Otyam'a Piyes Cezası - Son Dakika
Kültür Sanat

Otyam'a Piyes Cezası

Otyam\'a Piyes Cezası

Antalya'da Yaşayan Gazeteci, Yazar ve Ressam Fikret Otyam, 'Kask Takmayan ve Trafik Kurallarına Uymayanlara' Karşı Etkin Mücadele Etmediği Gerekçesiyle İl Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan'ı Mizahi Bir Tarzla Eleştiren Yazısı Nedeniyle Davalık Oldu.

03.05.2008 15:00

ANTALYA'da yaşayan gazeteci, yazar ve ressam Fikret Otyam, 'Kask takmayan ve trafik kurallarına uymayanlara' karşı etkin mücadele etmediği gerekçesiyle İl Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan'ı mizahi bir tarzla eleştiren yazısı nedeniyle davalık oldu. Otyam'ın kendisine ‘roman ve piyes yazarı’ diyerek aşağıladığını belirten Arslan, 82 yaşındaki yazar Otyam ve yayıncı İdris Özyol aleyhinde 20 bin YTL’lik manevi tazminat davası açtı.

FİKRET OTYAM'IN FOTOĞRAFLARI

Fikret Otyam, Antalya'daki yerel Son Nokta dergisinde yayınlanan yazısında, İl Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan’ın Antalya’nın trafik sorunlarıyla ilgilenmediği iddia etti. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a hitaben yazdığı ve trafik genelgesinin yürürlüğe girmesinin ertelenmesini istediği yazıda Otyam, şunlara yer verdi:

“Bu genelgenin bir kopyasını Antalyamıza da elbette gönderdiniz. Bu zamansız göndermeniz için sizi derhal istifaya davet ediyorum. Yok illa etmem diyorsanız, bu genelgenin kentimizde uygulanmasını Allah aşkına hiç olmazsa 6 ay erteleyin. Çünkü bunu uygulayacak roman ve piyes yazarımız, sanatcı ve sanatsever sevgili emniyet müdürümüz şu sıralar biraz meşgul. Yeni eser için bilgi topluyor. Tam bu sırada yok kaskmış, yok yeşilde geçilir, kırmızıda durulurmuş. Aksi halde ölümle biten kazalar mazalar olurmuş gibi afaki işlerle kontrasyonunu bozacak, performansını etkileyecek ıvır zıvırlarla meşgul etmeniz, resmen ve alenen sanat düşmanlığıdır. Suçlamaya neden olmamak için, evet 6 ay izin veriniz efendim. Yaşasın sanat, yaşasın polislerin başından geçen komik şeyler ve düşündürücü ve dahi ibret alınacak şeyler. Bir ilin trafik sorunu öyle genelgeyle, menelgeyle neyim asla düzelmez. Dua edelim kitap bir an önce yazılıp bitsin. Sayın Bakan, düşündüm ve istifa etmenizde ısrardan vaz geçtim. Evet tek ricam müdürümüzü rahat bırak, asıl işini yapsın tamam mı?”

AĞIR KELİMELER SEÇTİ

Antalya 7'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan dava görülmeye başlandı. Arslan’ın, avukat Mustafa Necati Şahiner aracılığıyla açtığı davada, Otyam’ın yazıyı büyük bir öfkeyle kaleme aldığı, ağır kelimeler seçtiği, alaycı ve aşağılayıcı bir üslup kullandığı öne sürüldü. Davacı avukatı Şahiner, mahkemeden Otyam ve Özyol’un davalıya 20 bin YTL manevi tazminat ödemesi, mahkeme kararının Son Nokta dergisinde ve yüksek tirajlı, ulusal yayın yapan bir gazetede yayınlanması kararı verilmesini istedi.

KOLTUK DEĞNEĞİYLE GELDİ

Geçirdiği beyin kanaması nedeniyle koltuk değneği ile yürüyebilen Fikret Otyam, yine de duruşmaya katıldı. Adliyede zorlukla iki kat merdiven çıkan Otyam, avukatı Güray Arın'la birlikte yazılı savunma verdi. Otyam, cevap dilekçesinde Arslan'ın tüm iddialarına tek tek yanıtladı. Yazar Otyam, yazısında Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan’a hakaret amacı taşımadığını, sözü edilen yazıyı trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybeden ya da sakat kalan insanlara dikkat çekmek amacıyla yazdığını savundu. Bir gazete haberinde, Arslan’ın ‘yeni kitap için haber topluyor’ haberini gördüğünü belirten Otyam, sözü geçen haberin Arslan tarafından tekzip edilmemesi üzerine habere güvenerek belirtilen yazıyı yazdığını kaydetti.

‘SENİ KİMSE ÇİĞNEMEZ’ DEDİ

“Her türlü zulme, işkenceye, aşağılamaya, hakarete her zaman karşı durdum. Tüm çabalarım salt insan sevgisine dayanmakta” diyen Fikret Otyam, “İnsanların özgür, karnı tok, can güvenliklerinin de kazasız, belasız huzur içinde yaşamaları sağlanmış bunların en doğal hakları olduğu gerçeğini aklımdan çıkarmadan yazdım. Davacı ile karşılaşmamızda ışık ihlallerinde kazaya kurban gideceğimi söylediğimde gülümseyerek, ‘Seni kimse çiğnemez’ yanıtını verdi” diye konuştu.

Otyam, savunmasını, “Israrlı uyarı ve eleştirilerimin hepsinin temelinde ölümler yaralanmalar ve ek olarak maddi kayıplar vardır. Peki bunlardan kim sorumludur? Bu kentin emniyet müdürü ve ona bağlı birim olan trafik ilgileleri değilse, köşe başındaki simitçi mi sorumludur? Sonuç olarak ileri sürülen tüm iddiaları reddediyorum” diye tamamladı.

DHA muhabirinin evinde de görüştüğü Fikret Otyam, “Üzüldüm. Öykü, roman yazan, sanatçı olan bir insanın 82 yaşındaki bir adama, ’eleştiriyor’ diye dava açmasını yakıştıramadım. Ben 5 yıldır trafik yazıyorum” dedi. Feyzullah Aslan’ın duruşmaya mutlaka katılmasını isteyen Otyam, “Yargının önünde karşılıklı konuşalım. Kim haklı kim haksız, yargı kararını versin. Bu işi avukatlara bırakmayalım” diye konuştu.

“Benim Fikret Otyam’a sonsuz saygım var. O bir dünya sanatçısı” diyen Emniyet Müdürü Arslan ise, “Otyam gibi değerli bir insanın kitap yazdığım için beni eleştirmesine çok üzüldüm. Davayı da o nedenle açtım. Yoksa görevimi eleştirmesine hiç bir sözüm olamaz, aksine mutlu olurum. Kitap yazmak kimsenin tekelinde değil. Ayrıca ben o kitapları satmadım ki. Sanatçı da değilim. Bilgi paylaştıkca büyür” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Otyam'a Piyes Cezası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement