İNCESAZ konser Maslak TİM'de - Son Dakika
Kültür Sanat

İNCESAZ konser Maslak TİM'de

İNCESAZ YAYLI ÇALGILAR ORKESTRASI eşliğinde unutulmaz müziklerin ve görkemli bir koreografiyle bu müziklere renk ve hareket katacak dansçıların yer aldığı muhteşem konser,3 Mart'ta Tim'de.

21.02.2012 23:35

İncesaz Topluluğu 1996'da, Cengiz Onural, Derya Türkan ve Murat Aydemir tarafından kurulur. Üçlü müzikal yolculuğuna Cengiz Onural'ın besteleriyle başlar Zamanla Murat Aydemir'in bestelerinin yanı sıra, geleneksel Türk müziği repertuarlarından seçtikleri eserlere de kendi zevk ve anlayışları ile farklı bir yorum getirirler.

1997'de gruba Taner Sayacıoğlu katılır. "1/ Eski Nisan" adlı ilk albümleri Kalan Müzik tarafından 1999'da yayınlanır.

Grup, 1999- 2001 arası ''İkinci Bahar'' dizisinin müziklerini yapar. Dizinin soundtrack albümü Post Müzik tarafından yayınlanır.

2001'de İncesaz'a Akın Aral katılır. 2002'de solistliğini Melihat Gülses'in yaptığı "2/ Eylül Şarkıları" Kalan Müzik, tarafından yayınlanır.

2003'te gruba Engin Gürkey katılır. 2004'te Kalan Müzik tarafından yayınlanan ''3/ İstanbul'a Dair '' albümü raflarda yerini alır.

2001- 2005 yılları arasında İncesaz, ATV' de yayınlanan "Ekmek Teknesi" ve TRT'de yayınlanan "Çınaraltı" dizilerinin müziklerine imza atar.

2005 yılında ise solistliğini Dilek Türkan'ın üstlendiği ''4/ Mazi Kalbimde Yaradır'' albümü Kalan Müzik tarafından yayınlanır.

Bunu 2007'de Cengiz Özkan'ın solistliğini yaptığı Kalan Müzik yapımı ''5/Elif'' izler.

2009 'da Dilek Türkan'ın solistliğini yaptığı ve yine Kalan Müzik tarafından yayınlanan ''6/ Kalbimdeki Deniz'' albümü piyasaya çıkar. Bu albümde İncesaz'ın kurulduğu günden beri yanlarında olan Bora Ebeoğlu'nun da bir solo çalışması yer alır.

İncesaz Topluluğu, 2008'de THY'nin 75. kuruluş yıldönümü onuruna Macar Radyo Senfoni Orkestrası ile birlikte ''Yollar'' adlı CD ve DVD'den oluşan bir çalışma yapar ve özel bir konser verir. İçinde Dilek Türkan'ın da solist olarak yer aldığı ''7/ Yollar'' albümü 2011 yılında Kalan Müzik tarafından yayınlanır.

2009'da ''Berlin Filarmoni'' konser salonunda gerçekleşen İncesaz konseri ile Volkan Hürsever de topluluğa katılır.

İncesaz bugüne kadar Melihat Gülses, Cengiz Özkan, Oya-Bora ikilisi, Aşkın Nur Yengi, Sezen Aksu, Leman Sam, Zuhal Olcay gibi pek çok ünlü solistle birlikte çalışmıştır. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Devlet Senfoni Orkestrası, Macar Radyo Senfoni Orkestrası gibi senfoni orkestralarıyla birlikte konserler vermiştir.

Yurt içinde Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmit, İzmir, Konya, Mersin, Trabzon'da, yurtdışında ise Almanya, Avusturya, İsviçre, İsveç ve Yunanistan'da unutulmaz konserler vererek seyircileri kendisine hayran bırakmıştır.

İNCESAZ, 40 kişilik Yaylı Çalgılar Orkestrası eşliğinde Dilek Türkan ve Bora Ebeoğlu'nun solist olarak yer alacağı, Eren Sanrı ve Berrak Yedek'in danslarıyla renklenen ve zengin repertuarıyla uzun zaman unutamayacağınız muhteşem bir konserle 3Mart'ta Tim Show Center'da !...

DİLEK TÜRKAN - SOLİST

1978'de Balıkesir'de doğdu.

1994 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümüne girdi ve 1999 yılında bölüm ikincisi olarak mezun oldu. Alâeddin Yavaşça ve Tülin Korman ile repertuar, Güher Güney ve Ferşan Başaka ile şan çalıştı. Konservatuara devam ettiği yıllarda (1996) TRT İstanbul Radyosuna istisna akitli ses sanatçısı olarak kabul edildi. İstanbul ve Ankara Radyolarında, gerek televizyon, gerekse radyo programları olmak üzere çeşitli konserlerde solist ve korist olarak yer aldı.

2003 yılından itibaren TRT'de sürdürdüğü ses sanatçılığının yanı sıra program yapımcısı olarak çalışmaya başladı.

Kudsi Erguner'in kurduğu "İstanbul Hanımları" grubu ile Hollanda, Belçika ve Fransa'da, Yansımalar ve İncesaz grubu ile yurt içinde çeşitli konserler verdi. Farklı gruplarla yurt içi ve yurt dışında festival ve konserlere katıldı.

Dizi müzikleri ve Türk Müziği CD'lerinin yanı sıra, Yarkın Ritim Grubu ile "Kervansaray", İncesaz grubu ile "Mazi Kalbimde Yaradır" albümlerinde solist olarak yer aldı.

2005 yılında kurulan Cemal Reşit Rey İstanbul Türk Müziği topluluğuna ses sanatçısı olarak katıldı. 2006 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği korosuna girdi.

İstanbul Radyosu klasik kemençe sanatçısı Derya Türkan ile evlidir.

BORA EBEOĞLU- SOLİST

1962 yılında Ankara'da doğdu. Söz yazarı, besteci ve yorumcudur.

Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği bölümünden 1984'de mezun oldu.

Müzik çalışmalarına okul yıllarında başladı. Mezuniyetinden sonra profesyonel olarak Melih Kibar ile çalışmaya başladı. İlk olarak 1987 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerinde bir araya geldiği Oya Küçümen ile "Oya- Bora" grubunu kurdu.

İkili, yurt içi ve yurt dışında pek çok konser ve festivalde yer aldı. "Oya-Bora" ikilisi beş albüm yaptı: Seninle Beraberim/ Akvaryum (1987),Tiryaki (1990), Seni Bana Yazmışlar (1993), Saraylı (1995), Aşk, İhanet, Vs. (1997).

Bora Ebeoğlu beste ve sözleri Türkiye'de birçok sanatçı tarafından yorumlandı.

İncesaz grubuna kuruluşundan beri beste, söz ve yorumuyla katkıda bulunuyor.

Üniversiteden sınıf arkadaşı olan kadim dostu Cengiz Onural ile birlikte 1997 senesinde "Aria" grubunu kurdular. Daha sonra Ceyda Pirali, Murat Aydemir, Cenk Erdoğan, Hüseyin Tuncel, Emre Yahyagil ve Mevlut Güler'in katıldığı ''Aria'' pek çok dizi film, film, belgesel, tiyatro oyunu ve reklam için müzikler yaptı. Aria grubu bugün de çalışmalarına devam ediyor.

CENGİZ ONURAL- GİTAR

1961 yılında İstanbul'da doğdu.

1984 yılında İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nden makine mühendisi olarak, 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden işletme yüksek mühendisi olarak mezun oldu.

1996 yılına kadar müziğin yanı sıra, mühendis olarak çalıştı.

1985 -1997 yılları arasında Yeni Türkü grubunda ve grubun albüm çalışmalarında yer aldı: Günebakan, Dünyanın Kapıları, Yeşilmişik, Vira Vira, Rumeli Konseri, Aşk Yeniden, Her Dem Yeni, Süper Baba, Külhani Şarkılar.

1997'de Zeki Demirkubuz'un "Masumiyet", 1999'da Turgut Yasalar'ın "Leoparın Kuyruğu" ve 2002'de Tayfun Pirselimoğlu'nun "Hiçbir yerde" filmlerinin müziklerini yaptı.

1997'de üniversiteden sınıf arkadaşı Bora Ebeoğlu ile "Aria" grubunu kurdu ve halen bu grubun üyesi. Aria, sinema ve televizyon filmleri, dizi filmler, belgeseller, reklamlar ve mültimedya ürünleri için müzik üretiyor.1997 yılında Murat Aydemir ve Derya Türkan ile beraber İncesaz'ı kurdu ve halen bu grubun üyesi.

DERYA TÜRKAN- KEMENÇE

1973 yılında İstanbul'da doğdu.

1984 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'na İhsan Özgen'in kemençe talebesi olarak girdi ve 1995 yılında mezun oldu.

1990 yılında sanat yönetmenliğini Necdet Yaşar'ın yaptığı Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'na misafir sanatçı olarak davet edildi, yedi sene bu toplulukta görev yaptı.

1991 yılında TRT İstanbul Radyosu'na girdi ve 2000 yılında bu kurumda kadrolu sanatçı oldu.

1992 yılından beri Kudsi Ergüner ile yurt dışında ve yurt içinde pek çok konsere katıldı. 1996 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Jacque Chirac tarafından davet edilerek Paris Sorbonne Üniversitesi'nde Yehudi Menuhin'in 80. yaş günü şerefine düzenlenen konsere katıldı.

Kudsi Erguner'in "İslam Blues", "Ottomania", "Osmanlı Davulları", "La banda Allaturca" ve "Tac Mahal" projelerinde yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde birçok şehirde solo ve çeşitli gruplarla konserler verdi. Harvard, Santa Cruz ve MIT üniversitelerinde seminer ve dersler verdi.

1997 yılında tanburî Murat Aydemir ile beraber "Ahenk" ve Yunanlı kemençe sanatçısı Sokratis Sinopulos ile beraber "İstanbul'dan Mektup" adlı albümleri Amerika'da Golden Horn tarafından yayınlandı.

2001 yılında Ermeni duduk sanatçısı Civan Gasparyan ve Erkan Oğur'la beraber yaptığı "Fuad" isimli albüm Kalan Müzik'den yayınlandı.

1997 yılında Cengiz Onural ve Murat Aydemir ile beraber İncesaz'ı kurdu ve halen bu grubun üyesi.

2002 yılında TRT İstanbul Radyosu ses sanatçısı Dilek Aktaşoğlu ile evlendi.

MURAT AYDEMİR- TANBUR, LAVTA, UD

1971 yılında Hannover - Almanya'da doğdu.

1982 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'na Necip Gülses'in tanbur talebesi olarak girdi ve 1992 yılında mezun oldu.

1989 yılında sanat yönetmenliğini Necdet Yaşar'ın yaptığı Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'na misafir sanatçı olarak davet edildi ve bir sene bu toplulukta görev yaptı.

1990 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'na tanbur sanatçısı olarak katıldı. Bu tarihten beri bu kurumda görevini sürdürüyor.

1997 yılında kemençevî Derya Türkan ile beraber Ahenk isimli solo albümleri Amerika'da Golden Horn plak şirketi ve Türkiye'de Kalan Müzik tarafından yayınlandı. Ahenk ikilisi 2003 yılında Almanya'da sekiz konserlik bir turne yaptı.

2002 yılında ney sanatçısı Salih Bilgin ile klâsik saz eserleri ve taksimlerden oluşan "Nevâ" isimli bir albüm yaptı. Bu albüm Kaf Müzik tarafından yayınlandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde birçok şehirde Romeiko Ensemble isimli grupla konserler verdi.

1997 yılında Cengiz Onural ve Derya Türkan ile beraber İncesaz'ı kurdu ve halen bu grubun üyesi.

2004 yılında İngilizce öğretmeni Esra Ertüre ile evlendi.

TANER SAYACIOĞLU- KANUN

1966 yılında İstanbul'da doğdu.

1979 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'na Erol Deran'ın kanun talebesi olarak girdi ve 1986 yılında mezun oldu.

1983 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'na kanun sanatçısı olarak katıldı. Bu tarihten beri bu kurumda görevini sürdürüyor.

1983 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında sayısız konser ve albümde yer aldı.

2001 yılında ud sanatçısı Osman Nuri Özpekel ile Reşat Aysu'nun saz eserlerinden oluşan "Reşat Aysu" isimli bir albüm yaptı. Bu albüm Kalan Müzik tarafından yayınlandı.

1997 yılında ilk albüm çalışmaları sırasında İncesaz'a katıldı ve halen bu grubun üyesi.

AKIN ARAL- BASGİTAR

1959 yılında Bilecik - Bozüyük'de doğdu.

1980 yılında Ankara Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü'nden müzik öğretmeni olarak mezun oldu.

Müzik hayatını mezuniyetten sonra İzmir'de sürdürdü. Bu dönemde çeşitli gruplarla çalıştı.

1996'da İstanbul'a geldi ve 1997'den bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda görev yapıyor.

2001 yılında, Eylül Şarkıları albümünün çalışmaları sırasında İncesaz'a katıldı ve halen bu grubun üyesi.

.

TÜRKER ÇOLAK

1986'da İstanbul'da doğdu.1996 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Vurmalı Çalgılar Bölümü'ne halen lisans öğrencisi olarak devam ediyor.

Okulun 2001 yılında Engin Gürkey yönetiminde başlattığı Latin Percussion kursunu bitirdi.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Haydn Çocuk Senfonisi'ne solist olarak katıldı.

Klasik vurmalılar dışında Etnik, Latin, Brazil ve Afrika vurmalı çalgılarını da dağarcığına kattı ve 2002 yılında zarp sanatçısı Üstad Raşid Şemirani Trio'nun Master Class'ına katıldı.

2005 yılından bu yana Gürkey Perküsyon Atölyesinde eğitmenlik yapıyor.

Çeşitli dönemlerde My Dream Çin Engelliler Gösteri ve Sanat Topluluğu, Yansımalar ve Mızrabın Nefesi gruplarında yer aldı. Bugün ise Gürkey Vurmalı Çalgılar ve İstanbul Vurmalı Çalgılar Topluluğu, Hakan Başar, CRR Senfoni orkestrası, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuar'ı Öğrenci Senfoni Orkestrası ile birlikte çalışıyor. 2004 yılında İncesaz ile çalmaya başladı ve 2006 yılında gruba katıldı.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat İNCESAZ konser Maslak TİM'de - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement