ebruların güzelliğiyle buluşuyor. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in himayesinde gerçekleşecek sergi, 12 Ağustos’a kadar açık kalacak.

Kaynak: Star

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement