Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Kültür Bakanlığı haberleri, Kültür Bakanlığı son dakika, son dakika Kültür Bakanlığı

Son Dakika Kültür Bakanlığı Haberleri

Son dakika Kültür Bakanlığı haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son kültür bakanlığı haberleri anında burada.


 • 09:23 Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti ne kadar? Yerebatan Sarnıcı saat kaça kadar açık?

  Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti ne kadar? Yerebatan Sarnıcı saat kaça kadar açık? Yerebatan Sarnıcı, İstanbul'un tarihi yarımadasında, Ayasofya'nın güneybatısında yer alır. Tarihi ve turistik bir mekan olan Yerebatan Sarnıcı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir.

 • 04.12.2023 04 Ara 21:27 Türkiye ile Katar arasında ortak bildiri ve 12 anlaşma imzalandı

  Türkiye ile Katar arasında ortak bildiri ve 12 anlaşma imzalandı Türkiye ve Katar arasında çeşitli alanlarda 12 iş birliği anlaşması ile Yüksek Stratejik Komite'nin 9'uncu toplantısına ilişkin ortak bildiri imzalandı.

 • 04.12.2023 04 Ara 21:07 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim ile bir araya geldi (2)

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim ile bir araya geldi (2) İKİ ÜLKE ARASINDA ANLAŞMALAR İMZALANDIKatar'da başbaşa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Dokuzuncu Toplantısı'na başkanlık etti.

 • 04.12.2023 04 Ara 19:06 Türkiye ile Katar arasında 12 anlaşma imzalandı

  Türkiye ile Katar arasında 12 anlaşma imzalandı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'da resmi törenle karşılanmasının ardından Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ile bir araya geldi. İki ülke arasında 12 anlaşma imzalandı.

 • 04.12.2023 04 Ara 18:21 Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da resmi törenle karşılandı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da resmi törenle karşılandı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 9. Toplantısı'na katılmak üzere bulunduğu Katar'ın başkenti Doha'da, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından resmi törenle karşılandı.

 • 02.12.2023 02 Ara 22:27 Üsküp'te 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni düzenlendi

  Üsküp'te 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni düzenlendi Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) himayelerinde gerçekleştirilen 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni'ne, Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, Balkan bölgesinden şairler ve edebiyatseverler katıldı. MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim, Beyatlı'nın Türk edebiyatının temel taşlarından biri olduğunu vurgulayarak, onun şiirlerinin hala büyük hayranlıkla okunduğunu belirtti. Programda, bölgeden gelen şairler kendi yazdıkları şiirleri okudu.

 • 29.11.2023 29 Kas 15:19 Ankara'da Kadın Kooperatifleri İstişare Toplantısı Gerçekleşti

  Ankara'da Kadın Kooperatifleri İstişare Toplantısı Gerçekleşti Ankara'nın farklı ilçelerinde faaliyet gösteren kadın kooperatiflerinin başkanları ve yöneticileri Kızılcahamam'da bir araya geldi. Toplantıya Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, İlçe Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, Belediye Başkanı Süleyman Acar ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cüneyt Özdemir de katıldı. Program, Kadın Kooperatif Korosu'nun konseriyle sona erdi.

 • 26.11.2023 26 Kas 10:21 Kocaeli'de 65 yaş üstü vatandaşlar için sosyal proje

  Kocaeli'de 65 yaş üstü vatandaşlar için sosyal proje Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan 'Hayatın İçindeyim' projesi ile 65 yaş üstü vatandaşlar sosyalleşme imkanı buluyor. Proje kapsamında Uluslararası Sezai Karakoç Günleri, Çevrimdışı Aile Tiyatro Oyunu ve Rami Kütüphanesi ziyareti gerçekleştirildi.

 • 23.11.2023 23 Kas 00:32 CHP Milletvekili, zarara uğrattığı mahkeme kararı ile kesinleşen Genel Müdür Yardımcısının görevine tepki gösterdi

  CHP Milletvekili, zarara uğrattığı mahkeme kararı ile kesinleşen Genel Müdür Yardımcısının görevine tepki gösterdi CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Opera ve Balesi (DOBGM) Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Ersoy'un, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı zarara uğrattığı mahkeme kararı ile kesinleşmesine rağmen görevine devam etmesine tepki gösterdi. Akkuş İlgezdi, Bakanlığın bu durumu açıklamasını ve kişiyi görevden almasını talep etti. Ayrıca, Harika Çocuk Yasası'nın uygulanması konusunda da endişelerini dile getirdi ve Bakanlığın bu konuda bir açıklama yapmasını istedi.

 • 17.11.2023 17 Kas 14:20 Özgür Özel: Chp, Önce Seçimleri Kazanıp Bu Devletin Başına Geçecek.

  Özgür Özel: Chp, Önce Seçimleri Kazanıp Bu Devletin Başına Geçecek. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Kamuoyu araştırmalarıyla vatandaşın gönlünde olan başkanları tekrar aday göstereceğiz. Seçimden önce kimseye verilmiş belediye başkanlığı sözüm yok. Hiç kimseye kurultay odaklı verilmiş belediye başkanlığı sözüm yok. Şu anda kim belediye başkanı olacak, sizin gibi ben de bilmiyorum ama yöntemi biliyorum. Ölçme değerlendirme ile vatandaşın gönlünde seçildiğinden iyi yerlere gitmiş olanlar, göreve devam edecek. Kötüye gitmiş olanlar görevi devredecekler” dedi. Özel, “En doğru kararı vereceğiz. Milletin gönlünde olan bizim listemizde olacak. Ondan herkes emin olsun. Benim gönlümden geçen, 2023 bitmeden belediyelerimizin önemli miktarını açıklamak istiyoruz. 2024'te artık sahada çalışıyor olsunlar” diye konuştu. Özel, "Bundan sonra o derin yapı şunu bilsin. Enselerindeyiz. Bundan sonra onlar bizle değil, biz onlarla uğraşacağız. Onları bu devletin kökünden kazımak için -hani dediniz ya ‘Çok çalışıyorsunuz’- beni kırbaçladılar, iki kat çalışacağım. CHP, önce seçimleri kazanıp bu devletin başına geçecek. Sonra CHP, bu devleti gerçek bir hukuk devleti haline getirecek. Bu devlette, güvercin katillerine ve o katilin sırtını sıvazlayana, günü gelince serbest bırakana nefes aldırırsam namussuzum" dedi.

 • 15.11.2023 15 Kas 20:51 Cevdet Akay: "Faiz Giderlerinin Yüzde 3,10'u Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Bütçesi; Bu Çok Düşük Bir Bütçe, Bunu Artırmamız Gerekiyor"

  Cevdet Akay: 'Faiz Giderlerinin Yüzde 3,10'u Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Bütçesi; Bu Çok Düşük Bir Bütçe, Bunu Artırmamız Gerekiyor' CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesine ilişkin görüşmelerde; “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın genel bütçe içerisinde düşük bir pay aldığı muhakkak. Genel olarak baktığımız zaman 11 trilyon 90 milyarlık bir bütçenin binde 3,5 civarında bir rakamı. Tabii ki, bizim bütçemizin en önemli sorunlarından biri zaten faiz giderleri; 1 trilyon 254 milyarlık bir faiz giderinin bulunduğu ortamda ilgili bakanlıklara da yeterli bütçe ayrılması çok zor. Bu faiz giderleri bütçenin yüzde 10'una, vergi gelirlerinin yüzde 14-15'ine tekabül ediyor. Maalesef, faiz giderlerinin yüzde 3,10'u Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesi; bu çok düşük bir bütçe, bunu artırmamız gerekiyor” dedi.

 • 14.11.2023 14 Kas 22:23 Azerbaycanlı Sanatçıların Sahne Aldığı Konser Programı Düzenlendi

  Azerbaycanlı Sanatçıların Sahne Aldığı Konser Programı Düzenlendi Azerbaycan Kültür Bakanlığı ve TÜRKSOY işbirliğinde Ankara'da düzenlenen konser programında Azerbaycanlı sanatçılar geleneksel şarkılar söyledi ve dans performansları sergiledi. Etkinliğe birçok önemli isim katıldı.

 • 14.11.2023 14 Kas 15:07 İnegöl Belediyesi'nden Çocuklara Özel Çömlek Atölyesi

  İnegöl Belediyesi'nden Çocuklara Özel Çömlek Atölyesi İnegöl Belediyesi, ara tatil döneminde Kent Müzesinde 5 yaş ve üzeri çocuklara yönelik 'Çocuk Çömlek Atölyesi' etkinliği gerçekleştirecek. Etkinlikte çocuklara çömlek yapımı öğretilecek ve kendi yaptıkları çömlekler hediye edilecek.

 • 09.11.2023 09 Kas 12:57 İsrail, Batı Şeria'da 29 Filistinliyi gözaltına aldı

  İsrail, Batı Şeria'da 29 Filistinliyi gözaltına aldı İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'da bir kadın ve 2 gazeteci de dahil olmak üzere 29 Filistinliyi gözaltına aldı. Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik gözaltı operasyonlarını sürdürdüğünü belirtti. İsrail güçlerinin 7 Ekim'den bu yana gözaltına aldığı Filistinli sayısı 2 bin 300'e ulaştı.

 • 09.11.2023 09 Kas 01:59 İsrail Saldırılarında 15 Şair, Yazar ve Sanatçı Hayatını Kaybetti

  İsrail Saldırılarında 15 Şair, Yazar ve Sanatçı Hayatını Kaybetti İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 15 şair, yazar, hattat, araştırmacı ve sanatçının hayatını kaybettiği bildirildi. Filistin Kültür Bakanlığı, saldırılar sonucu yıkılan kültür ve sanat kurumlarıyla birlikte yaşamını yitirenlerin sayısını açıkladı. Açıklamada, saldırılarda görsel ve tiyatro sanatçılarının yanı sıra 2 Filistinli kız çocuğunun da hayatını kaybettiği belirtildi. Gazze'de ise birçok kültür merkezi, tiyatro, müze, yayınevi, kitapçı ve kütüphane bulunmaktadır.

 • 04.11.2023 04 Kas 10:05 Niğde'de Yenilenen Kültür Merkezi ve Sinema Salonu Açıldı

  Niğde'de Yenilenen Kültür Merkezi ve Sinema Salonu Açıldı Niğde'de Bor Belediyesi tarafından yenilenen ve içinde sinema salonu bulunan Kültür Merkezi açıldı. Merkez, sinema, tiyatro ve konferans salonu olarak hizmet verecek.

 • 02.11.2023 02 Kas 11:35 Devlet Halk Dansları Topluluğu Esenyurtlulara Unutulmaz Bir Akşam Yaşattı

  Devlet Halk Dansları Topluluğu Esenyurtlulara Unutulmaz Bir Akşam Yaşattı Esenyurt'ta 100. yıl gösterileri kapsamında sahne alan Devlet Halk Dansları Topluluğu, 'Zafere Doğru Cumhuriyet Doğuyor' gösterisi ile Esenyurtlulara unutulmaz bir akşam yaşattı. Esenyurt Belediyesi'nin düzenlediği Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları birbirinden renkli gösterilere sahne oldu. Dans gurubu, Cumhuriyetin doğuşunu destansı bir şekilde anlatan dans koreografisiyle büyük beğeni topladı. Esenyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı Halis Şimşek, Devlet Halk Dansları Topluluğu'na teşekkür ederek, gösterinin tarihi savaşları ve Cumhuriyetin doğuşunu güzel bir şekilde aktardığını belirtti.

 • 30.10.2023 30 Eki 17:15 Yönetmen Nursen Çetin Köreken'in filmi ödül kazandı

  Yönetmen Nursen Çetin Köreken'in filmi ödül kazandı Nursen Çetin Köreken'in yönettiği 'Üç Kızın Hikayesi' adlı film, İtalya'da düzenlenen uluslararası yapım desteği yarışmasında 'Yılın En İyi Film Projesi' ödülünü aldı. Film, halterci kızların yaşamını konu alıyor.

 • 28.10.2023 28 Eki 11:07 CUMHURİYET'İN 100. YILI - Cumhuriyet'in 75. yılı kutlamalarına 12 devlet başkanı katıldı

  CUMHURİYET'İN 100. YILI - Cumhuriyet'in 75. yılı kutlamalarına 12 devlet başkanı katıldı Cumhuriyetin 75. yıl dönümünün kutlandığı 29 Ekim 1998'de düzenlenen törenler ve yurdun dört bir yanında yaşanan coşku, Anadolu Ajansı (AA) bültenlerinde ayrıntılarıyla yer alıyor.

 • 27.10.2023 27 Eki 17:23 Priene Antik Kenti'nin Unesco Kalıcı Miras Listesine Alınması İçin Çalışmalar Başladı

  Priene Antik Kenti'nin Unesco Kalıcı Miras Listesine Alınması İçin Çalışmalar Başladı Söke'de 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alınan Priene Antik Kentinin UNESCO kalıcı miras listesine alınması için çalışmalara başlandı. Bakanlık ve Söke Belediyesi tarafından 2022 yılında protokolün imzalanmasının ardından, bundan sonraki çalışmalar belirli program çerçevesinde belediye öncülüğünde oluşturulacak kurullar tarafından yürütülecek. Priene Antik Kenti için başlatılacak çalışmaların yol haritası yapılan toplantıda paydaşlara aktarıldı.

 • 26.10.2023 26 Eki 19:51 Türkiye ile Türkmenistan arasında 13 anlaşma imzalandı

  Türkiye ile Türkmenistan arasında 13 anlaşma imzalandı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov huzurunda iki ülke arasında 13 anlaşma imzalandı.

 • 26.10.2023 26 Eki 13:23 Süleyman Çelebi vefatının 601. yılında anıldı

  Süleyman Çelebi vefatının 601. yılında anıldı Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Kapadokya Üniversitesi işbirliğinde Mevlid-i Şerif yazarı Süleyman Çelebi vefatının 601. yılında anıldı.

 • 22.10.2023 22 Eki 10:24 Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel meslekler Esenyurt'ta hayat buluyor

  Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel meslekler Esenyurt'ta hayat buluyor Esenyurt Kardeş Kültürler Festivali'nde unutulmaya yüz tutmuş 16 farklı meslek tanıtılıyor. Festivalde el işi ürünlerinin nasıl yapıldığı uygulamalı olarak öğrenilebiliyor. Geleneksel mesleklerin yaşatılması ve kültür mirasının korunması için bu tarz etkinliklerin önemli olduğu vurgulanıyor.

 • 17.10.2023 17 Eki 16:03 ZEYTİNBURNU MOZAİK MÜZESİ AÇILDI

  ZEYTİNBURNU MOZAİK MÜZESİ AÇILDI Zeytinburnu Mozaik Müzesi açıldıTuçe GÖLCÜ-Mehmet CANBULAT/İSTANBUL,(DHA)- Eski Zeytinburnu Belediye Başkanlık Binası'nda 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sırasında Geç Roma ?

 • 17.10.2023 17 Eki 15:54 Zeytinburnu Mozaik Müzesi, TBMM Başkanı Kurtulmuş'un katılımıyla düzenlenen törenle açıldı

  Zeytinburnu Mozaik Müzesi, TBMM Başkanı Kurtulmuş'un katılımıyla düzenlenen törenle açıldı Zeytinburnu Belediyesi tarafından yapılan Zeytinburnu Mozaik Müzesi, Fahreddin Paşa, Medine Müdafii Müzesi ve Mozaik Kafe Restoran'ın açılışı töreni Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş'un katılımıyla gerçekleştirildi.

 • 16.10.2023 16 Eki 20:10 Osmanlı sanatlarını uygulamalı tanıtıyorlar

  Osmanlı sanatlarını uygulamalı tanıtıyorlar Sultanahmet'teki Türk İslam Eserleri Müzesi'nde klasik el sanatları olan ebru, hat, tezhip ve kaligrafi canlı performanslar ile dünyaya tanıtılıyor.

 • 16.10.2023 16 Eki 11:11 Emtia piyasasında geçen hafta ürün bazlı ayrışmalar öne çıktı

  Emtia piyasasında geçen hafta ürün bazlı ayrışmalar öne çıktı Jeopolitik risklerin etkisiyle geçen hafta yükseliş eğiliminin hakim olduğu emtia piyasasında, ürün bazlı ayrışmalar öne çıktı.

 • 14.10.2023 14 Eki 22:27 Salomon Cappadocia Ultra-Trail 10. kez düzenlendi

  Salomon Cappadocia Ultra-Trail 10. kez düzenlendi Argeus Travel & Events tarafından Salomon isim sponsorluğunda düzenlenen Salomon Cappadocia Ultra-Trail, 10. kez gerçekleştirildi. Binlerce koşusever, Kapadokya'nın masalsı atmosferinde efsanelere ve doğal güzelliklere tanıklık etti. Rus atlet Dmitry Mityaev erkekler kategorisinde yeni bir rekor kırarak birinci oldu. Kadınlarda ise yine Rus atlet Ekaterina Mityaeva birincilik elde etti. Yarışta farklı parkurlarda birçok sporcu başarılı performans sergiledi.

 • 14.10.2023 14 Eki 11:23 2023 Çin-ASEAN Expo Turizm Fuarı Guilin'de Başladı

  2023 Çin-ASEAN Expo Turizm Fuarı Guilin'de Başladı Çin'in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin turizm kenti Guilin'de düzenlenen 2023 Çin-ASEAN Expo Turizm Fuarı'nda turizm sektöründeki yeni fırsatlar öne çıkıyor. Fuar süresince kültür ve turizm forumları, yatırım fuarları ve tanıtım konferansları gibi birçok etkinlik düzenlenecek. Çin'in ASEAN'ın en büyük turist kaynağı olduğu ve Malezya'nın onur ülkesi olduğu fuar, bölgedeki en etkili uluslararası turizm etkileşim platformlarından biri haline gelmiştir.

 • 13.10.2023 13 Eki 08:33 Güler Duman'ın hayatı: Halk müziğinin başarılı sanatçısı, söz yazarı ve besteci

  Güler Duman'ın hayatı: Halk müziğinin başarılı sanatçısı, söz yazarı ve besteci Türk halk müziği sanatçısı, söz yazarı, besteci, sunucu ve müzik öğretmeni Güler Duman, 1967 doğumlu ve aslen Erzurum, Aşkale'lidir. İlkokul eğitimi döneminde Ruhi Su dostlar korosuna katılan Duman, ilk albümünü 1980 yılında çocuk yaşlarda çıkarmıştır. 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ses eğitimi bölümüne giren Duman, 1992 yılında mezun olmuştur. Güler Duman kimdir? Güler Duman kaç yaşında, evli mi, kaç çocuğu var?

 • 12.10.2023 12 Eki 08:13 Japonya, tartışmalı Birleşme Kilisesi'nin tasfiyesi için mahkeme emri isteyecek

  Japonya, tartışmalı Birleşme Kilisesi'nin tasfiyesi için mahkeme emri isteyecek Japonya hükümeti, Abe Şinzo suikastı sonrası gündeme gelen Birleşme Kilisesi'nin (FFWPU) tasfiyesi için mahkeme emri isteyeceğini duyurdu. Hükümet, FFWPU'nun kurumsal yönetim yapısı ve eylemlerini inceledi ve yasa dışı olduğu ve kamu refahına zarar verdiği sonucuna vardı. Eğitim ve Kültür Bakanlığı bünyesindeki Dini Tüzel Kişiler Konseyi, Birleşme Kilisesi'nin tasfiyesine yönelik mahkeme emri istenmesi tavsiyesinde bulundu. Mahkeme emri talebi, Tokyo Bölge Mahkemesine sunulacak ve son kararı açıklayacak olan mahkeme, tarafların delillerini dinleyecek. Emrin yayımlanması halinde FFWPU, dini kuruluş statüsünü kaybedecek ve vergi muafiyetlerinden yoksun kalacak.

 • 10.10.2023 10 Eki 17:20 AKP, turistik konutların günlük kiralanmasını düzenleyen kanun teklifini sunacak

  AKP, turistik konutların günlük kiralanmasını düzenleyen kanun teklifini sunacak Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı Abdullah Güler, turistik konutların günlük kiralanmasını düzenleyen kanun teklifini bugün TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını açıkladı. Güler, ayrıca emeklilere 5 bin lira ikramiye ödemesinin de teklife ekleneceğini söyledi.

 • 10.10.2023 10 Eki 13:19 Konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik düzenlemeleri içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

  Konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik düzenlemeleri içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik düzenlemeleri içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

 • 09.10.2023 09 Eki 17:29 Başkan Yüce'den KONUT A.Ş. ve Şehir Kütüphanesi müjdesi

  Başkan Yüce'den KONUT A.Ş. ve Şehir Kütüphanesi müjdesi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda Şehir Kütüphanesi Projesi'nin yapımı için bakanlıkla protokol aşamasına gelindiğini müjdeledi.

 • 08.10.2023 08 Eki 21:30 Türk sineması Azerbaycan'da buluştu

  Türk sineması Azerbaycan'da buluştu Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 3. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Türk devletleri ve topluluklarından 32 filmi bir araya getirdi. Festivalin açılış törenine Türkiye, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan'dan gelen yapımcılar, yönetmenler, senaristler ve oyuncular katıldı. Festival, Türk kültürünü ve medeniyetini dünyaya tanıtmayı amaçlıyor.

 • 08.10.2023 08 Eki 10:26 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla 9 Ekim 2019'da sınır ötesi "Barış Pınarı Harekatı" başlatıldı.

 • 07.10.2023 07 Eki 19:25 Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Big See ödülünün sahibi oldu

  Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Big See ödülünün sahibi oldu UNESCO ve Slovenya Kültür Bakanlığı iş birliğinde 22 Avrupa ülkesinin oluşturduğu Big See Platformu'nun ödülünün sahibi, Kenan Yavuz Etnografya Müzesi oldu. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, ödülü kutladı.

 • 03.10.2023 03 Eki 09:33 '6. Karacaoğlan Türküleri Gecesi' Mersin Büyükşehir'in Ev Sahipliğinde Gerçekleşti

  '6. Karacaoğlan Türküleri Gecesi' Mersin Büyükşehir'in Ev Sahipliğinde Gerçekleşti Bu yıl 6’ncısı düzenlenen ‘Karacaoğlan Türküleri Gecesi’, Mut’un merkezinde yer alan Taşhan’da, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, hem yerel hem de ulusal sanatçılar, Karacaoğlan’ın türkülerini ve şiirlerini seslendirerek Mutlulara güzel bir akşam yaşattı.

 • 30.09.2023 30 Eyl 21:40 Mevlana'nın 750. Vuslat Yıldönümü Ayasofya Meydanı'nda Kutlandı

  Mevlana'nın 750. Vuslat Yıldönümü Ayasofya Meydanı'nda Kutlandı KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı tarafından Mevlana'nın 750. Vuslat yıldönümü ve 2023 yılının UNESCO tarafından Mevlana Yılı olarak takvime alınması nedeniyle Ayasofya Meydanı'nda, 750 semazenin katılımıyla etkinlik düzenlendi. Etkinliğe katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dünyanın içinde bulunduğu kaos ve savaş ortamında barış, kardeşlik ve huzur mesajlarının verilmesi adına birçok etkinliğin başlangıcını yaptıklarını belirtti.

 • 30.09.2023 30 Eyl 16:06 Eski bakan Avni Akyol vefatının 24. yılında mezarı başında anıldı

  Eski bakan Avni Akyol vefatının 24. yılında mezarı başında anıldı Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yapan siyasetçi, eğitimci Avni Akyol'un vefatının 24. yılında memleketi Düzce'de kabri başında anma töreni düzenlendi.

 • 30.09.2023 30 Eyl 12:51 Turgutlu Belediyesi'nden Çepnidere Mahallesi'ne Çok Amaçlı Salon ve Spor Tesisi

  Turgutlu Belediyesi'nden Çepnidere Mahallesi'ne Çok Amaçlı Salon ve Spor Tesisi Turgutlu Belediyesi tarafından Çepnidere Mahalle sakinlerinin hizmetine sunulan Çok Amaçlı Salon ve Şehit Polis Selami Dinç Spor Tesisi’nin açılışı, düzenlenen törenle yapıldı.

 • 29.09.2023 29 Eyl 12:44 6. Türk Dünyasında Kadın ve Moda Haftası Margilan'da Düzenlendi

  6. Türk Dünyasında Kadın ve Moda Haftası Margilan'da Düzenlendi Özbekistan'ın Margilan şehrinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Özbekistan Kültür Bakanlığı ve Fergana Valiliği işbirliğinde "6. Türk Dünyasında Kadın ve Moda Haftası" düzenlendi. El Sanatları Festivali kapsamında gerçekleştirilen Moda Haftası'nın açılışında TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Fergana Vali Yardımcısı Hurşidcan Ahmedov ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

 • 28.09.2023 28 Eyl 08:19 Rusya'da 'yasaklı' Barbie filmine yoğun ilgi

  Rusya'da 'yasaklı' Barbie filmine yoğun ilgi Dünyada yoğun ilgi çeken Barbie filminin Rusya'da resmi olarak gösterilmesi yasak. Ancak Moskova'da gayriresmi olarak gösterilen filme yoğun ilgi var. BBC Rusya editörü Steve Rosenberg bunun ülkenin geri kalanında da geçerli olup olmadığını araştırdı.

 • 27.09.2023 27 Eyl 20:29 Bükreş Yunus Emre Enstitüsü'nden Sultan'dan Kraliçeye Piyano Albümü Konseri

  Bükreş Yunus Emre Enstitüsü'nden Sultan'dan Kraliçeye Piyano Albümü Konseri Bükreş Yunus Emre Enstitüsü ve Romanya Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte, Sultan 2. Abdülhamid tarafından Romanya Kraliçesi Elisabeta'ya hediye edilen piyano albümünden eserler icra edildi. Ayrıca, Dimitri Kantemir'in Musikiyi Harflerle Tesbit ve İcra İlminin Kitabı'nın Romanya Devleti'ne takdim töreni gerçekleştirildi.

 • 27.09.2023 27 Eyl 08:33 Erzincan'da Tandır Ekmeği Üreten Kadın Patron

  Erzincan'da Tandır Ekmeği Üreten Kadın Patron Erzincan'da göç ve imkansızlık nedeniyle okulu terk etmek zorunda kalan 2 çocuk annesi kadın, açtığı fırında tandır ekmeği yaparak patron oldu. Yanında istihdam sağladığı kadınlarla birlikte taleplere yetişemez hale geldi.

 • 25.09.2023 25 Eyl 13:54 Azerbaycan'ın Şuşa şehri 2024 İslam Dünyası Kültür Başkenti seçildi

  Azerbaycan'ın Şuşa şehri 2024 İslam Dünyası Kültür Başkenti seçildi Azerbaycan Kültür Bakanlığı, Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'nın 2024 yılı için İslam Dünyası Kültür Başkenti seçildiğini duyurdu. Kültür Bakanı Adil Kerimli'nin İslam Dünyası Kültür Bakanları Konferansı'nda Şuşa'nın adaylığını önermesi olumlu karşılandı ve oy birliğiyle Şuşa'nın 2024 İslam Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. Şuşa, 2023'te de Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilmişti.

 • 24.09.2023 24 Eyl 00:22 Manaki Kardeşler Uluslararası Görüntü Yönetmenleri Film Festivali Başladı

  Manaki Kardeşler Uluslararası Görüntü Yönetmenleri Film Festivali Başladı Balkanlar'ın ilk kameramanları olarak kabul edilen Manaki Kardeşler adına Kuzey Makedonya'nın Manastır şehrinde düzenlenen 44. Manaki Kardeşler Uluslararası Görüntü Yönetmenleri Film Festivali başladı. Festivalde bu yıl 80 film gösterilecek ve çeşitli ödüller takdim edilecek. Festival, Manaki Kardeşler'in çalışmalarının anısına düzenlenmektedir.

 • 21.09.2023 21 Eyl 14:54 Ünlü İngiliz Tarihçi Mansel: "Kitabım İçin Geldiğim Bu Kente Aşık Oldum"

  Ünlü İngiliz Tarihçi Mansel: 'Kitabım İçin Geldiğim Bu Kente Aşık Oldum' İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Levantenler Derneği’nin düzenlediği söyleşide konuşan ünlü İngiliz tarihçi Philip Mansel, İzmir’in dünyada ve Akdeniz’deki konumunun önemine dikkat çekti. Mansel, “Kitabım için bu kente geldim ve aşık oldum” dedi. Başkan Soyer ise UNESCO’nun ve dünyanın İzmir mirasına yakın zamanda daha fazla ilgi göstereceğini yürekten umuyorum” dedi.

 • 21.09.2023 21 Eyl 12:17 Gamze Akkuş İlgezdi: "25 Yıllık Memurlara Nasıl Oluyor da En Düşük Memur Maaşından Az Ücret Veriyorsunuz Onu Açıklayın.

  Gamze Akkuş İlgezdi: '25 Yıllık Memurlara Nasıl Oluyor da En Düşük Memur Maaşından Az Ücret Veriyorsunuz Onu Açıklayın. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 11 Mayıs 2023'te yaptığı “en düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak” açıklamasını hatırlatarak, “25 yıllık memurlara nasıl oluyor da en düşük memur maaşından az ücret veriyorsunuz onu açıklayın. 22 bini veremeyen iktidar, 33 bini nasıl verecek? 2021'de Kültür Bakanlığı’nda çalışan memurlar en düşük memur maaşından 2 bin 200 lira eksik alıyordu. 2022'de ise 20 yılı aşkın süredir çalışan memurlar en düşük memur maaşında bin 63 lira eksik almışlardı. 2023'e geldik ama sonuç değişmedi. Yine 2 bin liranın üzerinde eksik maaş alan memurlar mevcut” dedi.

 • 17.09.2023 17 Eyl 10:55 Geleneksel Sanatçılar Buluşması'nda Devrek Bastonu standı ilgi gördü

  Geleneksel Sanatçılar Buluşması'nda Devrek Bastonu standı ilgi gördü Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin'in ev sahipliğinde düzenlenen 18. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması 'El Sanatları Festivali'nde, Zonguldak Devrekli sanatçılar Ali Akçasu ve Necati Akçasu'nun Devrek Bastonu standı büyük ilgi gördü. Festivalde yerli ve yabancı 62 sanatçı, birbirinden değerli el emeği eserleriyle Pendik'te sahil meydanda buluştu. Ayrıca festival kapsamında Dünya Müzik Enstrümanları Sergisi de ziyaretçilerini bekliyor.

Advertisement